VJOSA OSMANI DOŽIVELA ŠOK! Tek kada Srbija prizna Kosovo, to mogu da urade ostale članice EU! OVO nije očekivala!
Foto: Printscreen

NIJE JOJ LAKO

VJOSA OSMANI DOŽIVELA ŠOK! Tek kada Srbija prizna Kosovo, to mogu da urade ostale članice EU! OVO nije očekivala!

Vršilac dužnosti kosovskog predsednika Vjosa Osmani reagovala je danas na navode specijalnog predstavnika Evropske unije za dijalog Beograda i Prištine Miroslava Lajčaka, koji je rekao da, ako BG promeni svoj stav prema PR, isto to može da učini i pet evropskih zemalja koje ne priznaju nezavisnost tzv. Kosova

Objavljeno: 19:35h

Prošlo je nekoliko meseci otkako Hoti i predsednik Srbije Aleksandar Vučić nisu održali novu rundu razgovora, a EU navodi da se sastanci na političkom nivou ne održavaju zbog pandemije korona virusa.

Vršilac dužnosti kosovskog predsednika Vjosa Osmani reagovala je danas na navode specijalnog predstavnika Evropske unije za dijalog Beograda i Prištine Miroslava Lajčaka, koji je rekao da, ako BG promeni svoj stav prema PR, isto to može da učini i pet evropskih zemalja koje ne priznaju nezavisnost tzv. Kosova.

Ona kaže da je žalosno ako spoljna politika tih zemalja podleže politici Srbije i Rusije.

- Osim što je nesrećno, opasno je za celu Evropsku uniju da njenih pet država članica određuju svoja pravila i pristupe na osnovu želja i zahteva Srbija - rekla je Osmani i pozvala te zemlje da poštuju mišljenje Međunarodnog suda pravde i priznaju Kosovo ne čekajući da to prvo učini Srbija.

Španija, Slovačka, Rumunija, Kipar i Grčka su članice EU koje nisu priznale nezavisnost tzv. Kosova.

Osmani je u sredu završila posetu Briselu, gde se sastala sa visokim zvaničnicima EU i predsednicima oba doma belgijskog parlamenta.

Sve što je prihvatljivo za Srbiju biće prihvatljivo i za druge zemlje koje nisu priznale Kosovo - kazao je Lajčak i dodao:

- Kao bivši ministar spoljnih poslova Slovačke, na moje pitanje kada će moja zemlja priznati Kosovo, rekao sam vam: ''Dajte mi dobre vesti kako bih mogao da odem u parlament i kažem da je vreme da se stav o priznanju razmotriti.'' Jasno je da je dobra vest sporazum sa Srbijom".

Tokom boravka u Briselu, Osmani je rekla da je Lajčak insistirao na tome da Priština može da nastavi dijalog tek nakon formiranja vlade posle izbora koji će se održati 14. februara.

Dijalog Beograda i Srbije, uz posredovanje Evropske unije, započeo je 2011. Prekinut je na 20 meseci krajem 2018. zbog takse od 100 odsto koju je Priština nametnula na proizvode iz Srbije i Bosne i Hercegovine, za vreme mandata vlade koju je vodio Ramuš Haradinaj.

Posle toga je vlada Aljbina Kurtija ukinula taksu, ali je nametnula mere reciprociteta. Beograd je odbio da sedne za pregovarački sto dok Priština ne povuče te mere.

Po dolasku na vlast, vlada koju je predvodio premijer Avdulah Hoti ukinula je reciprocitet, omogućivši nastavak dijaloga u julu 2020. godine.

Bonus video:

(Espreso.co.rs/Tanjug)


Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!
counterImg

Espreso.co.rs


Mondo inc.