BOŠKOVA SRBIJA
SRBIJA ĆE, AKO SE BOŠKO PITA, BITI NAPRAVLJENA PO UGLEDU NA NIKOLAJA VELIMIROVIĆA: Šta je sve sporno u tome?
Sveštenik koji se divio Nemcima, hvalio Hitlera, mrzeo Jevreje i sarađivao s Dimitrijem Ljotićem
O Bošku Obradoviću i "Utisku nedelje" danas priča cela Srbija.
Pored njega, na stolicama zajedno sa voditeljkom Oljom Bećković i Boškom našli su se i Boško Jakšić i Cvijetin Milivojević. Diskutovali se o mnogo čemu, i to uz staru muziku, stare stolice i neke nove predloge. Postavljalo se pitanje da li je jači Veber, Volter ili vladika Nikolaj Velimirović, kao i ko je Boško Obradović.
Diskutovali se i o tome da li Srbija treba da bude priklonjena Rusiji ili Evropskoj uniji.
Milivojević je tokom razgovora o različitim temama rekao da se bez Boška ne može na izbore, a Jakšić ističe da se plaši hipotetičke situacije da dosovska koalicija “sklepana od svega i svačega” iznutra prsne, da Đilas udari na Obradovića i suprotno, jer njih dvojica nemaju nikakvih zajedničkih tačaka osim Vučića.
Boško Obradović nije saglasan, tvrdi da Sporazum sa narodom sadrži 30 zajedničkih tačaka.
Onda je citirao Voltera. Na to ga je Jakšić pitao "da li će pobediti Volter ili Veber, na šta je on odgovorio: "pobediće Vladika Nikolaj".
Jedna rečenica bila je dovoljna da ga na Tviteru zbog ovoga bukvalno raščereče.
Ipak, neki su ga podsetili na to ko je bio vladika Nikolaj..
Mnogi smatraju da ga je Olja pustila da se "sam ugruva".
Da podsetimo samo ko je bio vladika Nikolaj Velimirović.
Dok ga jedni smatraju za najznačajnijeg srpskog teologa 20.veka, drugi kritikuju njegova dela i nazivaju ga antisemistom i nacistom. Kritičari Nikolaja Velimirovića najviše mu zameraju što je poistovetio delo Svetog Save sa delima Adolfa Hitlera.
Nikolaj se zamonašio i posvetio Bogu nakon što je preživeo dezinteriju, jer se na to zakleo dok je bio bolestan. Školovao se na Zapadu i vrlo brzo postao vrlo bitna ličnost Srpske pravoslavne crkve.
Kada su u Drugom svetskom ratu Nemci okupirali Srbiju, prvo je bio u kućnom pritvoru, a kasnije je odveden u logor Dahau, gde je proveo tri meseca.
Pošto je pušten iz logora, nije želeo da se vrati u Srbiju gde su na vlasti bili komunisti. Otišao je u Ameriku gde je i umro 1956. godine.
Naizgled, kratka biografija ovog čoveka ne otkriva previše kontroverzi, ali njegova dela i danas izazivaju velike polemike i dele teologe na dva tabora: za i protiv Nikolaja Velimirovića.
Njegova biografija naočigled ne otkriva mnogo kontroverzi.
Još pre nego što je Hitler došao na "veliku scenu" i započeo svoj pokolj širom sveta, vladika Nikolaj je imao kontakt sa Nemcima. Naime, kao episkop ohridsko-bitoljski, blagoslovio je da se groblje nemačkih vojnika uredi i ogradi, zbog čega je kasnije bio odlikovan.
Orden dobijen od strane Firera 1934. stvorio je kasnije Nikolaju velike probleme, jer se svi njegovi protivnici iznova i iznova pozivaju na to. Međutim, nije to jedini razlog zašto ga usko povezuju sa Hitlerom
U leto 1941, nakon što su Nemci uhapsili Velimirovića, Dimitrije Ljotić, s kojim je vladika imao prisne odnose, tri puta je apelovao da puste Nikolaja. Zanimljivo je da je Ljotićev glavni argument za puštanje Nikolaja bilo to da je "on mnogo puta u svojim govorima pohvalno govorio o delu Vođe i Kancelara gospdodina Hitlera".
U istom pismu Ljotić je spomenuo Nikolajevo delo "Nauka o zakonu" kao knjigu u kojoj on veliča Hitlera i nacizam. Međutim, mnogo je poznatiji Nikolajev govor sa Kolarca iz 1935. godine, kada je on zaista spomenuo Hitlera u pozitivnom kontekstu. Nikolaj je tada rekao:
- Ipak se mora odati poštovanje sadašnjem nemačkom Vođi, koji je kao prost zanatlija i čovek iz naroda uvideo da je nacionalizam bez vere jedna anomalija, jedan hladan i nesiguran mehanizam. I evo u XX veku on je došao na ideju svetoga Save, i kao laik poduzeo je u svom narodu onaj najvažniji posao, koji priliči jedino svetitelju, geniju i heroju - naveo je tada Velimirović, a preneli su mediji.
Bonus video:
(Espreso.co.rs)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!