ISTORIJA
BUDIMPEŠTA, SRPSKI GRAD! U prestonici Mađarske naišli smo na 10 atrakcija koje svedoče o SUDBINSKOJ VEZI 2 NARODA
Najbrojnija srpska zajednica živi u Batanji (oko 350 Srba).
Osim što je jedna od glavnih turističkih atrakcija za Srbe, postoji i duga istorijska veza između Srba i Srbije i Budimpešte, odnosno Mađarske. Naravno, ključni događaji bile su velike seobe, kada je veliki broj Srba naseljen na teritoriju tadašnje Ugarske a današnje Mađarske.
Srbi u Mađarskoj žive u nizu naselja gde obično ne čine više od 2-5% stanovništva (do 300 Srba). Nalaze se u nekoliko županija srednje i južne Mađarske (Peštanska, Čongradska, Baranjska, Bač-Kiškun). U celoj Mađarskoj ima svega nekoliko naselja sa više od 100 Srba (Batanja, Lovra, Santovo, Deska, Čip). Danas je jedino većinski srpsko mesto u Mađarskoj selo Lovra (Lórév) na Čipskom „ostrvu“. Najbrojnija srpska zajednica živi u Batanji (oko 350 Srba).
Reporterka Espresa je u Budimpešti posetila mesta koja svedoče o važnim i velikim vezama Srba i Mađarske.
Uživajte.
1.Tekelijanum
Zadužbina Save Tekelije osnovana 1838. godine u Peši, sa ciljem da se u njoj školuju siromašni i najbolji srpski đaci i studenti iz svih srpskih krajeva. Nedano je adaptirano za potrebe đaka srpske gimnazije. Zgrada je pripadala Srbima od svog osnivanja pa do 1952. godine kada je komunističke vlasti nacionalizuju odnosno preuzimaju. U tom periodu zadužbina je privremeno prestala da postoji. Godine 1996 Mađarske državne vlasti su vratile polovinu zgrade Budimskoj eparhiji Srpske pravoslavne crkve.
2. Srpska pravoslavna crkva u Budimpešti
Pravoslavna crkva posvećena Svetom Georgiju nalazi se u samom centru grada pored zgrade Tekelijanuma. Jedini je hram Srpske pravoslavne crkve u Budimpešti. Crkva pripada Eparhiji Budimskoj i dan danas je aktivna.
3. Srpska osnovna škola i gimnazija u Budimpešti
Srpska škola u Budimpešti je glavna obrazovna škola u Budimpešti. Nosi naziv po jednom od najvećih srpskih umova Nikoli Tesli. Osnovana je kao gimnazija za sve Južne Slovene na tlu Mađarske 1948. godine. 1993 godine nakon raspada Jugoslavije škola se deli na srpsku i hrvatsku.
4. Đački dom
Pored Tekelijanuma srpski đaci imaju na raspolaganju još jedan dom koji se nalazi nadomak škole.
5. Bista Vuka Karadžića
Bista posvećena Vuku Karadžiću u Budimu.
6. Zdanje Despota Stefana Lazarevića
Zdanje koje je kralj Žigmunt tadašnji vladar Mađarske darovao svom savetniku Despotu Stefanu Lazareviću tadašnjem vladaru Srbije. Nalazi se na Budimskoj tvrđavi. To je ujedno i najstarija srpska znamenitost na prostoru Mađarske.
7. Srpska ulica
8. Beogradska ulica
9. Ambasada Republike Srbije
Ambasada Republike Srbije nalazi se preko puta Trga Heroja , na veoma atraktivnoj i pristupačnoj lokaciji. Sama zgrada izgrađena je krajem 19. veka. Kraljevina Jugoslavija 30-ih godina 20-og veka iznajmljivala je zgradu za potrebe ambasade. Tih godina u ambasadi je službovao naš poznati pesnik Jovan Dučić odakle je i nastala legenda da je zgradu Dučiću pokonila mađarska grofica. Ova legenda ma koliko simpatična bila nije tačna, jer je Kraljevina Jugoslavija zgradu otkupila pred početak Drugog svetskog rata.
10. Kralj Petar
Za oko nam je zapala slika našeg vladara Kralja Petra I Karađorđevića koja se nalazi među slikama ostalih vladara zemalja učesnica Prvog svetskog rata.
Bonus video:
(Espreso)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!