recept
NANA JE "LEK ZA SVE": Čaj od njenih listova će vas preporoditi, ali pripremite ga na PRAVI NAČIN (RECEPT)
Za jednu šolju čaja potrebna vam je puna supena kašika osušenih listova nane
Kutiju sa kesicama čaja od nane ima gotovo svaka kuća. Međutim, baš zato što su ti čajevi iz kesice toliko rasprostranjeni, malo smo zaboravili koliko je nana zaista korisna i dragocena.
Prvo da utvrdimo kako se pravilno priprema čaj od nane. Pre svega treba da znate da biljke mnogo brže gube lekovitost kada su veoma usitnjene. Biljnu sirovinu najbolje je usitniti neposredno pre nego što ćete napraviti čaj. Druga važna stvar kod biljaka koje sadrže etarska ulja, kao što je nana, jeste da ih nikada ne kuvate, već samo prelijete ključalom vodom.
Za jednu šolju čaja potrebna vam je puna supena kašika osušenih listova nane. Ako koristite svežu biljku, duplirajte dozu. Treća važna stvar je da čaj poklopite i ostavite da stoji barem 10, a idealno 20 minuta. Nakon toga dobili ste ne samo ukusan već i lekovit napitak.
Odlična za stomak
Nana je odličan biljni lek protiv nadimanja, lošeg varenja, gasova i bola u organima za varenje. U kombinaciji sa kimom ili komoračem sprečava grčeve. Čaj od jednakih količina pelina i nane preporučuje se kod trovanja hranom i protiv pokvarenog stomaka. Pomešan sa vranilovom travom zaustavlja proliv (potrebno je da čaj stoji barem pola sata pre ceđenja).
Pomaže jetri
Čaj od pitome nane jedan je od najboljih biljnih lekova za bolesnu jetru. Najbolji rezultati postižu se dogotrajnom terapijom čajem od jednakih delova nane i smilja. Pored ove čajne mešavine trebalo bi piti i kapsule sa suvim ekstraktom gujine trave.
Budi volju
Hladni miris mente tek nakon nekoliko minuta otkriva svoju pravu prirodu i od hladnog postaje topao. Ova osobina nane bila je dobro poznata čuvenom alhemičaru Nikolasu Kopleru, koji je opisao osobine ove mirisne esencije kao posebno dobre za sve ljude umornog duha, preterano zagrejane za nebitne, svakodnevne stvari, a nezainteresovane za one životno važne.
Stimuliše ganglije
Japanci, nadaleko čuveni po studioznosti, utvrdili su da miris nane stimuliše naše ganglije, pojačava budnost, koncentraciju i fokusiranost. Baš zato u Zemlji izlazećeg sunca zaposleni u velikim bankama udišu esencijalno ulje nane. Mentol je glavni sastojak ovog etarskog ulja, u kojem se nalazi još nekoliko desetina različitih supstanci (menton, pulegon…), pa je delovanje ulja znatno kompleksnije od čistog mentola.
Rešava glavobolju
Čaj od nane stari je narodni lek protiv glavobolje, posebno ako je izazvana lošim varenjem ili promenom vremena. Još bolji rezultat postiže se kombinacijom nane, kamilice i matičnjaka.
Reguliše hormone
Jak čaj od jednakih delova nane i matičnjaka toplo preporučujem osobama sa poremećenim radom štitne žlezde. Ovaj čaj balansira i reguliše proizvodnju hormona i preporučuje se osobama sa pojačanim, a i sa smanjenim radom štitne žlezde.
Recepti
Čaj za bolesnu jetru
Sastojci:
100 g nane (Mentha piperita)
100 g smilja (Helichrysum arenarium)
Priprema: Biljke pomešati, pa tri supene kašike smeše preliti sa pola litre ključale vode, promešati, poklopiti i ostaviti da stoji pola sata. Procediti i piti nezaslađeno pola sata pre jela (ručka i večere) po jednu šolju. Čaj se pije dva meseca.
Za regulisanje rada štitne žlezde
Sastojci:
100 g nane (Mentha piperita)
100 g matičnjaka (Melissa officinalis)
Priprema: Biljke pomešati, pa tri supene kašike smeše preliti sa pola litra ključale vode, promešati, poklopiti i ostaviti da stoji pola sata. Procediti i piti nezaslađeno u toku dana u manjim gutljajima.
Za razbuđivanje
Sastojci:
100 g nane (Mentha piperita)
50 g ruzmarina (Rosmarinus officinalis)
20 g koprive (Urtica dioica)
Priprema: Biljke pomešati, pa jednu supenu kašiku smeše preliti šoljom ključale vode, dodati pola kafene kašičice đumbira u prahu, promešati poklopiti i ostaviti 10 minuta. Procediti i popiti toplo. Ovaj čaj je idealan za sve one koji žele da prestanu da piju kafu.
(Espreso/Zena.blic.rs)