ništa od sporazuma!
ALBANCI ĆE SE I DALJE ŠIRITI, NJIH 400 SE RODI GODIŠNJE U DEČANIMA: Vladimir Đukanović o ideji razgraničenja u južnoj srpskoj pokrajini!
On poredi Dečane, gde je prošle godine rođeno oko 400 dece albanske nacionalnosti, i Gornji Milanovac, sličnu opštinu u Srbiji, gde je već tridesetak godina negativan prirodni priraštaj
Ideja razgraničenja je jedini spas za Srbiju, jer u suprotnom Albanci će se dalje širiti, budući da su u boljoj poziciji od Srba, i finansijski, i demografski, pa realno gledano njima čak ni ne odgovara mnogo da postignemo dogovor, smatra član Predsedništva SNS-a Vladimir Đukanović.
Albanci su, upozorava Đukanović u emisiji „Sputnjik intervju — od četvrtka do četvrtka“, svesni da će parama i svakako natalitetom preovladati na tom prostoru i to je strategija koju su oni godinama razvijali.
„Njima nije problem da daju i po pet puta veće cifre da kupuju naša imanja i mi od toga teško možemo da se branimo. A mogu i da premeštaju stanovništvo iz jedne opštine u drugu, da grade kuće i imanja i da nas tako zapravo osvajaju“, napominje naš sagovornik.
On poredi Dečane, gde je prošle godine rođeno oko 400 dece albanske nacionalnosti, i Gornji Milanovac, sličnu opštinu u Srbiji, gde je već tridesetak godina negativan prirodni priraštaj.
Dodaje i da je u Metohiji, svetoj zemlji gde ima mnogo srpskih crkava, u Velikoj Hoči i Goraždevcu svega nekih 3.000 Srba naspram daleko većeg broja Albanaca.
„Kako mislite da opstanu u takvom okruženju, a onda Albanac dođe i kaže: ’Dajem ti za imanje pet puta veću cenu‘. Obrnuto, stavlja mu se u izgled da će mu zapaliti kuću. Kako da ga zaštitite?“, pita Đukanović. Skreće pažnju i da Albanci sve više kupuju srpsku imovinu i u Gračanici, pa i na severu KiM.
„Mi to negde moramo da zaustavimo, a jedini način je da se razgraničite“, uveren je gost Sputnjika koji kaže da ako to ne uradimo Albanci će kao naši državljani vremenom moći da kupuju imovinu „gde god stignu, da li u Nišu, da li u Vranju“.
Komentarišući najavu predsednika Srbije da će prilikom posete KiM 9. septembra održati govor koji će, kako je rekao, biti najvažniji od svih koje je dosad održao, te da će voditi računa o svakoj izgovorenoj reči, jer će se po njoj meriti budućnost naše zemlje za pet i 100 godina, Đukanović kaže da će to sigurno biti „jedan od značajnijih govora, koji na neki način može da mu, uslovno rečeno, presudi kako će dalje ići njegova politička karijera“.
„On je toga svestan, ali odluke donose hrabri ljudi. Ono što je ključno to je da neće da laže ljude. Doći će da im kaže kakvo je zaista stanje i šta može da se očekuje“, smatra Đukanović.
Dodaje da je on lično „potpuni pesimista“ da će doći do bilo kakvog dogovora, ali da nije pristalica zamrznutog konflikta „jer ne pitamo se baš mi mnogo, šta ako druga strana kaže da neće zamrznuti konflikt“.
Nepostizanje dogovora je, s druge strane, loše i po nas i po čitav region, ali iz te kože se ne može, konstatuje Đukanović, ističući da je bitno reći kakvo je zaista stanje i šta mi možemo da uradimo, kao i da za tako nešto obezbedimo i podršku Rusije i drugih značajnih faktora, te podršku naroda koji će o tome dati svoj sud.
Kad je reč o podršci Rusije, član Predsedništva SNS-a napominje da je ona veoma važna i da su u tom svetlu značajni susreti koji će se u narednom periodu dogoditi između Vučića i predsednika Rusije Vladimira Putina, i na svadbi bivšeg nemačkog kancelara Gerharda Šredera, a i kad ruski lider dođe u Beograd.
Rusija će stati iza Srbije i braniti njene interese u onome što mi budemo izrazili kao svoj interes, uveren je Đukanović, ali dodaje:
„Činjenica je da je za veći broj zemalja koje odlučuju u ovom svetu pitanje Kosova i Metohije rešeno, a za njih Srbija ne bi trebalo da dobije ništa. Srbija na takvu besmislicu ne može da pristane. Plašim se da će, posebno Velika Britanija, preko Ramuša Haradinaja, opstruirati te pregovore i svojski ih minirati zato i nisam optimista po pitanju dogovora.“
Povodom najava iz kabineta kosovskog predsednika Hašima Tačija da će se u narednoj rundi dijaloga sa Vučićem razgovarati i o upornim zahtevima preševskih Albanaca da postanu deo Kosova, Đukanović primećuje da je to pritisak Prištine po principu toplo-hladno.
„Tači kao kandiduje pitanje Preševa, onda Haradinaj kaže: ’Ne možemo da menjamo granice‘. Suštinski, cela priča se svodi na to da Srbija menja njeno za njeno. To su probni baloni. Nek oni kandiduju koju god hoće temu. Naravno, na takve stvari možete samo da se nasmejete“, zaključuje naš sagovornik.
Bonus video:
(Espreso.co.rs/Sputnik)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!