ŠTA JE BRE OVO?!
PRIŠTINA NIKAD BEZOBRAZNIJA: Tvrdi da je artefakt iz sedmog veka pre nove ere njihov, oglasilo se MINISTARSTVO!
Prištinsko ministarstvo kulture se, inače, ovim povodom oglasilo se na Tviteru
Priština je od međunarodnih institucija zatražila da joj se vrati okarina, muzički instrument iz sedmog veka pre nove ere koji se nalazi u Beogradu, ali za koji ona tvrdi da je "kosovski artefakt".
Ovaj zahtev je Ministarstvo kulture i informisanja u Srbiji ocenilo kao još jednu u nizu licemernih provokacija i prisvajanje kulturnog nasleđa.
Prištinsko ministarstvo kulture se, inače, ovim povodom oglasilo se na Tviteru, gde se požalilo da se navodno veliki broj kosovskih artefakata "nelegalno drži u Srbiji".
- 1.247 kosovskih artefakata nelegalno drže u Srbiji. Okarina je muzički instrument napravljen od pečene gline. Pripada periodu ranog neolita (7-6. milenijum pre nove ere). Pronađeno u Runiku, Srbica, Kosovo. Pomozite nam. Unesko, Ikom, Savet Evrope, Evropska komisija, vratite okarinu kući - objavilo je Ministarstvo kulture.
Stigao odgovor iz Beograda
S druge strane, srpsko Ministarstvo kulture istaklo je da je "u pitanju još jedna u nizu licemernih provokacija koje za cilj imaju prisvajanje kulturnog nasleđa".
Ministarstvo je ponovilo apel međunarodnim organizacijama da "ne nasedaju na ovakve predstave, već rad nastave u skladu s međunarodnim pravom, stručnim kriterijumima i činjenicama".
Maja Gojković
- Na delu je još jedan primer lažne brige o kulturnom nasleđu da bi se ono prisvojilo i falsifikovanjem utopilo u izmišljeno nasleđe nepostojeće države. Metod je poznat od ranije, reč je o obmanjivanju međunarodnih organizacija u pokušaju stvaranja utiska o postojanju neke nove vrste 'kosovskog' nasleđa - navodi Ministarstvo kulture.
Šta više, ovde je istovremeno reč i o, kako se ističe, skretanju pažnje sa stvarnog ugrožavanja srpskog stanovništva na Kosovu i Metohiji.
- Po pravilu, Priština pokazuje navodnu zabrinutost za kulturno nasleđe upravo u trenucima kada stvara klimu straha i nestabilnosti različitim jednostranim i nasilnim potezima Prištine i uskraćuje prava Srba - navodi se u saopštenju.
Prema saopštenju Ministarstva kulture, ovaj pokušaj manipulacije je posebno očigledan kada se ima u vidu duga istorija skrnavljenja, uništavanja, ugrožavanja i pokušaja preotimanja srpskog kulturnog nasleđa na Kosovu i Metohiji.
Na KiM uništeno više od 136 crkava
Samo u prethodne dve decenije na prostoru Kosova i Metohije uništeno je i oštećeno više od 136 crkava i manastira, više od pet hiljada nadgrobnih spomenika, a uništeno je, ili ukradeno 10.000 ikona, crkveno-umetničkih i bogoslužbenih predmeta, podseća Ministarstvo kulture.
- Ovo svedoči o dubokom nepoštovanju, vandalskom i anticivilizacijskom odnosu prema kulturnom nasleđu uopšte i celokupnoj baštini čovečanstva i istovremeno govori o brutalnosti zloupotrebe pitanja kulturnog nasleđa u dnevno-političke svrhe - ocenjeno je u saopštenju.
Ministarstvo je ponovilo "apel svim međunarodnim organizacijama, koje se bave zaštitom kulturnog nasleđa, da ne nasedaju na ovakve predstave, već da svoj rad nastave u skladu sa međunarodnim pravom, stručnim kriterijumima i činjenicama".
Ministarstvo kulture i informisanja će nastaviti da posvećeno štiti kulturno nasleđe od svih nasrtaja i pokušaja zloupotrebe i neće dozvoliti da ovakvi pokušaji ostanu bez odgovora.
Ministarstvo kulture, omladine i sporta privremenih vlasti u Prištini je putem Tvitera pozvalo međunarodne institucije da pomognu da muzički instrument okarina iz sedmog milenijuma pre nove ere, koji se nalazi u Beogradu, a pronađen je u Srbici, bude vraćen u pokrajinu.
(Espreso/Agencije)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!