dokle više?
VLADA KOSOVA DANAS O JOŠ GORIM MERAMA PROTIV SRBIJE: Bilo koja nova mera bi NAJSTRAŠNIJE poremetila život Srba
Prištinski analitičar Fatmir Šeholi inače naveo je kao jednu od mogućih mera ukidanje valute dinar na Kosovu
Bilo koja od novih najavljenih mera Prištine najstrašnije bi poremetila život građana na Kosovu, i ugrozila opstanak Srba u južnoj srpskoj pokrajini, kaže za "Blic" poslanik Srpske liste Igor Simić.
- Mi apelujemo na međunarodnu zajednicu da učini sve kako bi se obuzdali politički predstavnici Albanaca da najdirektnije ugrožavaju mir, ali i opstanak našeg naroda - kazao je Simić.
Podsećamo, prištinski portal "Gazeta ekspres" pozivajući se na neimenovane izvore iz kosovskih institucija, navodi da se prva mera vlade u Prištini odnosi na vozila sa srpskim registarskim tablicama, druga na robu stranih kompanija proizvedenu u Srbiji i treća o nepriznavanju dokumenata.
Prva mera, navodi izvor "Gazete", bila bi navodno uspostavljenje "reciprociteta" kada se radi o motornim vozilima, pošto bi vlasnici onih sa srpskim registarskim tablicama, kada budu na Kosovu i Metohiji, bili prinuđeni da stave privremene tablice.
Druga mera, odnosila bi se na robu, prema istim izvorima, značila bi zabranu ulaska robe stranih kompanija, proizvedenu u Srbiji, koje do sada nisu plaćale carinu od 100 odsto.
- Neki od glavnih brendova su nas obavestili da na Kosovo neće biti isporučena roba iz fabrika u Srbiji, a da će iste proizvode dopremiti iz fabrika u Makedoniji, Mađarskoj i drugim zemljama EU - kaže isti izvor "Gazete".
Kako se dodaje, treća mera bila bi odluka prištinske vlade da ne priznaje srpska dokumenta koja se odnose na kvalitet proizvoda i slično.
Srbija bi mogla da uvede kontramere
Ramuš Haradinaj je rekao da će prištinska vlada danas da razmatra predložene mere, a srpski ekonomista Ljubodrag Savić kaže za "Blic" da je "neverovatna je situacija da vozači imaju duple tablice, jedne za jednu državu, druge za drugu u 21. veku".
Srbija bi, dodaje Savić, mogla da uvede kontramere i potpuno obustavi ulazak vozila sa Kosova, jer bi im time značajno naudila, budući da se većina kamiona kreće kroz Srbiju prema Evropskoj uniji.
- Veća je šteta da kosovska vozila nemaju prolaz kroz Srbiju, nego da srpska ne mogu na Kosovo. Ipak, nisam za taj vid odgovora- kaže on.
Međutim, Savić ističe da to ne bi bilo dobro, te da Srbija treba da ostane zemlja na evropskom putu, koja neguje demokratske odnose. Mera da se zabrani roba stranih kompanija, proizvedena u Srbiji, mera je za koju Savić smatra da je uperena ne prema stranim kompanijama već prema Srbiji direktno.
"Potpuno onemogućavanje života na Kosovu"
- Kosovo je prvo iz mera isključilo strane kompanije. Međutim, vremenom su shvatili da je takav broj proizvoda veliki, te da bi carina od 100 odsto mnogo više pogodila srpske proizvođače kada bi se i ta grupa proizvoda na neki način eliminisala sa tržišta - objašnjava Savić i dodaje da je ekonomsko u drugom planu, da će država Srbija i sa novim merama da se nekako izbori, a da iza svega stoji novi pritisak na srpski narod u južnoj srpskoj pokrajini.
On dodaje da bi "cilj dodatnih mera je svakako potpuno onemogućavanje života na Kosovu, tako da većina u jednom trenutku mora da ode".
- Ostalo bi, verujem, samo starije stanovništvo, jedna, poslednja generacija - dodaje Savić.
Igor Simić ističe da se u slučaju takvih novih mera mora najhitnije reagovati.
- Nakon blokiranja distribucije spskih lekova, hrane, štampe, svih ostalih potrepština, svaka nova mera bi značila da klizimo u humanitarnu katastrofu koja bi imala nesagledive posledice - zaključuje on.
Ukidanje dinara?
Govoreći za televiziju Prva, prištinski analitičar Fatmir Šeholi naveo je kao jednu od mogućih mera ukidanje valute dinar na Kosovu. Danas ipak o tome nema više reči, ali ako bi do toga došlo, ekonomista Ljubodrag Savić navodi da bi to imalo daleko najveće posledice.
- Vlada Srbije izdvaja značajna sredstva u trgovini sa Kosovom i većinom se ona obavlja u dinarima - navodi Savić, ali naglašava da bi to nekako moglo da se reši. Međutim, takva mera bi najveći uticaj imala ma srpski, ali i albanski narod, jer bi im otežala trgovinu.
Smatra i da se u tom slučaju mnogi albanski trgovci oglušili o zapovesti vlasti, već bi i dalje primali diar, jer kako kaže "novac nema boju ni miris", svakom trgovcu je najvažnije da zaradi, pa bi ekonomski tokovi drugačije tekli na papiru i u praksi.
Bonus video:
(Espreso.co.rs / Blic)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!