paŽnja
DOKTOR NEBOJŠA OTKRIO ZBOG ČEGA KRVNI PRITISAK TOLIKO PADNE DA VAM JE ŽIVOT U OPASNOSTI: Ovi simptomi gađaju MOZAK
Tri najvažnija simtoma su vrtoglavica, nesvestica, a ako je baš nizak osoba ima suženje vidnog polja
Hipotenzija ili nizak krvni pritisak nije podjednako, ali je opasan kao i visok krvni pritisak. Bitno je na vreme uočiti o čemu se radi kako bi lekari mogli da vam pomognu. Da li niže vrednosti krvnog pritiska nose rizike po zdravlje objašnjava profesor doktor Nebojša Tasić sa Instituta za kardiovaskularne bolesti Dedinje.
Potrebno je razlikovati normalan krvni pritisak od niskog, a profesor Tasić ističe koje su to vrednosti.
- Hipotenzija podrazumeva da je gornji ispod 90, a donji ispod 60. Normalan krvni pritisak je 120 sa 60, uglavnom žene imaju urođen nizak krvni pritisak i to mlade. Pogotovo u danima menstruacije, postoje varijacije u odnosu na dan i mesec i nisu za brigu, ispod 90 sa 60 je problem. Ako čovek ima simptome, moramo se zabrinuti i proveriti holterom da li je to danju i noću i kolika je prosečna vrednost, a moramo i reagovati, objašnjava doktor Tasić.
Profesor objašnjava tri najvažnija simptoma i kako to utiče na ljude.
- Tri najvažnija simtoma su vrtoglavica, nesvestica, a ako je baš nizak osoba ima suženje vidnog polja. Može biti kratak dah, malaksalost u situacijama kao što je anemija. Imamo situaciju kada srce slabo radi kod tih bolesnika, imamo nizak krvni pritisak jer srce nema snage da pumpa krv i distribuira drugim organima. Onda tu radi sporo. Hipotenzije se javljaju i kod smanjene funkcije štitne žlezde. To su situacije kada moramo lepo da odreagujemo - rekao je u emisiji "RTS Ordinacija".
Doktor objašnjava da nizak krvni pritisak može biti opasan, a da je jedno alarm zbog čega bi trebalo da odete na pregled kod lekara.
- Ponekad se dešava da pritisak toliko padne da čovek izgubi svest i oseća se loše. Toj osobi treba hitno pomoć i da nadoknadi tečnost najbrže. Mozak je najosetljiviji na to, a prvi simptomi su vezani za mozak, a onda za srce. Ljudi sa niskim pritiskom i manjim volumenom imaju veću koagulabilnost i mogu da stvore recimo trombove u venama u potkolenicama. Ako ste imali normalan krvni pritisak, a sada imate nizak, to je alarm. Onda idite kod lekara da vidite zašto - zaključuje on.
(Espreso/Blic žena/Marija Brčić)