KPZ ĆUPRIJA
NEMA REŠETAKA ALI IMA OBUKA ZA OSUĐENE: Jutka će svoju kaznu služiti u prostoru otvorenog tipa
Trenutno se na izdržavanju kazne u KPZ Ćuprija nalazi 122 osobe muškog pola
Milutin Jeličić Jutka, bivši predsednik opštine Brus, počeo je danas sa odsluženjem zatvorske kazne zbog nedozvoljenih polnih radnji nad sekretaricom Marijom Lukić. On se javio na odsluženje u KPZ Ćuprija gde će odslužiti tromesečnu kaznu.
KPZ Ćuprija, nalazi se u sredini gornjeg Pomoravlja, na oko 150 km od Beograda, odnosno na desnoj obali Velike Morave, na putu Ćuprija-Jagodina, pored mosta koji razdvaja dva grada.
Nastao je još u vreme vladavine Miloša Obrenovića 1852. godine.
Objekat za smeštaj osuđenih lica, dograđen je posle Drugog svetskog rata, a upravna zgrada sa prostorijama za dnevni boravak osuđenih lica izgrađena je 1980. godine. Objekat je izgrađen u savremenom stilu sa velikim staklenim površinama, na prozorima bez rešetaka, prostorijama punim svetla i svežeg vazduha, stoji na sajtu Ministarstva pravde.
Reč je o jednom od četiri zavoda otvorenog tipa u Srbiji, a preostala tri su KPZ u Beogradu – Padinskoj skeli, KPZ u Somboru i KPZ u Šapcu, rekli su u odgovoru na pitanja portala Telegraf.rs.
Trenutno se na izdržavanju kazne u KPZ Ćuprija nalazi 122 osobe muškog pola.
Reč je o osuđenicima za krivično delo iz nehata bez obzira na visinu izrečene kazne koja imaju prebivalište, odnosno boravište na teritoriji Viših sudova u Vranju, Zaječaru, Jagodini, Kraljevu, Kruševcu, Leskovcu, Nišu, Negotinu, Novom Pazaru, Pirotu i Prokuplju, zatim - o prvi put osuđenima na kaznu zatvora čije trajanje ili ostatak trajanja posle uračunatog pritvora i drugog lišenja slobode u vezi sa krivičnim delom ne prelazi tri godine, stoji u odgovorima, uz napomenu da se to odnosi na lica koja nisu osuđena za krivična dela: silovanje, obljuba nad nemoćnim licem, obljuba sa detetom, trgovina ljudima, razbojnička krađa, razbojništvo, neovlašćena proizvodnja i stavljanje u promet opojnih droga, neovlašćeno držanje opojnih droga i omogućavanje uživanja opojnih droga, a da imaju prebivalište, odnosno boravište na teritoriji pobrojanih sudova.
Treću kategorijz zatvorenika čine oni kojima je izrečena kazna zatvora u prekršajnom postupku, a koja imaju prebivalište, odnosno boravište na području Prekršajnih sudova u Jagodini i Paraćinu.
Na pitanje o kulturnim manifestacijama u KPZ Ćuprija ističu da osuđenici učestvuju u izradi internog časopisa „Perspektiva“.
- U ovom zavodu su prošle godine organizovana takmičenja osuđenika u stonom tenisu, šahu, zatim kvizovi sportskog sadržaja, kao i predavanja službenika za tretman u vezi sa više tema (poput nasilja u porodici, o zdravlju, itd…). Kulturne manifestacije su tokom prošle godine otkazane zbog mera prevencije koje se odnose na sprečavanje širenja virusa korona - naveli su.
Takođe, napomenuto je i da se u Zavodima inače organizuju pozorišne predstave, koncerti, književne večeri, radionice kreativnog izražavanja, slikanja, likovne izložbe, te da se u KPZ Sombor npr. duže od 20 godina organizuje likovna kolonija "Elan" za osuđenike iz svih zavoda u zemlji, a da su tu prisutni i akademski slikari. Dalje navode i da se u KPZ u Sremskoj Mitrovici organizuje Festival besedništva za osuđena lica, a u KPZ za maloletnike u Valjevu Festival literarnog stvaralaštva. Navode i da Zavodi imaju različite vrste sekcija (dramskih, likovnih, sportskih), kao i biblioteke sa, kako nam je rečeno, fondom od po nekoliko hiljada knjiga.
Inače, osuđenici ustaju u sedam ujutro, odlaze na spavanje u 23. U međuvremenu mogu da pohađaju neki od psihosocijalnih programa prilagođenih potrebama osuđenih, koji se sprovode individualno i grupno. To su prepoznavanje i upravljanje životnim problemima, sticanje i razvijanje veština za rešavanje problema, jačanje osećanja lične vrednosti i razvijanje odgovornosti za sopstveno ponašanje, učenje adekvatnog ponašanja u kriznim situacijama, edukacija o zavisnosti od narkotika i negativnim posledicama zloupotrebe, edukacija o zavisnosti od alkohola, porodična grupna terapija, prevazilaženje kriznih situacija i jačanje motivacije, uspostavljanje i održavanje apstinencije i lečenje zavisnosti, jačanje motivacije za održavanje apstinencije, programi koji se bave kontrolom emocija, kontrola besa i smanjenje učestalosti agresivnog ponašanja, usvajanje socijalno prihvatljivog načina komuniciranja, usvajanje zdravih stilova života.
Takođe, u zavodima se organizuju obuke za deficitarna zanimanja kako bi što lakše našli posao po isteku kazne. Među brojnim programima tretmana, značajno mesto zauzimaju školovanje, stručno osposobljavanje i rad osuđenih.
- Potrebno je naglasiti da se ni u jednoj diplomi niti stečenom sertifikatu ne navodi da je dobijena u nekom od zavoda, kako bi se izbegla eventualna stigmatizacija u društvenoj zajednici po isteku kazne - rekli su nam.
(Espreso.co.rs/Telegraf.rs)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!