TEŠKO UBISTVO
ŠTA ĆE SE DESITI SA RODITELJIMA DEČAKA UBICE IZ NIŠKE BANJE? Evo da li će krivično odgovarati
Centar za socijalni rad u Nišu je započeo rad na slučaju u skladu sa zakonom.
Ukoliko se utvrdi da je krivično neodgovorni maloletnik M. M. (13) iz Niške Banje, osumnjičen za ubistvo dečaka Andreja Simića (13), bio zapušten, njegovi roditelji bi mogli da dođu pod udar zakona i da odgovaraju i krivično.
Procenu o tome da li su roditelji vršili roditeljske dužnosti u skladu sa zakonom ili je dečak bio zapušten, započeo je Centar za socijalni rad u Nišu, koji istovremeno sprovodi i postupak utvrđivanja mera nad M.M. (13). Ukoliko Centar u postupku utvrdi da je bilo zapuštanja deteta, za dalje postupanje prema roditeljima i donošenje zakonskih mera nadležan je sud.
- Centar za socijalni rad u Nišu je započeo rad na slučaju u skladu sa zakonom. Prikupljaju se informacije, obavljaju se razgovori. Zakazana je i konferencija slučaja na kojoj će učestvovati svi organi i institucije koji učestvuju u postupku – Centar za socijalni rad, škola, Policijska uprava, Zavod za mentalno zdravlje… Sada se samo sakupljaju informacije da bi mogla da se donese adekvatna procena. Kada se donese procena, mogu da se pokrenu različiti postupci, i koji se tiču deteta i koji se tiču roditelja – kaže za “Blic” pomoćnica direktora Centra za socijalni rad u Nišu Lidija Stanković.
Ako Centar za socijalni rad utvrdi da je bilo zapuštanja deteta, postoje različite mere koje se mogu sprovesti u sudskom postupku, kao što su delimično ili potpuno lišenje roditeljskog prava. Najdrastičnija mera zbog zapuštanja deteta, ako se pravosnažno dokaže na sudu, jeste to da se roditelji kazne i zatvorskom kaznom.
- Zapuštanje je u istom rangu kao i zlostavljanje. Širok je spektar zakonskih mogućnosti koje se mogu doneti, ali ne bih da licitiram dok se ne utvrde činjenice. U zavisnosti od prikupljenih informacija Centar donosi procenu pa se tek onda pristupa donošenju mera. U ovom trenutku ne može da se kaže ništa još uvek. Sve institucije moraju da rade zajednički i koordinisano – na konferenciji slučaja svako će izneti informacije iz svog domena pa će na kraju biti donet zajednički zaključak koji potpisuju svi učesnici u postupku, a kojim se propisuje ko će šta iz svog domena da sprovodi. Ovakav slučaj nismo imali i nadamo se da ih više nikada neće biti – kaže Stankovićeva.
Maloletnik na opservaciji uz saglasnost roditelja
Kako je potvrđeno u niškom Centru za socijalni rad, M.M. se nalazi na opservaciji na Klinici za neurologiju i psihijatriju za decu i omladinu u Beogradu. On je upućen na Kliniku u Beogradu, uz saglasnost roditelja.
- Roditelji su se složili, takva je procedura da bez njihove saglasnosti nije moguće upućivanje na opservaciju. Nalaz te opservacije će biti deo postupka koji se sprovodi radi utvrđivanja mera maloletniku koji je krivično neodgovoran – kaže Stankovićeva.
Hronologija zločina
Beživotno telo A.S. otkrili su lekari Hitne pomoći 5.oktobra oko 11 časova na tavanu porodične kuće M.M. u Ulici Mojsija Mihajlovića Tošketa u Niškoj Banji kada su došli u intervenciju zbog tuče.
Komšije su ispričale da je M.M. istrčao na ulicu i da je pao na oko 50 metara od kuće a da je njegova baba zatražila pomoć komšija, rekavši: “jedan je sigurno mrtav”.
Dvojica komšija su pritrčali M.M. koji se koprcao i bacakao po ulici, ali se smirio po dolasku lekara Hitne pomoći. On je imao spolja vidljive povrede, ali je potom iz Univerzitetskog - kliničkog centra u Nišu saopšteno da nije ozbiljnije povređen.
Telo u potkrovlju
U potkrovlju kuće, u lokvi krvi, pronađeno je beživotno telo A.S. bez znakova života. Prema nezvaničnim informacijama, sumnja se da je dečak iskrvario do smrti nakon što je uboden nožem ili nekim drugim oštrim predmetom. Po rečima komšija, krvavi tragovi su vidljivi i u dvorištu kuće pa se pretpostavlja da se sukob odvijao i ispred kuće.
Prema informacijama koje posedujemo, zločin se dogodio u potkrovlju kuće. Ubijeni dečak Andrej Simić sahranjen je 7. oktobra na Novom groblju u Niškoj Banji u prisustvu više stotina rođaka, prijatelja porodice i drugova iz škole “Ivan Goran Kovačić” u kojoj je pohađao sedmi razred.
-Nakon prikupljanja svih relevantnih dokaza utvrđeno je da je A.S. (2010) lišen života od strane M.M. (2010). Prema Zakonu o maloletnim učiniocima krivičnih dela i krivičnopravnoj zaštiti maloletnih lica M.M. (2010) je krivično neodgovoran, jer nema navršenih 14 godina života. Shodno odredbama označenog Zakona o navedenom je obavešten Centar za socijalni rad Niš, kao organ starateljstva, radi preduzimanja mera u okviru njegove nadležnosti – navode u Višem javnom tužilaštvu u Nišu.
Pitanja bez odgovora
O motivu ubistva, zvanično se još uvek ništa ne zna, niti je iz tužilaštva data bilo kakva informacija o tome. Na koji način je Andrej usmrćen, u tužilaštvu nismo mogli da dobijemo odgovor kao ni da li je kobnog dana bilo eventualno tuče više lica, da li se protiv još nekoga vodi postupak kao i da li je protiv njegovih roditelja već pokrenut neki postupak po nalogu tužilaštva i ako jeste koji…
-Tražene informacije odnose se na događaj u kome su učestvovala lica koja nisu navršila 14 godina života, te radi zaštite interesa istih nismo u mogućnosti da pružimo više informacija – navela je za “Blic” glavni viši javni tužilac u Nišu Borica Mitić.
Na danas poslata pitanja o tome da da li tužilaštvo utvrđuje da li ima osnova da se protiv roditelja M.M. (13), koji se sumnjiči za ubistvo Andreja Simića (13) a krivično je neodgovoran, pokrene krivično postupak zbog zanemarivanja ili po nekom drugom osnovu, do zaključenja teksta nije pristigao odgovor.
Krivično neodgovoran
Činjenica je da je M.M., koji je rođen 2010.godine, po srpskom zakonodavstvu krivično neodgovoran, jer nema navršenih 14 godina. To znači da i ako bude osumnjičen za neko protivpravno delo, protiv njega neće moći da se vodi krivični postupak pa samim tim ni da bude izrečena krivična sankcija.
Po zakonu, prema mlađima od 14 godina moguće je da se samo da se izreknu mere socijalnog staranja i zaštite.
Ukoliko se utvrde mentalne smetnje, moguće je smeštanje u adekvatnu zdravstvenu ustanovu, ukoliko se utvrdi da je opasan po sebe li okolinu, dok traju zdravstveni razlozi, ako se proceni da drugi, manje restriktivni medicinski načini zaštite ne bi bili u toj meri efikasni.
Bonus video:
(Espreso / Blic)