VISOKO RIZIČNO
ŠAMAR IZ NEMAČKE: Hašim Tači sporan gost kod Angele Merkel zbog svoje BIOGRAFIJE
Kosovski predsednik Hašim Tači susreće se sa nemačkom kancelarkom Angelom Merkel na proslavi Dana Evrope u Berlinu, a ovaj dogadjaj Dojče vele ocenjuje kao visoko rizičan.
U analizi se navodi da Tači sada treba prvi put da razgovara sa Merkelovom kao predsednik Kosova, ali se on istovremeno ocenjuje kao sporan gost.
Kako navodi DW, Nemačka je za Kosovare najjači politički, vojni i finansijski pomagač posle Amerike, a Berlin je jedan od glavnih sponzora dijaloga između Kosova i Srbije.
- Uprkos tome što nemačka kancelarka Angela Merkel više od decenije i lično poznaje kosovskog predsednika Hašima Tačija, on je do sada samo jedan jedini put bio deo delegacije (tadašnjeg predsednika Ise Mustafe) kod kancelarke.
Vođa OVK, pa osnivač DPK
DW dalje navodi podatke iz biografije Hašima Tačija, između ostalog da je bio jedan od vođa takozvane Oslobodilačke vojske Kosova (OVK), koji je sam potpisao izjavu o razoružanju i demobilizaciji ove paravojne organizacije. Mnogi komandanti OVK su kasnije postali članovi Demokratske partije Kosova (DPK) koju je osnovao Tači.
Mnogi Kosovari vide u njemu heroja, ne samo zbog njegove uloge u otporu Srbiji, već i zato što je kao premijer 17. februara 2008. proglasio nezavisnost Kosova. Međutim, Tačijevo obećanje da će Kosovo "vrlo brzo" priznati sve zemlje sveta i da će ono postati član UN, još je u dalekoj budućnosti.
Korupcija i organizovani kriminal i preko 30% nezaposlenih
Druga strana priče je da je pod njegovim vođstvom Kosovo postalo najsiromašnija zemlja Evrope, sa stopom nezaposlenosti većom od 30 odsto. U aktuelnoj vladi, najmanje pet ministara je osumnjičeno za korupciju, a istovremeno postoje ozbiljni problemi sa organizovanim kriminalom.
Zbog "prepada i terorističkih napada" na jugoslovensku policiju i armiju, Tačija je Srbija u odsustvu osudila na deset godina zatvora, i ta presuda do danas nije stavljena van snage. Zbog "terorističkih aktivnosti i napada" je Srbija kasnije raspisala još jednu poternicu koja važi i danas, zbog čega se njegovo ime nalazi i na Interpolovoj listi.
Povezan i sa kriminalom u Češkoj i Albaniji
Mnogo veću težinu imaju optužbe nemačke obaveštajne službe BND iz 2005. godine. U izveštaju te Službe, Tači je označen kao "jedna od ključnih figura" koje su na Kosovu funkcionisale kao karika za povezivanje organizovanog kriminala i politike. Tu piše i da Tači ima "direktne kontakte sa organizovanim kriminalom u Češkoj i Albaniji", i da je bio umešan u "obuhvatne poslove sa drogom i oružjem".
Savet Evrope ga optužio za trgovinu organima
Još teže optužbe su usledile 2010. godine kada je posle dvogodišnje istrage Saveta Evrope koju je predvodio Švajcarac Dik Marti, i kada su Tači i drugi bivši članovi OVK optuženi da su umešani u trgovinu organima i druge ratne zločine.
Te optužbe je trebalo da istraži i rasvetli Specijalni sud u Hagu, ali još nema optužnice.
BONUS VIDEO: Dragan Đilas - žvrljotine na sednici Skupštine grada Beograda
(Espreso.co.rs/dojcevele)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!