istraživanja su pokazala
IMA NADE ZA OPOZICIJU U BG: Da su izbori danas, stranke vlasti osvojile bi 49 odsto!
Kada bi vanredni parlamentarni izbori bili održani sada, Srpska napredna stranka osvojila bi 53 odsto glasova, pokazalo je indikativno istraživanje lista Politike i Agencije Faktor plus
Koalicija Pokret slobodnih građana - Narodna stranka - Dragan Ðilas bi na lokanim izborima za grad Beograd kosvojila 15,6 odsto glasova, koalicija DS -Nova stranka-SDS 6,8, a Grupa građana Luka Maksimović i SPS po 5,8 odsto glasova.
Ove brojke su, ipak, kako je direktor agencije Faktor Plus Vladimir Pejić naglasio, samo indikacija stanja a ne precizna projekcija.
Kako istraživanja pokazuju, na izbore za Beograd bi izašlo 51 odsto birača, 30 odsto ispitanika je je izrazilo nezainteresovanost, dok je 19 odsto onih neodlučnih.
Kako bi bilo da se sada održavaju vanredni parlamentarni izbori?
Na osnovu ankete koja je sprovedena krajem prošlog meseca, u periodu od 15. do 25. decembra, na uzorku od 1.200 ispitanika, došlo se do sledećih proračuna: SNS bi dobila 53 odsto glasova, SPS - 10 odsto glasova, DS - 7 odsto, PSG - 5,7 odsto, SRS - 5,2 odsto, dok Narodna stranka Vuka Jeremića, Pokret Dosta je bilo, Dveri i SDPS ne bi prešle cenzus.
A kako je ocenjen predsednik?
Dosadašnji rad Aleksandra Vučića na funkciji predsednika Srbije, ispitanici su ocenili ocenom 4,1, na skali od jedan do pet, a petogodišnji rad njegovog prethodnika Tomislava Nikolića ocenjen sa 2,5.
- Desilo mu se (Nikoliću) slično što i Borisu Tadiću kada je sišao sa vlasti - rekao je Pejić. On je takođe dodao i da se pozicija na takvim listama zauzima na osnovu onoga što rade, šta pričaju, koliko se pojavljuju u medijima i kako prolaze na izborima.
Utisak godine
U toku protekle godine, izbor Aleksandra Vučića za predsednika Srbije je na 53 odsto ispitanika ostavio najjači utisak, dok je na 36 odsto ispitanika najjači utisak je ostavila presuda Ratku Mladiću u Haškom tribunalu. Dopremanje šest migova iz Moskve - 27 odsto, kao i otvaranje novih poglavlja u pregovorima sa EU - 14 odsto.
Ličnost na političkoj sceni koja je ostavila najpozitivniji utisak na ispitanike je Aleksandar Vučić sa 56 odsto osvojenih glasova, dok je za ličnost sa najnegativnijim utiskom proglašen Saša Janković sa 16 odsto glasova.
U anketi je ocenjivan i rad članova vlade, pa je tako rad premijerke Ane Brnabić ocenjen sa 3,1, dok je rad ostalih ministara ocenjen ocenama od 2,1 do 2,8, na skali od 1 do 5.
- Neko je nezadovoljan radom vlade, neko očekuje rekonstrukciju, neko da će Aleksandar Vučić raspisati izbore. Vlada po ovim rezultatima deluje stabilno, ali to ne znači da nema većinu ili da nema većinu ili da je neko spreman da je ruši. Jednostavno građani će iz različitih razloga veruju da neće izgurati baš ceo mandat, a i moje mišljenje se poklapa sa njihovim - rekao je Pejić.
Evrointegracije
Na osnovu pitanja o Evropskoj uniji, rezultati su pokazali da su građani pesimistični kada je reč o brzini i mogućnosti učlanjenja Srbije u EU. Kada se to prevede na brojke - 36 odsto ispitanika smatra da će Srbija kasnije ući u EU, 30 odsto da se to nikada neće desiti, a 21 odsto da će se to desiti do 2024. godine.
Takođe, 38 odsto anketiranih smatra da bi Srbija trebalo da bude član EU, 35 da ne bi trebalo, dok 27 odsto nema stav o tome.
Pitanje u anketi koje se odnosilo na to da li će Beograd pristati da Kosovo dobije stolicu u UN pokazala su da 48 odsto građana smatra da to se to neće dogoditi, 21 odsto da hoće, dok je 31 odsto kazalo da nema stav o tome.
Korupcija
Ispitanici su na pitanje da li su zadovoljni borbom protiv korupcije odgovorili ovako: trećine ispitanika, njih 36 odsto je kazalo da jeste delimično, 31 odsto da nije, a 16 odsto da jeste.
Pogledajte bonus video:
(Espreso.co.rs / Informer.rs)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!