pio fond
Kolika vas penzija čeka od januara 2025. godine? Ovo je računica sa uvećanim primanjima
Decembarske uvećane penzije biće isplaćene početkom meseca januara
PIO fond je juče objavio bitne vesti za penzionere koje se tiču planova za 2025. godinu.
Tim povodom direktor PIO fonda je detaljno objasnio šta će planovi podrazumevati.
Osim toga, penzionerima u Srbiji od januara sledi uvećana penzija, a mnogi se pittaju koliki novac će primati. Jednostavna računica će svima olakšati.
Decembarske uvećane penzije biće isplaćene početkom meseca januara. Najstariji građani pre Božića dobijaju uvećane penzije za 10,9 odsto. U nastavku teksta su odgovori kako da izračunate kolika će vam biti penzija i koliko će tačno iznositi vaša uvećana primanja.
Isplata je najavljena za početak januara, sve penzije biće isplaćenje najkasnije do 6. januara.
Evo koliko će iznositi prosečna penzija:
Ujedno decembarske penzije će biti i uvećane za 10,9 odsto. Što znači da će prosečna penzija za decembar biti veća za oko 5.000 dinara. Prosečna penzija će premašiti 50.000 dinara.
"Penzioneri od danas imaju uvećane penzije. Penzije će biti isplaćene do 6. januara. Promenili smo zakon o penzijsko invalidskom Fondu, svako povećanje za penzionere neće se odnositi na 1. januar nego na 1. decembar", rekao je nedavno Vučić.
Ovo je formula za računanje penzija
Pitanje koje muči penzionere je koliko će iznositi njihova penzija nakon povećanja. U nastavku se nalazi detaljno objašnjenje i formula pomoću koje možete da izračunate visinu penzije.
Evo kako da izračunate kolika će vam biti penzija nakon povećanja, korak po korak:
Formula za izračunavanje nije nimalo jednostavna ali je suština u tome da što je veća plata, to je veća i penzija. Visina penzije, praktično, je jednaka proizvodu ličnog i opšteg boda.
Ovo su ključni faktori:
Ključni faktori za visinu penzije: visina primanja i broj godina radnog staža.
Da bismo došli do ličnog boda, moramo da izračunamo lični koeficijent. Do njega dolazimo kada svaku našu godišnju zaradu podelimo sa prosečnim republičkim zaradama u odgovarajućim godinama, a onda zbir dobijenih iznosa podelimo sa godinama staža.
Evo kako da izračunamo koeficijent:
Od 1. 1. 1970. do 2002. godine zarada se uzima u neto iznosu, a od 2003. u bruto iznosu. Kad znamo koliki nam je koeficijent, njega množimo sa godinama staža i dobijamo lični bod. Na kraju dobijeni iznos pomnožimo sa opštim bodom.
Da podsetimo, u Hrvatskoj se uvodi 13. penzija, a poznato je i kada tačno.
Bonus video:
(Espreso/Blic/Anica Jelovac/Prenela: N.J)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!