pažnja
BUDITE OPREZNI SA KLIMOM, MOŽE BITI VELIKI NEPRIJATELJ VAŠEM ZDRAVLJU: Prelazi iz TOPLOG U HLADNO je veliki PROBLEM
Kako stručnjaci dalje pojašnjavaju, za funkcionisanje mišićima je potrebna toplota te im izlaganje rashladnim uređajima ne prijaju, a naročito ako velika razlika između spoljašnje i unutrašnje
Leto je stiglo, a sa njim i večite rasprave o klima uređajima. Dok jedni insistiraju na tome da se ne pale kako bi izbegli prehlade, drugi ih uključuju čim osete prve znake znojenja. Kako bi se postigao kompromis, stručnjaci savetuju poštovanje određenih pravila.
Tokom letnjih meseci, kada temperature prelaze 30, pa čak i 35 stepeni, klima uređaji postaju naši saveznici u borbi protiv vrućine. Međutim, lekari upozoravaju da razlika između spoljašnje i unutrašnje temperature ne sme biti veća od 8 stepeni, a idealna temperatura u prostoriji je do 24 stepena. Ignorisanje ovih saveta može dovesti do različitih zdravstvenih problema.
Koje su posledice preterane upotrebe klima uređaja?
Nepravilna upotreba klima uređaja može izazvati niz zdravstvenih problema, posebno kod osetljivih osoba i kardiovaskularnih pacijenata. Osim kardioloških problema, može doći do ukočenosti mišića lica i bolova u vratu. Lekari savetuju da se prelaz iz tople u hladnu sredinu ne čini naglo i da se prilikom izlaska iz rashlađene prostorije provede određeno vreme u prostoriji koja se ne hladi.
Direktor Klinike za kardiovaskularne bolesti u UKC Niš, doc. dr Tomislav Kostić kaže za „Blic“ da ekstremne temperaturne razlike nisu dobre za kardiovaskularni sistem, čak i za zdrave osobe, a pogotovo za hronične bolesnike.
- Krvni sudovi reaguju i na hladno i na toplo, sakupljanjem i širenjem, znamo da niske temperature sakupljaju krvne sudove, a da se na toploti šire. Generalno, savetujemo da hronični bolesnici u periodu od 11 do 16 časova u letnjim mesecima ne izlaze bez preke potrebe, te će na taj način i izbeći temperaturne razlike. Iako varijacije utiču nepovoljno na hronične bolesnike, to nužno ne znači da ako neko ima problem sa srcem, ili kardiovaskularnim sistemom da će imati problem zbog temperaturnih razlika, ali svakako oprez se savetuje svima - objašnjava dr Kostić.
Kako stručnjaci dalje pojašnjavaju, za funkcionisanje mišićima je potrebna toplota te im izlaganje rashladnim uređajima ne prijaju, a naročito ako velika razlika između spoljašnje i unutrašnje. Lekari preporučuju da ne treba praviti veliku temperaturnu razliku, a ukoliko pak dođe do ovakvih blokada, treba uzimati magnezijum i vitamine B grupe koji pozitivno deluju na rad nerava i mišića.
Lekari ističu da dugotrajno izlaganje hladnoći utiče na metabolizam - smanjenje prometa materija u mišićima jer je cirkulacija usporenija pa se i sve druge aktivnosti u mišiću, krvnim sudovima i nervima odvijaju sporije.
Ako klima uređaje ne koristimo kako treba, klimatizacija prostorija u kojima boravimo može da pogoršava efekte artritisa i neuritisa, a nepovoljno utiču na osobe koje već imaju probleme sa sinusima.
Kako spavati pod klima uređajem
Kako tokom dana, tako i tokom večeri spavanje sa klimom se ne preporučuje. Stručnjaci smatraju da je dobro rashladiti prostoriju pre spavanja, a zatim isključiti klimu.
Mark Redik, jedan od autora knjige Sleep Advisor, objasnio je u svojoj publikaciji da korišćenje klima uređaja tokom spavanja može da bude loše za one koji pate od astme.
- To uopšte nije dobro jer može da izazove alergijski napad. Pre spavanja dobro ohladite prostoriju, a zatim isključite klimu ili neka ona bude uključena u drugoj prostoriji. Nije dobro da celu noć provedete sa uključenom klimom u prostoriji u kojoj spavate, jer osim alergijskih napada i problema sa suvim očima i sluzokožom nosa, mogući su i drugi problemi, poput ukočenosti i bola u leđima - naveo je pomenuti autor.
