dan sećanja
(UŽIVO) KOMEMORACIJA U DONJOJ GRADINI: Premijer Vučević se obratio
Za nedužne i nevine žrtve ustaškog logora održana je molitva.
Premijer Republike Srbije Miloš Vučević prisustvuje danas obeležavanju Dana sećanja na žrtve genocida nad Srbima, Jevrejima i Romima u NDH, u Donjoj Gradini kod Kozarske Dubice, u Republici Srpskoj.
Na Grobnom polju Topole položeni su venci i cveće. Venac je položio i predsednik Vlade Srbije.
Komemoraciji i istorijskom času prisustvuju premijer Srbije i predstavnik Privremenog organa Grada Beograda Aleksandar Šapić.
Na Grobnom polju Topole položeni su venci i cveće. Venac je položio i predsednik Vlade Srbije kao izlaslanik predsednika Srbije Aleksandra Vučića.
- Danas se nalazimo na najvećem srpskom polju smrti, pod našim nogama nalaze se čitavi gradovi... Ovde odajemo poštu nemi od bola za našim rodom i pokolenjima, stotine hiljada onih koji su ovde... i svi su stradali kao da nisu ljudi... klani, davljeni, kuvani, drani, silovani, mučeni, živi sahranjivani - kazao je u svom obraćanju Vučević koji je stao za govornicu posle opela, istorijskog časa i potresnih ispovesti preživelih.
- Razmere zločina genocida na ovom mestu su tolike da deluju nestvarno... I stvaraju u tom smislu najmanje dva efekta - prvi je da vam niko ne veruje da postoji mesto na svetu gde se od dečijih leševa pravio sapun... I zato normalan um to ne može da prihvati.. Drugo, ta rana je toliko duboka i toliko boli da čovek na to jednostavno ne želi da misli a ta dva fenomena su najopasnija u našoj kolektivnoj svesti... Opasam je to fenomen jer je sećanje na ove stradalnike naš identitet i naš koren... U svim religijama sveta postoji mesto stradanja i patnje i najpoznatije je pod imenom pakao.
Za nedužne i nevine žrtve ustaškog logora održana je molitva.
U prenosu uživo povodom Dana sećanja emitovano je i potresno svedočenje preživelog koji je u to vreme bio dete i koji je pukom srećom izbegao strašnu smrt u jednoj od dečjih grobnica koje se prostiru na 300 kvadrata.
Vučević je u ime Vlade Republike Srbije položiti venac na Spomen područje, na grobnom polju Topole.
Komemoraciji i istorijskom času prisustvuju premijer Srbije i predstavnik Privremenog organa Grada Beograda Aleksandar Šapić.
Za nedužne i nevine žrtve ustaškog logora održano je pravoslavno opelo a ministar Nikola Selaković zajedno je sa horom izgovarao Očenaš.
Molitvu za jevrejske žrtve izgovorio je rabin Isak Asijel nabrajajući sva stratišta širom Evrope na kojima je jevrejski narod stradao u holokaustu tokom Drugog svetskog rata.
Venci su položeni za pola miliona Srba, 40.000 Roma i 33.000 Jevreja ubijenih u jasenovačkom sistemu NDH koncentracionih logora.
U ime institucija Republike Srpske i Srbije i Crne Gore vence su položili predsednik Republike Srpske Milorad Dodik, predsednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić i predsednik Vlade Srbije Miloš Vučević.
Sa njima su srpski član Predsedništva BiH Željka Cvijanović, predsednik Narodne skupštine Srpske Nenad Stevandić i premijeri Srpske Radovan Višković.
Potresna svedočenja:
U prenosu uživo povodom Dana sećanja emitovano je i potresno svedočenje preživelih koji su u to vreme bili deca i koji su pukom srećom izbegli strašnu smrt u dečjim grobnicama koje se prostiru na 300 kvadratnih metara.
Preživeli jasenovački logoraš, Mile Vukmirović, rekao je da su logoraši koji su bili u ustaškom logoru Jasenovac svakodnevno odvođeni u Donju Gradinu odakle se više nisu vraćali. Vukmirović, koji je u to vreme bio dete, rekao je da su na taj način ubijene i njegove sestre i otac i da su sami logoraši kopali sebi grobnice, piše Srna.
Slavko Milanović, koji je preživeo strahote jasenovačkog logora, prisetio se da je kao dete dok je bio u Jasenovcu vidio ciglanu, a da je iz majčinih priča saznao da su u tu ciglanu živi ljudi gurani u vrelu peć i na taj način ubijani, prenosi Srpskainfo.
Bonus video:
(Espreso/RTRS/ PRenela M.L.)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!