Upozorenje
ZASPALA JE SA BEBOM U NARUČJU A KADA JE USTALA DETE JE BILO MRTVO: Sada ima upozorenje za sve roditelje!
Tragedija se desila 2015. Dok je te noći dojila bebu, majka je zaspala, a kada rano ujutro probudila, videla je da beba, koju je držala u naručju, ne diše
Britanka Lori Vudraf (30) zaspala je dok je doijila sinčića, a kad se probudila, shvatila je da joj je beba umrla.
Tridesetogodišnja žena iz Česterfilda, u Engleskoj, optuživala je sebe za smrt malog Artura, koji je živeo svega nekoliko nedelja, ali u međuvremenu se izborila sa tugom i upozorava roditelje da ne spavaju zajedno sa bebama.
Tragedija se desila 2015. Dok je te noći dojila bebu, majka je zaspala, a kada rano ujutro probudila, videla je da beba, koju je držala u naručju, ne diše. Ništa nije moglo da spase novorođenče, koje je umrlo od sindroma iznenadne smrti kod dece, poznatog i kao "smrt u kolevci".
- Bio je to najužasniji dan u mom životu, imala sam utisak da sam u nekom surovom košmaru - opisuje Lori dan kada je mali Artur umro.
Kasnije je potvrđeno da je Artur umro od sindroma iznenadne smrti kod beba.
Sve do sahrane, majka je svaki dan odlazila u mrtvačnicu da vidi umrlog sinčića i pomiluje njegovo hladno telo.
- Porodica mi je govorila da prestanem da idem, pa sam napravila pauzu od dva dana. Znala sam da je mrtav, ali nisam mogla da se odvojim od njega.
Iako kaže da nikada neće preboleti Arturovu smrt, tokom vremena je smogla snage da nastavi sa životom i izborila se sa tugom. Danas ima sinčića Henrija, koji ima dve godine i neverovatno liči na pokojnog brata.
Šta je sindrom iznenadne smrti kod beba:
Sindrom iznenadne smrti deteta definiše se kao iznenadna, neobjašnjiva smrt naizgled zdrave bebe, obično u prvih šest meseci života. Prevremeno rođena deca i deca sa manjom težinom na rođenju, izložena su većem riziku, pri čemu je sindrom malo češći među dečacima. Obično se događa dok beba spava, pa otuda i naziv "smrt u kolevci". Činioci kao što su roditelji pušači, lakša bolest, ili blokada disajnih puteva, takođe mogu da doprinesu. Nacionalna zdravstvena služba Velike Britanije ukazuje na to da postoji veza između sindroma i spavanja sa bebom u istom krevetu.
Još neke preporuke stručnjaka kako bi se predupredio sindrom iznenadne smrti deteta:
- Nemojte da pušite u trudnoći, niti kada se beba rodi;
- ne spavajte u krevetu, na sofi ili u fotelji zajedno s bebom, naročito ako vi ili partner pušite, konzumirate alkohol i drogu;
- stavite bebu na leđa da spava;
- prvih šest meseci neka spava s vama u sobi;
- koristite čvrst, ravan, vodotoporan dušek;
- položite bebu tako da stopalima dodiruje kraj kreveca, korpe ili kolica;
- pazite da joj glava bude otkrivena, ćebence treba da seže najviše do ramena;
- dojite bebu ako možete
Bonus video:
(Espreso.co.rs/Blic)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!