pogledajte
Da li biste se usudili ovo da uraditi? Ovako je reagovala osoba koja je 3 minuta provela u najglasnijoj sobi
Već nakon prvog minuta, Rajanu je postalo neprijatno, a ubrzo je nervozno šetao po prostoriji i rukama prekrivao uši
Nedavno su mediji pisali o američkom mornaru, Niku Hairu, koji je isprobao “najtišu sobu na svetu”, u sklopu Orfild laboratorije u Mineapolisu. Izdržao je više od sat vremena u komori koja apsorbuje impresivnih 99,99% zvukova i opisao bizarno iskustvo.
Hairu je trebalo mir, pa je pristao na neobičan eksperiment. Prilično smo sigurni da mu nikada ne bi palo napamet da krene u “drugom pravcu”. O čemu govorimo? U sklopu iste laboratorije nalazi se još jedna prostorija, potpuno druge namene.
"Nebitno gde stojite ili sedite"
Dakle, pod istim krovom u Mineapolisu nalaze se “najtiša soba” i “najglasnija soba”, kako opisuje popularni jutjuber Rajan Trahan. On je odlučio da testira sebe u komori, specijalno dizajniranoj da reflektuje zvučnu energiju.
Dok će vas “najtiša soba” šokirati potpunim nedostatkom zvuka, reverberaciona komora će reflektovati buku dok ne poželite da pobegnete glavom bez obzira, prenosi LadBible.
“U ovoj komori dobijate približno 100% zvučne refleksije. Dakle, nivo buke ostaje isti, gde god sedeli ili stajali. Što glasnije pričate, to će biti gore”, objasnio je kreator Stiv Orfild.
"Senzorsko opterećenje"
On je predložio jutjuberu da pusti klasičnu muziku (na više zvučnika), dok boravi u prostoriji i proveri koliko vremena će uzeti dok nivo buke ne postane neprijatan.
Već nakon prvog minuta, Rajanu je postalo neprijatno, a ubrzo je nervozno šetao po prostoriji i rukama prekrivao uši. Jednostavno, “senzorsko opterećenje” je bilo preveliko i fizički neizdrživo.
Zato je nakon tri minuta i 37 sekundi povikao da “više ne može” i izašao napolje. Razmišljajući o neprijatnom iskustvu, primetio je da nije mogao da zadrži “mirnoću” zbog nivoa buke (izmerio je 120 decibela).
NASA drži rekord
Napominjemo da Rajan navodi da je isprobao “najglasniju sobu na svetu”. Ipak, titula pripada RATF-u (Reverberant Acoustic Test Facility) koji je deo istraživačkog centra američke agencije NASA u Ohaju.
Bonus video:
(Espreso/Telegraf/S.K./prenela:B.S.)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!