REKAO JE ŠTA MISLI
PROTESTI SU DEŽA VI, GRAĐANI ĆE OPET BITI IZNEVERENI! Branko Ružić predvideo sudbinu DEMONSTRACIJA u Srbiji
Napravio je paralelu protesta 1996/97 i danas
Ministar državne uprave i lokalne samouprave i član Glavnog odbora SPS-a Branko Ružić izjavio je u Pressingu TV N1 da postoji korelacija između protesta 1996/97 i protesta "Jedan od pet miliona" koji se trenutno održavaju u nekoliko desetina gradova u Srbiji, i da će očekivanja građana, kako je rekao, kao i tada, ponovo biti izneverena.
Ružić je rekao da svaki građanin ima pravo da iznese svoj protest na način koji smatra primerenim, a da je u skladu sa zakonom, i da je uveren da među ljudima koji izlaze na ulice ima onih koji imaju razloge za nezadovoljstvo, ali dodaje i da ne može da proceni ko je inicijatortih protesta, ko artikuliše zahteve, a ko ih prezentira.
"Bavimo se politikom, šta su politički ciljevi? Je l' se traže izbori ili se traži bojkot? (...)Izbori su najmanji problem", poručio je on.
Smatra i da su protesti "deža vi", odnosno da postoji korelacija sa protestima devedesetih godina prošlog veka protiv režima tadašnjeg predsednika SPS-a Slobodana Miloševića.
"Vraćam se na 1996/97 - kako je pokrenuto, kako je krenulo, koji fakulteti su podržali, koje javne ličnosti su podržale proteste... Postoji korelacija između načina na koji se protesti sprovode, ko želi da artikuliše ciljeve i ko želi da uzme nešto od te energije - neko će reći da je velika, neko će reći da je mala - koja se pojavljuje u Beogradu i nekoliko desetina gradova u Srbiji. Evidentno je da će očekivanja biti izneverena, kao i 5. oktobra, kao i 1996/97", ocenio je Ružić.
Istina je, kako je rekao, da je tada bilo neregularnosti na izborima i dodao je da je SPS odnos prema građanskim protestima devedesetih priznao kao svoju grešku, ali smatra i da tadašnja opozicija, nakon toga, nije ispunila očekivanja građana.
Na pitanje kakav je odnos SPS-a prema mogućem raspisivanju vanrednih izbora, Ružić je rekao da ti izbori ne bi bili vanredni, nego prevremeni, i da je stav socijalista da je uvek bolje da se reformski procesi obave trajanjem punog mandata, ali i da su spremni za izbore ukoliko postoje državni razlozi za to, poput političke stabilnosti ili ekonomskog prosperiteta. Istakao je da je uveren da će predsednik Republike i vladajuće SNS, Aleksnadar Vučić, doneti "državotvornu odluku" o tome.
Ružić smatra i da bi izbori bili legitimni i ukoliko bi ih bojkotovale opozicione stranke okupljene u Savezu za Srbiju.
"Šta se u izbornim uslovima promenilo od 2016. godine, pa moraju da ih bojkotuju? Šta se promenilo od tada, osim 180 fabrika, desetine hiljada zaposlenih, autoputeva, fiskalne konsolidacije... I sad je to kao nešto loše", kazao je funkcioner SPS-a.
Ocenio je i da opozicija bojkotuje sednice parlamenta "jer nemaju šta da kažu". Na podsećanje da se velikim brojem amandmana koje podnosi vladajuća SNS, opoziciji praktično onemogućava da govori u parlamentu, Ružić je rekao da je "dozvoljeno sve ono što nije zabranjeno" i da naprednjaci u parlamentarnoj borbi samo koriste mogućnosti koje im daje Poslovnik koji je donela Demokratska stranka.
Ministar lokalne samouprave tvrdi i da opštine i gradovi kojima rukovodi opozicija nisu diskriminisani. Sastajao se, kako kaže, sa opozicionim gradonačelnicima i predsednicima opština kako bi saznao koji ih problemi tište, ali tvrdi da svi ti problemi postoje i u drugim lokalnim samoupravama.
Na pitanje o pritiscima na lokalne odbornike kako bi se promenila vlast u gradovima i opštinama kojima rukovodi opozicija, Ružić je podsetio da je, prema zakonu, svaki odbornik vlasnik mandata, i da je prekomponovanja lokalnih vlasti bilo i ranije. Ukoliko postoje pritisci na odbornike, neka dostave dokaze nadležnim institucijama, poručio je Ružić.
Bonus video:
(Espreso.co.rs)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!