Krenite ovamo i ponesite posudu za led! OVAKO CIA VRBUJE ŠPIJUNE U SVOJE REDOVE! (VIDEO)
Foto: Reuters

PROVALJENI

Krenite ovamo i ponesite posudu za led! OVAKO CIA VRBUJE ŠPIJUNE U SVOJE REDOVE! (VIDEO)

Agent CIA tiho je pokucao na vrata hotelske sobe u kojoj je bio iranski nuklearni naučnik. Dogodilo se to posle panela na konferenciji i večere posle koje su se naučnici povukli u svoje sobe. Iranskog naučnika čuvala su dvojica državnih čuvara, ali je agent preko tajnih kamera instaliranih u sobe mogao da vidi da su čuvari zaspali. Naučnik je otvorio vrata

Objavljeno:

Prema izvoru koji je ispričao kako se odvio ovaj susret, jedna velika promena dogodila se u zadnjem momentu. Naime, Iran nije želeo da finansira boravak naučnika u hotelu u koji ga je zvao organizator nego je nuklearni naučnik smešten u jeftiniji. Ali agenti CIA brzo su se prilagodili pa su u sobe postavili skrivene nadzorne kamere.

Kako bi pokazao iskrenost i dobru volju, piše Gardian, agent je stavio ruku na naučnikovo srce. ''Salam habibi'', rekao je. ''Ja sam iz CIA i želim da sa mnom pođete na avion u SAD'', nastavio je agent koji je u isto vreme iščitavao reakcije na naučnikovom licu licu. On je bio ujedno šokiran, preplašen i znatiželjan. Agent je znao iz iskustva da naučnik razmišlja o hiljadu pitanja – šta će biti s porodicom, kako ćete me zaštititi, gde ću da živim, kako ću da se izdržavam, šta ako kažem ne?

Pre nego je izustio prvo pitanje, agent mu je rekao da uzme posudu za led.

''Zašto?'', upitao je.

''Ako se netko od čuvara probudi, reći ćete mu da idete po led'', odgovorio je agent.

Ovo se dogodilo pre desetak godina, ali savršeno ilustruje način na koji američki tajni agenti vrbuju naučnike. Da bi to uradili potrebni su meseci priprema i milioni dolara, jer je organizator naučnih skupova na kojima žele da vrbuju naučnike upravo CIA.

Takve konferencije najbolji su paravan za takve akcije, jer na njima učestvuju većinom oni koji ne znaju o čemu se zapravo radi, a privukla je ih je tema o kojoj se na konferenciji raspravlja, pa sve izgleda, a u neku ruku i jest, realnije.

Konferencije su idealne za vrbovanje, a danas još više zbog globalizacije.

Ovi društveni intelektualni rituali postali su sveprisutni i privlače najbolje iz svoje struke. Važnost konferencije meri se, ne samo brojem nobelovaca koji je posećuju, već i brojem špijuna. Obaveštajci iz celog sveta hrle na konferencije iz istog razloga iz kojeg oni koji regrutiraju ljude u vojsku traže kandidate u siromašnim četvrtima – to su najbolja mesta za targetiranu publiku.

"Svaka obaveštajna služba na svetu radi na konferencijama, sponzoriše konferencije i traži načine da na njih dovede ljude s kojima želi da stupi u kontakt", rekao je bivši CIA-in agent.

Vrbovanje obično počinje kao, naizgled, slučajni susret na konferenciji. Jedan agent rekao je da je na taj način na svoju stranu pridobio desetke naučnika i da to uopšte nije bilo teško. Između obaveštajnih zadataka koje je obavljao.

Mlađi agenti sastavili bi profil tog naučnika, a agent koji bi obavljao zadatak izabrao bi kao ko će da se predstavi, obično bi se predstavljali kao preduzetnici. Izmislio bi ime kompanije, napravio web stranicu te kompanije, štampao vizit karte, obavio lažne transakcije novca na ime kompanije tako da ne bude sumnje u to da kompanija posluje.

Sagovornik s kojim je razgovarao Gardian imao je sedam identiteta koja bi menjao po potrebi. Objašnjava da je greška pristupi meti dok su u interakciji s drugima, a kako to obično nisu, tu je ostavljen prostor za špijunsku manipulaciju.

Kako se dobro pripremio, znao bi koje teme zanimaju tog naučnika pa bi lako ušao u razgovor o tome s njim.

Posle nekoliko dana "slučajnih" susreta na konferenciji i razgovora, pozvao bi ga na ručak gde bi mu predstavio svoj predlog da je njegova kompanija zainteresovana za polje proučavanja tog naučnika i da hoće da podrže njegov rad.

"Svaki naučnik kog sam do sada sreo, pokušava da pronađe način kako da dobije novac za svoja istraživanja. To je sve o čemu oni pričaju'', kaže agent. Nakon što bi mu na račun uplatio novac, tako bi ga kontrolisao jer otkrivanje veze naučnika s pravim popreklom tog novca moglo bi da ga košta života.

"Regrutovanje je dug proces zavođenja", rekao je Mark Galeoti, profesor globalnih odnosa na Univerzitetu Njujork bivši posebni savetnik britanskog ministarstva inostranih poslova.

Znajući kako se to radi, FBI je američkim naučnicima 2011. poslao dopis u kojem su ih upozorili da budu oprezni i vode računa kome predaju svoje naučne radove i na koje međunarodne konferencije odlaze.

(Espreso.co.rs / Kurir.rs)


Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!
counterImg

Espreso.co.rs


Mondo inc.