teške tvrdnje
CRNOGORSKI ISTORIČAR I NETFLIKS TVRDE: Istanbul ima AUTORSKA PRAVA na SRPSKU ZASTAVU! Srbija je PLAGIJATOR!
Niti jedan dokument ne svedoči o prisustvu „srpskoga” simbola „4 x C” u Crnoj Gori pre 1918. godine; naravno, toga uopšte nema ni na crvenome tepeluku nacionalne kape Crnogoraca
Izvesni crnogorski istoričar Vladimir Jovanoavić imao je zanimljivi tekst na temu srpske zastave, a iniciran je nedavnim događajima u Crnoj Gori, kada su boje srpske trobojke postale predmet sporenja, ali i mera odbrane pravoslavnih svetinja.
Jovanovićev tekst vam prenosimo u celosti:
Orkestrirano farbanje javnih površina u trobojnu zastavu crveno-plavo-belu „opravdavaju” tezom o iskonskoj srpskoj zastavi, koja svedoči i o „srpskome identitetu” istorijske Crne Gore.
To je potpuni nonsens. Crveno-plavo-bela trobojka je srpska zastava dizajnirana i odobrena u relativno novija vremena – od Turaka.
Sledeći nonsens je i tvrdnja: ta trobojka je bila zastava Knjaževine (Kraljevine) Crne Gore, po Ustavu iz 1905. godine. Ali Ustav ne pominje nikakvu službenu ili neslužbenu zastavu. U čl. 39 Ustava piše sljedeće: „Narodne su boje: crvena, plavetna i bijela”.
„Narodne boje” se odnose samo na dvorsku zastavu Nikole I Petrovića-Njegoša, dizajniranu baš u to vreme; imala je na plavetnome polju krunu iznad inicijala „H.I.” (Nikola Prvi).
Na drugoj strani, tradicionalna crnogorska državna zastava je imala jedinstvenu i dominantnu podlogu kao i savremena – crvenu. Na njoj je bio ili krst ili crnogorski grb; hiljade dokumenata, fotografija i slika o tome svedoče. Crnogorski državni grb utvrđen je čl. 38 Ustava iz 1905. godine:
„Grb je Knjaževine Crne Gore dvoglavi beli orao sa carskom krunom nad orlovskijem glavama, sa carskijem skiptrom u desnoj, a sa šârom u lijevoj kandži. Na prsima mu je lav na crvenom štitu”.
U čl. 40 Ustava iz 1905. je zapisao da je Crnogorska crkva – autokefalna.
Srbi, tj. njihovo Osmanskoj carevini vazalno Knjaževstvo Serbija izglasalo je 1835. Ustav (tzv. Sretenjski ustav).
U Glavi drugoj čl. 3 Ustava Knjaževstva Serbije doslovno piše:
„Boja narodna Srbska jest otvoreno-crvena, bjela i čelikasto-ugasita”.
Dakle, ondašnji Srbi tvrde da njihova zastava nema izgled sadašnje srpske trobojke, nego je raspored bojâ identičan zastavi Holandije (ustanovljenoj 1815. godine), ili trobojci savremene Republike Hrvatske, doduše, bez šahovnice: CRVENA-BIJELA-PLAVA (čelikasto-ugasita)!
Sretenjski ustav je potrajao svega dvije neđelje. Porta (Bâb-ı Âli Osmanlı Devleti) je 1838. vazalnome knezu Srbije Milošu Obrenoviću izdala ferman kojim „dade i srbskom narodu trobojni barjak, na kome će gornji čast crvene, sredni plavo, a doljna bele boje biti”.
Istanbul, dakle, ima „copyright” na dizajn zastave koju Srbi doživljavaju kao svoju.
Jedna od ondašnjih varijanti srpske trobojke u upotrebi sadržavala je na crvenome polju tri bijela polumjeseca sa zvijezdom – simbolom Islama, a na plavome polju grb sa krstom i četiri grčka slova „β” (beta).
Četiri puta „β” se „iščitava” kao „4 x slovo S” („C” ćirilično), ili: „Samo sloga Srbina spašava”.
Zastava Srpske pravoslavne crkve usvojena 1931. je „trobojka: crveno-plavo-belo, sa zlatnim krstom i ognjilima”.
4 x slova „C” ili „ognjila” (? – kresiva) nemaju istorijskoga utemeljenja; sve to je novokomponovana piraterija.
Istinski akronim 4 x „β” oko krsta je tradicionalni grčki (vizantijski) simbol. Znači: „Car Careva caruje nad carevima” (βασιλεὺς βασιλέων, βασιλεύων βασιλευόντων).
4 x „β” je tokom 13. vijeka usvojen od čuvene carske dinastije Paleologa (Μιχαήλ Η´ Παλαιολόγος). Turski sultani, po osvajanju Carigrada, smatrani su legitimnim nasljednicima milenijumske krune Vizantijske carevine, uključujući i Paleologe.
Njegoš je žalio:
„…Vizantija sada nije drugo
no prćija mlade Teodore;
zvijezda je crne sudbe nad njom.
Paleolog poziva Murata…”
Niti jedan dokument ne svedoči o prisustvu „srpskoga” simbola „4 x C” u Crnoj Gori pre 1918. godine; naravno, toga uopšte nema ni na crvenome tepeluku nacionalne kape Crnogoraca.
Istorija, kulturno naslijeđe i savremenost akronima 4 x „β” oduvijek ima svoje autentično grčko nacionalno značenje, a srpsko „transkribovanje” u 4 x „C” ili u „ognjila” je banalna krivotvorina…
Sporenja oko zastave su je pojačala kada je emitovana nova netfliksova serija "Postanak carstava: Otomani", gde se, navodno, mogu videti zastave sa ocilima na ulazu Carigrad.
Na društvenim mrežama odmah je lansirana teorija zavere kako je zapravo srpska zastava bila zvanično znamenje Vizantisjek imperije. Ali, stiglo je i otrežnjenje:
Dakle, zastave su ponovo aktuelne, dovoljno da tekst završimo sa čuvenim hitom grupe Haustor koji govori upravo o zastavama:
Bonus video:
(Espreso.co.rs)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!