Bubašvaba, Foto: Printscreen/Youtube

ZNATE LI?

BUBAŠVABI OTPADNU NOGE, ALI NIJE MRTVA: Zašto ovaj insekt kojeg svi mrze uspeva da preživi?

Institut za fiziologiju i ekologiju biljaka u Šangaju ih je proučavao.

Objavljeno: 23.06.2023. 09:59h

Bubašvabe žive u najmračnijim, naprljavijim uglovima na planeti, a sada su naučnici otkrili kako uspevaju da opstanu u takvim uslovima i zašto ih je tako teško ubiti.

U njihovom DNK identifikovali su gene koji su zaslužni za to što mogu da jedu otrovnu hranu i što im na mestu izgubljenih udova izrastaju novi.

Američka bubašvaba (Pariplaneta americana) jedna je od najvećih vrsta insekata koji žive u blizini ljudi. Šuj Džan sa Instituta za fiziologiju i ekologiju biljaka u Šangaju proučavao ih je i identifikovao gene zbog kojih ih je teško uništiti.

Oni joj omogućavaju da oseti miris hrane i kontrolišu unutrašnji sistem za detoksikaciju, tako da se ne razbole ako pojedu otrovnu hranu. Neki im pomažu da se izbore sa infekcijama, zbog čega su otporne na život u nehigijenskim uslovima, a neki da im izrastu novi udovi.

Prošle godine, otkriveno je da ženke bubašvaba mogu godinama da se razmnožavaju i generacijama imaju samo žensko potomstvo, a da im pritom nije potreban nijedan mužjak. Američke bubašvabe mogu da proizvedu jajnu ćeliju putem partenogeneze, vrste aseksualne reprodukcije, pokazuje istraživanje Univerziteta Hokaido. Njihovi potomci se razvijaju samo iz majčine jane ćelije i uvek su ženke, ali mogu da prežive i same se razmnožavaju.

Za razliku od mužjaka, koji se bore kada su zajedno, ženke se okupljaju na gomili, usklađuju reproduktivne cikluse i imaju veće potomstvo nego što bi ga imale da su same.

(Espreso/Blic)