Ilustracija, Foto: Profimedia

da li ste čuli za nju

OVA DIJETA NIJE ZA SVAKOGA, JEDE SE SAMO SAT VREMENA NA DAN, A REZULTATI SU SJAJNI: Ključno je samo OVO

Ovakvim načinom ishrane unosi se manje kalorija dnevno i samim tim osigurava gubitak kilograma. Zagovornicima ove dijete se sviđa činjenica da ne moraju da broje kalorije ili da izbace određenu vrstu hrane s jelovnika

Objavljeno: 10.05.2023. 14:49h

Restriktivne dijete su rigorozne i nisu za svakog. A takva je OMAD dijeta. Naime, reč je o načinu ishrane koji se smatra oblikom povremenog posta, koji je mnogo ekstremniji. Osoba ima samo sat vremena za jelo, a 23 sata treba da provede bez hrane.

Ovakvim načinom ishrane unosi se manje kalorija dnevno i samim tim osigurava gubitak kilograma. Zagovornicima ove dijete se sviđa činjenica da ne moraju da broje kalorije ili da izbace određenu vrstu hrane s jelovnika.

Osim jednog obroka dnevno, nema drugih pravila kojih bi trebalo da se pridržavate, a možete da odaberete hranu u kojoj uživate i da je spojite u jedan obrok.

Iako možete da jede šta god želite na OMAD dijeti, dobro uravnotežen obrok sa zdravim ugljenim hidratima, nemasnim proteinima i zdravim mastima pomoći će vam da ostanete siti i puni energije.

- Ograničavanje alkohola i jednostavnih šećera može da smanji želju za hranom tokom vremena kada bi trebalo da postite, rekla je nutricionistkina Lisa Andres, za Eating Well.

Ona napominje da je tokom posta dopuštena crna kaga, nezaslađeni čaj, mineralna voda ili drugi nekalorični napici.

foto: LJSphotography / Alamy / Profimedia

Idealan obrok za OMAD dijetu napravite tako da spojite zdrave ugljenih hidrate poput voća, povrća i celovitih žitarica, nemasne proteine kao što su piletina, belanci, riba, pasulj, proizvodi od soje, mahunarke i mlečni proizvodi i zdrave masti poput orašastih plodova, semenki, avokada i maslinovog ulja.

Rizici OMAD dijete

Pre nego što se odlučite za ovakvu dijetu, dobro je da se upoznate sa prednostima i nedostacima koje nosi, ali i da imate na umu da stručnjaci ne preporučuju ovakvu vrstu ishrane, pogotovo ne kroz duže periode.

Postoji obilje istraživanja o uticaju posta na zdravlje, ali istraživanja o ovako ograničenom režimu su vrlo ograničena. Studija iz 2021. godine objavljena u časopisu Frontiers in Physiology ispitala je delotvornost konzumacije jednog obroka dnevno na metabolizam i fizičku spremnost kod zdravih pojedinaca.

Autori su zaključili da jedan obrok dnevno u večernjim satima smanjuje telesnu težinu bez uticaja na fizičku spremnost. Međutim, studija je bila izuzetno mala, sa samo 13 učesnika i trajala je samo 11 dana.

Svakako je potrebno više istraživanja u ovom području pre nego što rezultati budu konačni. Povremeni post s većim intervalom hranjenja, na primer osam sati, opsežno je proučavan. U preglednom radu iz 2020. godine objavljenom u The Journal of Physiology promatrani su efekti vremenski ograničenog posta na težinu i kardiometaboličko zdravlje.

Otkrili su da vremenski ograničeni post može smanjiti unos kalorija za 20 do 30 posto i podstaknuti gubitak težine od jedan do četiri posto telesne težine. Osim toga, povremeni post smanjio je sistolički i dijastolički krvni pritisak kod ispitanika, bez obzira na gubitak težine. Ipak, uočeno je sve više nedostataka ovakvog režima.

Nedostaci OMAD dijete

Dakle, ovaj režim podrazumeva ekstremnu glad, nedostatak energije, umor i nekontrolisanju žudnju za hranom.

Nutricionistkinja Lisa, takođe dodaje da ovako ekstremni post uzrokuje glavobolje i razdražljivost zbog neizbežne gladi.

Osim toga, konzumiranje jednog obroka dnevno možda nije održivo ako volite da vežbate, večerate u restoranima i putujete. Ako uz to ne odaberete prave namirnice može vas izložiti riziku nedostatka hranjivih materija, budući da različite namirnice imaju različite hranjive materije i bilo bi teško zadovoljiti sve svoje prehrambene potrebe u samo jednom obroku.

(Espreso/Blic žena)