OŠTAR ODGOVOR
KADA VAS NEKO SATERA U UGAO SA SVE ČETIRI SE BRANITE, NADAM SE DA NEĆEMO TO DOŽIVETI: Vučić o pismu Niki Hejli
Odlazak UNMIK-a, kao i formiranje vojske Kosova, doveo bi Srbiju u užasno tešku poziciju, rekao je predsednik Srbije
Očigledno je da Amerikanci hoće da sklone sve ono što Ujedinjene nacije predstavljaju na Kosovu, jer je po njima ono nezavisna država. Hoće da sklone i poslednje tragove Rezolucije 1244 i međunarodnog pravnog poretka, i da pokažu da je njihova odluka bila jedina moguća i pravno valjana, kaže predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
Ovo je bio njegov komentar na pismo sada već bivše ambasadorke SAD u UN Niki Hejli, koja je od generalnog sekretara UN Antonija Gutereša zatražila povlačenje UNMIK-a sa Kosova i Metohije.
- Odlazak UNMIK-a, kao i formiranje vojske Kosova, doveo bi Srbiju u užasno tešku poziciju, u kojoj više ne bismo imali izbora ni pravo da bilo šta drugo biramo i učinimo, osim da štitimo svoju zemlju - rekao je Vučić.
On, kako kaže, moli SAD da kada donose odluke, koje su možda u skladu sa njihovim interesima, razmišljaju i o interesima stabilnosti i miru na Zapadnom Balkanu.
- Nadam se da Srbiju niko neće dovesti u tu poziciju, rušeći međunarodno-pravni poredak kako bi pokazali da mogu da učine šta god hoće u svetu - kazao je on.
Vučić je rekao i da bi formiranje vojske Kosova predstavljalo veliki i gotovo nerešiv problem i za Srbiju i za region i apelovao na međunarodnu zajednicu, posebno SAD, da obrate pažnju na najave albanskih političara da će se to dogoditi do kraja godine.
- Molim i američke partnere da vode računa o tome. Oni su silni, jaki veliki, mi mali, ali kad vas neko satera u ugao, ne da vam izlaz, kao pacov u uglu vi morate sa sve četiri da se branite. Nemojte da nas dovedete u tu situaciju, da nemamo šta drugo da radimo nego da se štitimo - rekao je Vučić.
On je istakao da ne postoji nijedan međunarodni pravni akt koji dozvoljava formiranje vojske Kosova, da to nije predviđeno ni Rezolucijom 1244, ni Briselskim sporazumom, niti dogovorom sa NATO, i dodao da ne stoji argument da to dozvoljava kosovski Ustav.
- Zašto onda razgovarate sa Srbijom? Ustav Srbije to ne dozvoljava, ali mi o tome ni ne govorimo, već se pozivamo na međunarodne pravne atek - poručio je Vučić.
Odlazeća američka ambasadorka pri UN Niki Hejli poslala je pismo generalnom sekretaru u kome je navela da je UNMIK ostao nepromenjen uprkos napretku i stalnom ponavljanju stavova većine članica Saveta bezbednosti UN da je ispunio svoj mandat. U tom dokumentu, ona je navela da bi generalni sekretar trebalo da iskoristi uticaj i autoritet, i inicira da se napravi "izlazna strategija za UNMIK".
Danas je predsednik Srbije Aleksandar Vučić dočekao, uz najviše državne počasti, predsednika Austrije Aleksandera van der Belena.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić i Predsednik Austrije Van der Belen imali su razgovor u četiri oka koji se nastavio kasnije u prisustvu delegacija. Predsednik Austrije Aleksander van der Belen preneo je da Evropska unija ima probleme unutar svoje teritorije i da ne može da "uvozi" nove, pa je uslov za ulazak Srbije u Uniju da reši problem Kosova i Metohije.
"Da Beograd i Priština reše svoje probleme, to je jedan od uslova da Srbija postane članica EU. Hoćemo li mi u tome uspeti uprkos volji koju pokazujemo za kompromisnim rešenjem, to ne može niko da garantuje, ali da ćemo pokušati i da ćemo se boriti za kompromisno rešenje rekao sam da to svakako hoćemo", objasnio je Vučić.
