evo šta treba da radimo
"AMERIKA DA ODUSTANE OD PODELE KOSOVA" Ovo je pet preporuka za Trampovog izaslanika Grenela!
Poslednje načelo povezuju konkretno sa Srbijom
Ovo je jedna preporuka, od ukupno pet, koje je američka fondacija "Heritadž", konzervativni istraživački centar sa sedištem u Vašingtonu, inače blizak predsedniku Donaldu Trampu, iznela specijalnom izaslaniku SAD za pregovore sa Prištinom i Beogradom Ričardu Grenelu. "Heritedž" ga, pored toga da ne insistira na razgraničenju, savetuje i da treba da bude "i očima i ušima" u kontaktu sa Beogradom, strpljiv prema Prištini i da sarađuje sa EU, ali i da se pazi uticaja Rusije na Balkanu.
U ovoj fondaciji ocenjuju da je imenovanje američkog ambasadora u Nemačkoj Ričarda Grenela za specijalnog izaslanika SAD za razgovore između Kosova i Srbije važan potez.
- Grenel je trebalo da bude svestan činjenice da na Balkanu ništa nije jednostavno. Ideja promena granica je loša ideja, saradnja sa evropskim zemljama u regionu povećava šansu za uspeh, a SAD moraju biti strpljive prema Kosovu i biti svesne da je Srbija svojevrsno rusko uporište na Balkanu. SAD moraju biti realne u svom pristupu Srbiji i videti Srbiju takvom kakva jeste ili biti svesni da Beograd sarađuje sa Kinom, Rusijom i Zapadom - smatraju u fondaciji i dodaju da "to ne znači da SAD treba da prestanu da traže smisleni pristup Srbiji, ali svaki njihov pristup mora biti pragmatičan i primeniti na osnovu realnog stava o Srbiji".
- Sjedinjene Države moraju priznati da je malo verovatno da će Srbija u skoroj budućnosti biti deo zapadnih struktura i da bi bilo naivno nadati se značajnoj promeni načina vođenja ove zemlje. Grenel će zavrnuti rukave i otpetljati Gordijev čvor, koji je u stvari sama suština problema regiona Balkana. I Beograd i Priština izneće jednostavne i lagane predloge za normalizaciju međusobnih odnosa - ocenjuju o ovoj fondaciji.
Još jedan princip koji Grenel mora slediti, smatraju oni, vezan je za činjenicu da je on specijalni izaslanik, a ne kartograf.
- Razmena teritorija i redefinisanje novih granica etničkim i verskim linijama otvorili bi Pandorinu kutiju i postavili opasan presedan - prenosi "Heritage".
Poslednje načelo povezuju konkretno sa Srbijom, savetujući Grenela da u radu sa njom bude "otvorenih očiju".
- Neki srpski političari imaju dobru priču o tome kako žele da postanu deo transatlantske zajednice, a zapravo nastavljaju da budu okrenuti Kremlju - upozoravaju oni.
Šta ove preporuke znače? Nagoveštaj da Amerika odustaje od smekšanog stava i vraća se onom rigidnijem "nezavisnost Kosova je neupitna"? Da li je to signal da će Tramp stati uz nemačku kancelarku Angelu Merkel, koja je jedina do sada bila tvrdog stava da nema pomeranja granica, ili je tek jedna u nizu ocena još jedne tink tenk organizacije?
Na pitanje kako tumači ove preporuke, ministar spoljnih poslova Ivica Dačić za "Blic" kaže da je Amerika za to da se reši kosovsko pitanje.
- Amerika je za kompromis, za to da se Beograd i Priština dogovore na onaj način da to što bude dogovoreno bude sprovodivo i održivo. Ne diktiraju oni šta će biti dogovoreno, važno im je da Srbija i Kosovo sednu za sto i konačno reše to pitanje - kaže Dačić.
Dačić je rekao i da se ne suočava samo Srbija sa problemima teritorijalnog integriteta i suvereniteta, već ceo svet.
- Sve to podrazumeva da mora da postoji određeni pritisak kako bi se Priština dovela u red da bude spremna da razgovara. Ako ne želi, nema problema, mi ćemo nastaviti s našim političkim aktivnostima. Oni treba da shvate jednu stvar, a to je da sve manje država u svetu podržava Kosovo - poručio je Dačić.
Direktor Centra za regionalizam Aleksndar Popov smatra da te preporuke mogu da budu nagoveštaj da će i Tramp krenuti ovim stopama.
- To može da bude signal da Amerika polako odustaje od ideje razgraničenja, iako je istrajavala da je to jedina opcija koja zadovoljava obe strane. Ako je tako, to može da bude sudar sa realnošću, da su shvatili da nisu vremena kada su mogli da bezgranično da pritiskaju Kosovo, a vidimo i da ni Kurti nije blaži u protivljenju ove ideje. Drugo, u javnom mnjenju postoji veliki otpor ka tom rešenju, čak je spor oko šumarka sa Crnom Gorom izazvao unutrašnji politički potres i zategao odnose sa Podgoricom - napominje Popov.
Politički analitičar Dragomir Anđelković kaže za "Blic" da ove preporuke svakako nisu ohrabrujuće.
- Ako ove preporuke shvatimo ozbiljno, onda to za nas nije povoljno. Možda je to uvod u neku dalju priču - napominje Anđelković.
Šta je fondacija "Heritadž"?
Donald Tramp je na predsedničkim izborima u SAD 2016. pobedio kao kandidat republikanaca, koji se smatraju konzervativnom strankom. Upravo tu struju, konzervativnu, zagovara Fondacija "Heritadž". Promovišu, kako tvrde, javne politike zasnovane "na principima slobodnog preduzetništva, ograničene vlasti, slobode pojedinca, tradicionalnih američkih vrednosti i jake nacionalne odbrane". Na njihovoj internet prezentaciji može se pročitati i da se hvale da je od Trampove inauguracije "njihov uticaj samo rastao".
- Čak i u oblastima u kojima se razlikujemo, još uvek imamo otvorena vrata Bele kuće i Kongresa - tvrde oni.
Ovu smelu izjavu potkrepljuju analizom za 2018. godinu, da je 64 odsto recepata za politike iz serije "Mandati za liderstvo" uključeno u Trampov budžet. Takođe, pohvalili su se i da je Tramp govorio na njihovom sastanku predsednika kluba, u oktobru 2017.
Pet preporuka za Grenela
1. Razgraničenje je loša ideja
2. Uzeti u obzir sporo priključenje Srbije u EU
3. Raditi sa Evropom, a ne protiv nje
4. Pokazati strpljenje u vezi s napretkom Kosova
5. "Otvoriti oči" na uticaj Rusije na srpske političare
Bonus video:
(Espreso.co.rs)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!