SVE JE SADA JASNO
NATO JE BOMBARDOVANJEM SPREČIO UBIJANJE LJUDI I KATASTROFU NA KOSOVU! Stoltenberg je OTKRIO i prave namere Alijanse
Generalni sekretar NATO otkrio je da li KFOR ostaje na Kosovu
NATO nema planove da smanji prisustvo svojih snaga, niti misije Kfora na Kosovu i Metohiji, rekao je generalni sekretar NATO Jens Stoltenberg u intervju za TV Prvu i dodao da je razlog što je NATO na KiM — da štiti sve ljude, pa tako i srpsku zajednicu.
Na pitanje zašto se desio pogrom 2004. godine ako Kfor garantuje bezbednost, Stoltenberg je odgovorio da je Kfor tu da štiti i Srbe i da će biti aktivni, ako je potrebno i podsetio da imaju velika ovlašćenja od Ujedinjenih nacija, dodajući da će se truditi da imaju veliki broj oružanih snaga koje će ostati tamo.
Govoreći o NATO bombardovanju 1999. godine, Stoltenberg je ocenio da je „zadatak bio da se prekine rat i humanitarna katastrofa, a istovremeno da se spreče gubici života civila“ i dodao kako „ne traži od Srba da zaborave ono što se desilo 1999. godine“ ali da „želi da Srbija i NATO sarađuju“.
Stoltenberg je rekao da je misija iz 1999. godine bolno pitanje, ali isti je slučaj sa svim drugim ratovima u Evropi i dodao kako su se zemlje koje su se borile bile u stanju da idu u budućnost.
Podsetio je da je prošle godine sa predsednikom Aleksandrom Vučićem posmatrao zajedničku vežbu na temu kako se izboriti sa prirodnim katastrofama i dodao: „Mi sada radimo zajedno i pomažemo da se uništi opasna municija u Iraku“.
„Srbija je istakla da ne želi da bude članica NATO-a, i mi poštujemo da sama odlučuje o svojoj budućnosti. Vi treba da odlučite. Imamo odlične partnere koji su odlučili da budu neutralni, kao što su Švedska, Finska ili Austrija“, rekao je Stoltenberg.
Komentarišući deklaraciju o Kosovu iz Rusije, Stoltenberg je rekao da NATO ne želi konfrontaciju sa Rusijom „i ne želi novi hladni rat, već dijalog“, a rezolucija je, kaže, deo uobičajenih poruka koje dolaze iz Rusije.
„Zaboravlja se na humanitarnu katastrofu na Kosovu i Metohiji koju smo mi preko godinu dana pokušavali da prekinemo diplomatskim putem, ali nasilje se nastavilo, i zato smo morali da prekinemo to ubijanje“, rekao je Stoltenberg.
On je ocenio da NATO od tada sve vreme radi sa Srbijom kako bismo osnažili svoje partnerstvo i saradnju, kao i da bi pomogli srpskim zajednicama na Kosovu.
Bonus video:
(Espreso.co.rs)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!