Doktor Goran Milosavljević iz Hitne pomoći rekao je tokom prošlogodišnjih vrućina da može da se spava sa uključenom klimom, ali pod određenim uslovima.
- Možda je i bolje spavati sa uključenim klima uređajem, naravno ne direktno ispod njega. Neka klima radi u nekoj susednoj prostoriji, jer ako se ne rashladimo, ne možemo da se odmorimo za naredni dan", rekao je tada dr Milosavljević.
Kako je rekao, vrućina iscrpljuje i da je potrebno odmarati se preko dana, čak i ako ne možemo da zaspimo.
Kako sa klima uređajem u automobilu
Tokom letnjih meseci klima u automobilu mnogih vozača podešena je na 20 stepeni, dok je napolju razlika za 15 i više. Za organizam je to pravi šok, pa se savetuje vozačima da vode računa kako se rashlađuju.
- Kada je u pitanju kretanje iz toplog u hladno potrebno je da damo dovoljno vremena organizmu za neki period adaptacije i prilagođavanja našeg organizma toj promeni temperature, te savetujemo da se organizam postepeno izlaže. Ono što je neka okvirna preporuka je da temperatura u prostoriji bude negde između 22 i 24 stepeni, ali generalno, razlika između spoljašnje i unutrašnje temperature ne treba da bude veća od 6 do 8 stepeni. Zamislite da sa 36, 40 stepeni ulazite u prostoriju ili automobil u kojoj je 17, 18 stepeni, pa to je šok za organizam, za svakoga - upozorava dr Kostić.
Nagle razlike najteže podnose hronični bolesnici, međutim, one svakako ne prijaju ni zdravim ljudima, kao ni deci. Kardiovaskularni bolesnici moraju biti na oprezu, i izlazak iz kuće svedu na minimum između 11 i 17 časova. Ipak, ako se postepeno prilagođavate i pridržavate saveta, stručnjaci objašnjavaju da nema razloga za brigu.
Kako sa bebom u klimatizovanom prostoru
Od temperaturnih šokova treba poštedeti i one najmlađe, a posebno se to odnosi na bebe koje su posebno osetljive.
- Bebe su osetljiva kategorija, sve što važi za stariju populaciju i za odrasle ljude, važi i za decu, samo povećanim nivoom opreza. Nemojte ih izlagati ovakvim temperaturnim razlikama - ističe dr Kostić.
Ukoliko mališani borave u hladnim prostorijama može doći i do upale uha, a posle izlaganja klima uređaju nisu retki ukočenost i bolovi u vratu.
Tek rođene bebe su posebno osetljive jer nemaju razvijen sistem za termoregulaciju. Njima ne sme da bude ni previše toplo, tako da je u redu i stan i automobil rashladite, ali tako da se striktno pridržavate svih ovih osnovnih pravila. Jako je važno da klima ne bije direktno u bebu, bilo bi dobro da vas klima hladi iz neke druge prostorije, a ne u onoj u kojoj je beba najčešće. Kada se vozite kolima, nekoliko minuta pre nego što ćete stići na odredište, smanjite hlađenje ili klimu isključite, kako bi koliko-toliko obe temperature bile slične.
Hronični bolesnici su posebno osetljivi
Osim kardiološki, i neurološki pacijenti mogu biti ugroženi ukoliko borave u previše klimatizovanim prostorijama. Neurolozi posebno apeluju na pravilno korišćenje klima uređaja kada se radi o pacijentima sa neurološkim problemima, posebno onima koji su doživeli šlog.
Kako lekari objašnjavaju, njima se savetuje da ne budu direktno izloženi radu klima uređaja, već da borave u drugoj prostoriji dok se temperatura u celom stanu ne ujednači da ne bi došlo do negativnog uticaja na krvne sudove.
Stručnjaci upozoravaju da je održavanje i čišćenje klima uređaja takođe veoma važno, jer ukoliko se barem jednom godišnje ne čisti filter, kroz koji izlazi rashlađeni vazduh pod pritiskom, može postati idealna vlažna i prljava podloga za razvoj štetnih mikroorganizama (bakterija ili gljivica) od kojih neki mogu izazvati i upalu pluća.
Bonus video:
(Espreso/Blic/Prenosi A.M.)