Vučić je rekao i da je zamolio Van der Belena da Austrija bude uzdržanija u donošenju odluka po pitanju Kosova, posebno kada je reč o članstvu u Interpolu i formiranju vojske, već da sačeka "postojanje mogućnosti za kompromisan dogovor".
Vučić je rekao da Srbija i Austrija, već 10 godina imaju različite stavove kada je u pitanju nezavisnost Kosova i dodao da u ljudi u Beogradu treba to da razumeju.
"Moramo da razumememo da jedan značajan deo sveta priznao nezavisnost Kosova, mi nismo i u tome se razlikujemo i kada je u pitanju odnos prema Prištini, razume se da smo na različlitim stranama", rekao je Vučić.
Kosovo u Interpolu stvara najmanje dva problemaž
Vučić je upozorio i da bi odobravanje Kosovu članstvo u Interpolu bila odluka bez ikavih pozitivnih posledica i koja bi prouzrokovala najmanje dva problema.
Prema njegovim rečima, prva posledica takve odluke bila bi da predstavnici Prištine ne bi želeli više da razgovaraju i samo bi čekali članstvo u OEBS i Ujedinjene nacije.
"Albanci neće želeti komprimisno rešenje, vršiće pritisak na Srbiju, a Srbija neće podleći pritisku i mi ćemo doći u ćorsokak", rekao je on.
Dodao je i da će posledica takve odluke biti činjenica da će se 5.000 Srba naći na poternicama, što će stvarati tenzije na dnevnom nivou i dodatne sukobe na Balkanu.
Vojska Kosova dovela bi nas u nemoguću poziciju
Vučić je kazao i da je veoma zabrinut zbog najava albanskih političara da će pre kraja godine formirati vojsku Kosova i da će moliti sve u svetu da do toga ne dođe.
"Time bi nas i oni i Amerikanci i svi koji ih podržavaju doveli u nemoguću poziciju koju želimo da izbegnemo po osvaku cenu", kazao je Vučić.
Dodao je ne postoji ni jedan međunarodni sporazum, "verbalni ni pisani", koji dozvoljava formiranje oružanih snaga na Kosovu.
SAD bi da sklone i poslednje tragove Rezolucije 1244
Vučić je povodom pisma američke ambasadorke pri UN Niki Hejli o povlačenju UNMIK-a sa Kosova i Metohije da je očigledno da Amerikanci žele da sklone sa te teritorije sve što predstavlja UN, jer je za njih Kosovo nezavisna država.
"Hoće da sklone i poslednje tragove Rezolucije 1244 i medjunarodnog pravnog poretka i da se pokaže da je njihova odluka bila jedina moguća, pravno valjana, i ništa više", rekao je Vučić.
On je dodao da samo moli da kada donose takve odluke, koje su možda u skladu sa američkim interesima, razmišljaju o interesima stabilnosti i mira na Zapadnom Balkanu.
Austriju doživljavamo kao istinskog prijatelja
Vučić je kazao i da je od Van der Belena naučio mnogo o "toleranciji, trpeljivosti i strpljenju".
"Želim da kažem da Austriju doživljavamo kao istinskog prijatelja, sa njom imamo partnerske odnose", rekao je Vučić i dodao da je bitno što ta zemlja podržava uvek Srbiju na evropskom putu.
On je rekao da je Austrija u vrhu najznačajnijih investitora u Srbiji i da zapošljava 20.000 ljudi.
"Neki podaci govore da bi 89 odsto investitora opet investirali u našu zemlju, to znači da smo se pokazali kao dobri i pristojni domaćini, ali sam uveren da još mnogo toga možemo da uradimo", rekao je Vučić.
Po njegovim rečima, 2017. godine "drastično je uvećana trgovinska razmena" dveju zemalja, a očekuje da će ove godine prvi put ta razmena preći milijardu evra.
"Predsednik Van der Belen mi je rekao oni su srećni i zadovoljni zbog napretka Srbije na polju ekonomskog razvoja", rekao je Vučić.
On je dodao da je Beč "srpski grad" i da ima mnogo Srba koji žive u Austriji i da oni predstavljaju most između dve zemlje.
Kako je rekao, sa Van der Belenom je razgovarao i o migrantskoj krizi, i da će Srbija pomoći na "solidaran način, ali da će pomagati i u zaštiti Evrope od nekontrolisanog ulaska migranata na teritoriju" Evrope.
BONUS VIDEO
(Espreso.co.rs / N1)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!