promene
ŠTA SVE BIA DOBIJA ŠTO NIJE IMALA DOSAD? Poslanici su upravo promenili Službu zauvek, ovo je tačno ono što su izglasali!
Još kada je Vlada predložila izmene ovog zakona, u avgustu prethodne godine, one su izazvale burne reakcije stručne javnosti
Skupština Srbije usvojila je i izmene i dopune Zakona o bezbednosno- informativnoj agenciji (BIA), kojima je predviđeno da akt o sistematizaciji i uređenju radnih mesta donosi direktor BIA uz prethodnu saglasnost Vlade Srbije.
Tim izmenama predviđeno je da se aktom koji donosi direktor BIA, utvrđuju organizacione jedinice, poslovi koji se u njima obavljaju, način rukovođenja, ovlašćenja i odgovornosti rukovodilaca, unutrašnja kontrola i interna revizija.
Izmenama zakona je predviđeno da podaci sadržani u aktu koji donosi direktor BIA budu tajni i da se njima postupa u skladu sa zakonom kojim se uređuje tajnost podataka.
Predviđeno je i da za popunjavanje radnih mesta u BIA nije potreban konkurs, a o zasnivanju radnog odnosa rešenjem odlučuje direktor.
Izmenama je predviđeno stručno usavršavanje pripadnika BIA i polaganje stručnog ispita, a da se program i način pohađanja utvrđuje aktom direktora.
Zakonom je propisano da se pripadnicima BIA ocenjuje rad jednom godišnje a da se postupak, merila i način ocenjivanja uređuje aktom koji takođe donosi direktor.
U obrazloženju zakona navedeno je da se izmene i dopune donose u cilju očuvanja postojećeg radno-pravnog statusa pripadnika BIA i usklađivanja sa usvojenim novim zakonima o policiji i o sistemu plata zaposlenih u javnom sektoru.
Još kada je Vlada predložila izmene ovog zakona, u avgustu prethodne godine, one su izazvale burne reakcije stručne javnosti.
Najveće kritike usmerene su na predložene izmene ovlašćenja direktora Agencije, po kojima će on sam odlučivati o zapošljavanju, organizaciji radnih mesta i stručnoj obuci zaposlenih u BIA-i.
Izvršni direktor Beogradskog centra za bezbednosnu politiku (BCBP) Predrag Petrović napominje i izjavi za Krik.rs da su ovlašćenja koja izmenom zakona dobija direktor Agencije u praksi već primenjivana, ali su bila propisana podzakonskim aktima. Uvođenjem u zakon, ona se samo legalizuju.
- Ovo može da dovede do dalje politizacije agencije. Ako je direktor taj koji daje konačni sud ko će biti zaposlen ili ne, čak i ukoliko se pojavi neki kandidat koji nema veze sa političkom partijom, on može da kaže da daje prednost kandidatu koji ima veze sa političkom partijom - ističe Petrović.
On dodaje i da izmene mogu da vode ka namirivanju partijskih kadrova, pogotovo imajući u vidu da je budžet BIA-e za ovu godinu povećan za oko 15 odsto.
Bivši direktor Vojno-bezbednosne agencije i nekadašnji poslanik Srpske napredne stranke Momir Stojanović kaže za KRIK da je veoma opasno kada se bezbednosne službe stave u interes vladajuće stranke.
- Ovim izmenama zakona o MUP-u, o BIA-i, o vojsci mi pravimo stranačku službu, stranačku policiju, stranačku vojsku - kaže Stojanović za Krik.rs i dodaje da bi ove službe trebalo da budu depolitizovane, ali se izmenama zakona o BIA-i događa suprotno.
- To znači da BIA neće štititi državne i nacionalne interese, ono što joj piše u zakonu, nego interese stranke na vlasti. Ono će biti oružje, batina u rukama vlasti - ističe Stojanović.
Trenutno je na čelu BIA bivši ministar Bratislav Gašić.
Bonus video: BELGIJSKI PREMIJER STIGAO U SRBIJU: Neviđene mere bezbednosti za Šarla Mišela
(Espreso.co.rs / Agencije)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!