KAKAV HIT
BILJKA KOJU KUPUJETE NA PIJACI NAJBOLJE VAM ČISTI CREVA: Ne košta skoro ništa, a može vas spasiti
Pri prženju gubi najveći deo oštrine, ali mu se aroma tako pojačava
Priča kaže da medved, kad se probudi iz zimskog sna, po šumi prvo traži sremuš da bi očistio creva i regenerisao se posle meseci u hibernaciji, a tek onda traži drugu hranu.
Ova zeljasta višegodišnja biljka javlja se u senovitim šumama, duž reka i voda u proleće, i to kao prva vitaminska bomba.
Zeleniš koji uveliko zovu superhranom bio je u centru pažnje posebno od početka kovid pandemije zbog svojih benefita.
Poznat i kao divlji beli luk, sremuš se bere u proleće kada kreće da lista, pa do cvetanja početkom leta. Na pijacama je jedna veza oko 50 dinara.
Najbolje je da se jede svež, koristi se u raznim salatama, ali i u supama i jelima od povrća. Osim toga, dobar je konzervans – stavlja se na meso da bi se duže održalo.
Pri prženju gubi najveći deo oštrine, ali mu se aroma tako pojačava.
Sremuš je bogat biljnim proteinima, korisnim amino-kiselinama, kao i raznim vitaminima. Zbog visokog sadržaja vitamina C – oko 100 mg na 100 g svežeg lišća, i fitoncida (prirodni antibiotici), smatra se antivirusnom biljkom, piše east-fruit.com.
Sremuš takođe sadrži vitamine B grupe, provitamin A (beta-karoten) i mineralne soli koji održavaju kiselo-baznu ravnotežu u telu, normalizuju metabolizam vode i soli, korisni su za endokrini, nervni i probavni sistem. Sremuš sadrži i kalcijum, kalijum, gvožđe, jod.
Stručnjaci kažu da ova biljka čisti krvne sudove, snižava holesterol i normalizuje krvni pritisak. Trebalo bi da ga konzumiraju oni koji pate od prolećnog nedostatka vitamina i slabog apetita. Odličan je za poboljšanje funkcije creva, a listovi imaju antiinflamatorna svojstva.
Bonus video
(Espreso/zadovoljna.nova.rs/east-fruit.com.)