obratite pažnju!
ZA SAMO 7 DANA ČAK 4 UTOPLJENIKA: Iz MUP-a apelovali da ovih ŠEST stvari nikako ne radite!
Letnji meseci donose posebne opasnosti u vodi, naročito na neuređenim kupalištima
U poslednjih sedam dana, Ronilačka jedinica Žandarmerije angažovana je čak četiri puta kako bi pronašla tela utopljenika u Srbiji. Ovaj podatak je alarmantan i zahteva posebnu pažnju građana. Iz Ronilačke jedinice Žandarmerije za "Blic" apeluju na građane da se savesno ponašaju, izbegavajući neuređena kupališta koja nemaju spasilačku službu i obeležene zone za kupanje.
- Svake godine, pred početak kupališne sezone, apelujemo na ljude da ne koriste neuređena kupališta. To su kupališta koja nemaju spasilačku službu, niti bove.Takođe, apelujemo na roditelje da obrate pažnju na svoju decu kada su u blizini vode. Na građane da ne konzumiraju alkohol neposredno pre ulaska u vodu, da ne ulaze u vodu odmah nakon obroka, da ne precenjuju svoje mogućnosti, da ne preplivavaju rečne tokove i jezera, i da se pokvase prilikom ulaska u vodu - priča za "Blic" zamenik komandanta Ronilačke jedinice MUP Marko Mladenović.
Koje su sve opasnosti u vodi?
Letnji meseci donose posebne opasnosti u vodi, naročito na neuređenim kupalištima. Podvodne struje, muljevito dno i neujednačena dubina predstavljaju značajan rizik, posebno za poluplivače. Svaka promena u tlu pod nogama može izazvati paniku, što često vodi do utapanja.
- Pod vodom se mogu naći trave, pa čak i ribe koje mogu iznenaditi kupače, izazivajući paniku i potencijalno utapanje. Stoga apelujemo na roditelje da upisuju decu u škole plivanja i razvijaju kulturu sigurnog ponašanja u vodi od malih nogu - naglašava.
Mladenović ukazuje i da se sva uređena kupališta mogu prepoznati po spasilačkoj službi i obeleženoj kupačkoj zoni bovama.
Na šta obratiti pažnju pre ulaska u vodu
- Posebno apelujemo na građane da koriste gradska kupališta i bazene, izbegavaju konzumiranje alkohola i droga pre ulaska u vodu, ne ulaze u vodu neposredno nakon obroka, ne precenjuju svoje mogućnosti i ne pokušavaju da preplivaju rečne tokove i jezera - naglašava zamenik komandanta Ronilačke jedinice.
On naglašava da roditelji nikako ne ispuštaju decu iz vida u blizini vode i da mališani obavezno nose opremu za boravak u vodi kao što su mišići, gume...
- To isto važi i za plovne objekte, kao što su splavovi i čamci. Tu je obavezno korišćenje zaštitnih prsluka. Nikako ne skakati u vodu sa njih - zaključuje on.
Bonus video:
(Espreso/ Blic/ Prenela M.L.)