zloupotreba položaja
UHAPŠEN IVAN DEVIĆ: Muljao je sa FABRIKOM VODE, sa njim su U EKIPI BILI I GORAN I NENAD
Zrenjanici bez pijaće vode
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova, Odeljenja za borbu protiv korupcije, u saradnji sa Posebnim odeljenjem za suzbijanje korupcije Višeg javnog tužilaštva u Novom Sadu, uhapsili su tri osobe koje se sumnjiče za malverzacije oko zrenjaninske fabrike vode a terete ih za krivična dela zloupotreba u vezi sa javnom nabavkom, zloupotreba službenog položaja i zloupotreba položaja odgovornog lica.
Uhapšeni su Ivan Dević (67), bivši pomoćnik gradonačelnika Zrenjanina zadužen za investicije i bivše odgovorno lice JKP "Vodovod i kanalizacija" Zrenjanin, Goran Tajdić (48), zamenik odgovornog lica i bivše odgovorno lice u zrenjaninskom JKP "Vodovod i kanalizacija" kao i Nenad Obradović (69), odgovorno lice beogradskog preduzeća "Synertec" i bivše odgovorno lice novosadske firme"Gruppo Zili" i njenog beogradskog ogranka "Gruppo Zilio SPA".
Sumnja se da su se Obradović, kao odgovorno lice preduzeća "Synertech", i Dević u svojstvu pomoćnika gradonačelnika, početkom 2014. godine, pre raspisivanja javne nabavke dogovorili sa predstavnicima privrednog društva "Gruppo Zilio SPA" iz Italije o elementima konkursa javne nabavke za prečišćavanje pitke vode za grad Zrenjanin, čime su izvršili krivično delo zloupotreba u vezi sa javnom nabavkom.
Kako se sumnja, nakon konkursa, Tajdić je u svojstvu odgovornog lica zrenjaninskog JKP "Vodovod i kanalizacija", potpisao Ugovor o javnoj nabavci usluge prečišćavanja pitke vode za grad Zrenjanin sa grupom ponuđača koju čine privredna društva "Gruppo Zilio SPA" ogranak u Beogradu, "Gruppo Zilio" iz Novog Sada i "Synertech" iz Beograda.
Ovaj ugovor je u suprotnosti sa tada važećim Zakonom o komunalnim delatnostima, koji propisuje da se prečišćavanje vode ne sme prepustiti privatnoj firmi. Sumnja se da je na ovaj način Tajdić izvršio krivično delo zloupotreba službenog položaja.
Budući da je firma "Gruppo Zilio SPA" izašla iz posla i prepustila ga firmi "Synertech" nije imala pravo da povuče bankarske garancije, međutim Dević se tereti da je 30. juna 2016. godine zaključio aneks ugovora o javnoj nabavci, čime je izvršio povrat bankarske garancije za dobro izvršenje posla izvršiocu „Gruppo Zilio“ izdatu na iznos od 546.336 evra, iako su uslovi za realizaciju bankarske garancije bili ispunjeni, čime je izvršio krivično delozloupotreba službenog položaja.
Obradović se sumnjiči i da je 17. maja 2019. godine primio iznos od 67.500.000 dinara na račun njegovog privrednog društva iz budžeta Republike Srbije, na ime subvencija radi nabavke i zamene opreme u postrojenju za prečišćavanje pijaće vode u Zrenjaninu, kao i radi puštanja istog u rad, od kojih je nakon toga deo u iznosu od 21.341.649,50 dinara utrošio za tekuće poslovanje privrednog društva čime je izvršio krivično delo zloupotreba položaja odgovornog lica.
Blic prenosi da je ugovor o javnoj nabavci za prečišćavanje vode sklopljen je februara 2015. godine sa konzorcijumom koji su činili Grupa Zilio i "Synertech". Probni rad postrojenja počeo je sredinom juna 2017. godine, ali se ispostavilo da ne može da počne s redovnim radom zato što po Zakonu o komunalnim delatnostima privatna firma ne može da se bavi tom delatnošću. U Međuvremenu je zakon izmenjen i postrojenje za preradu i prečišćavanje vode pušteno je u probni rad 19. decembra 2018. godine.
Fabrika vode u Zrenjaninu prestala je sa radom sredinom aprila 2019. godine i to samo dve nedelje nakon što su Grad Zrenjanin i ''Gruppo Zilio'' saopštili da je ishodovana sanitarna saglasnost za njeno korišćenje.
Nadležni su tada saopštili da se ''u toku testiranja postrojenja, a usled činjenice da je stepen mehaničkog zagađenja sirove vode pretio da trajno ošteti deo opreme, pojavila potreba za dodatnim radovima koji će u potpunosti otkloniti mehanička zagađenja vode koja ulaze u postrojenje''.
Krajem prošle godine prekinuto je u potpunosti vodosnabdevanje grada vodom sa postrojenja za prečišćavanje pitke vode, a celokupno vodosnabdevanje preuzelo je JKP "Vodovod i kanalizacija" Zrenjanin.
Kao razlog za taj potez nadležni su naveli da od 2. septembra, kada su preuzeli celokupno vodosnabdevanje grada, postrojenje nije uspelo da u potpunosti postigne kvalitet vode u skladu sa Pravilnikom o higijenskoj ispravnosti vode za piće.
Kada će Zrenjaninci dobiti pitku vodu i dalje je misterija koju ni Grad, ni Pokrajina, niti Država izgleda ne mogu da odgonetnu.
Bonus video:
(Espreso.co.rs/Blic)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!