STRAŠNO
LEKARI IZ TIRŠOVE SE BORE DA SPASU ŠAKU DEVOJČICI! Eksplodirala joj petarda u ruci, ostaće trajne posledice
Naglasila je da nezgode izazvane eksplozivnim napravama, poput petardi i kućnih vatrometa spadaju u nezgode koje mogu da se spreče
Devojčica A. P. (14) iz sela Mačevac nadomak Svilajnca zadobila je teške telesne povrede usled korišćenja pirotehničkih sredstava. Lekari se trenutno bore da joj spase ruku, a zadobila je i ozbiljne povrede na oku. Prema trenutno dostupnim informacijama, dete je petarde bacalo u dvorištu kada joj je jedna eksplodirala u ruci. Posle reakcije službe Hitne pomoći u Jagodini devojčica je upućena na dalje medicinsko zbrinjavanje u Univerzitetsku dečju kliniku u Tiršovoj.
- Devojčica kojoj je u nedelju petarda eksplodirala u šaci zadobila je teške povrede oka i leve šake - kaže za RTS prof. dr Marija Lukač sa Univerzitetske dečje klinike.
Ističe da je šaka deteta delimično sačuvana, ali da je daleko od onoga što bi moglo da se nazove "normalnom šakom". Napominje da deklaracije za pirotehnička sredstva niko ne gleda i da jedan trenutak može deci da uništi život.
Srećom, devojčica je van životne opasnosti, a lekari se nadaju da neće biti nikakvih zdravstvenih komplikacija.
- Nakon ukazane pomoći u Hitnoj službi u Jagodini pacijentkinja je hitno dovezena u našu ustanovu zbog ozbiljnih povreda. Devojčica ima teške povrede šake i povrede oka. Srećom, brzom intervencijom lekara sada je van životne opasnosti. Nastavlja se borba da joj se spasi šaka i sanira povreda oka - rekli su za "Informer" u Tiršovoj.
"Daleko je to od onoga što zovemo normalnom šakom"
- Šaku smo uspeli da sačuvamo uz pomoć mikrohirurga sa Kliničkog centra. Najviše su bili oštećeni prsti. Uspelo je delimično da se sačuva, daleko je to od onoga što zovemo normalnom šakom. Rekonstruktivna operacija je prošla zaista odlično, ali trajne posledice i pored toga će sigurno da postoje i to vrlo ozbiljne posledice - kazala je profesorka.
Istakla je da je rekonstrukcija moguća od delova šake koji su postojali, ali da je funkcija šake, čak i delova koji su sačuvani, pod znakom pitanja, pošto će određeni deo šake imati funkciju koja nije adekvatna normalnoj šaci.
- Tako da će devojčica, nažalost, da pati zbog ovoga invaliditeta ceo život - navela je profesorka Lukač i dodala da se još uvek ne zna težina povrede levog oka i da je ispitivanje u toku.
Naglasila je da nezgode izazvane eksplozivnim napravama, poput petardi i kućnih vatrometa spadaju u nezgode koje mogu da se spreče.
- Ako se desi, to pre svega izaziva ozbiljne povrede oka do gubitka vida, ozbiljne opekotine sa ožiljcima za ceo život i mutilantne povrede šaka, jedne ili obe šake, koje isto tako ostaju za ceo život. Mislim da roditelji treba da budu svesni da bilo koja petarda ili vatromet, ma koliko oni privlačno izgledali, oni su puni pirotehničkih sredstava koji razvijaju visoku temperaturu i imaju veliku snagu - istakla je doktorka.
Dodala je da se od pirotehničkih sredstava najviše povređuju tinejdžeri do 16 godina i deca od 5 do 9 godina.
- To su deca koja su apsolutno nesvesna šta se nalazi u tome, a mislim da i roditelji nisu dovoljno svesni kakvu opasnost unose u kuću, jer su to najčešće povrede koje nastaju u kućnim uslovima - navela je profesorka Lukač i dodala da se 70 odsto povreda dogodi kod kuće.
Upozorila je da su to pirotehnička sredstva koja imaju određenu deklaraciju za upotrebu koju niko ne gleda i da jedan trenutak može deci da uništi život.
(Espreso/Telegraf)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!