užasavajuće
JAGODINSKI MANIJAK! UHODI, ŠALJE HILJADE PORUKA, PRESRETAO I DAVIO Komšija 2 godine maltretira komšinicu!
Poruke su nastavile da se nižu, a odbijeni muškarac promenio je ploču, pa su tako romantične poruke prerasle u vređanje, a zatim i pretnje njoj i njenoj porodici
Žena S. J. iz Jagodine završila je na psihijatriji nakon dvogodišnjeg proganjanja od strane njenog komšije S. S, inače bivšeg žandarma. U međuvremenu, Osnovno javno tužilaštvo u Jagodini donelo je odluku da prema njemu sprovede postupak odloženog krivičnog gonjenja, te je S. S. danas slobodan čovek, uprkos šteti koju je nesrećna žena pretpela.
Tortura, ponižavanje i maltretiranje koje je Jagodinka preživljavala od svog komšije, nekadašnjeg kućnog prijatelja, počelo je 2017. godine. Supruga S. S. i S. J. su inače koleginice, te joj je jednog dana S. J. pozajmila telefon kako bi se javila suprugu, pošto je svoj zaboravila.
Ispostaviće se kasnije da je ovo bila kobna greška i presudni trenutak jer je manijak tada došao do njenog broja telefona.
Porodice S. S. i S. J. poznaju se više od 20 godina, budući da žive blizu, i njihov odnos do te 2017. bio je prijateljski - posećivali su se, deca su im zajedno išla u školu... Međutim, sve se promenilo kada je suprug S. J. otišao u inostranstvo da radi, što je u očima komšije-manijaka bila odlična prilika da se ustremi na nju.
- Mislim da mu je tada ostao moj broj telefona jer ranije nismo na taj način komunicirali, već uglavnom preko fiksnog ili uživo. U to vreme moj suprug nije bio u Srbiji, pa mi je S. slao poruke kroz pitanja kako ću ja sada sama, "pošto mi čovek nije tu". Odgovarala sam mu da za mene to nije ništa novo, a on je nastavio da insistira da je nemoguće da izdržim bez muškarca, da verovatno imam drugog, da se sama zadovoljavam... - ispričala je S. J. u tužilaštvu.
Kako kaže, sve to prihvatala je kao šalu, pa mu je na taj način i uzvraćala poruke, govoreći da ima nekog drugog, ali i to da je to kako živi bez muža koji je u inostranstvu ipak njena privatna stvar. Tada je S. S. video priliku i ponudio se da on bude njen ljubavnik, što je ona odbila.
Poruke su nastavile da se nižu, a odbijeni muškarac promenio je ploču, pa su tako romantične poruke prerasle u vređanje, a zatim i pretnje njoj i njenoj porodici. Supruga od S. J. nazovao je "rogonjom", njihovog sina "kop**e", ćerke poslovnim pratnjama...
Pokušao je i da igra na loptu povređenog muškarca, pa joj je tako pričao o problemima koje je imao sa svojom suprugom. Sve kako bi S. J. pala njegovih šaka.
Te dve godine prošle su, prema priči supruga žene S. J, koji se i obratio za pomoć našoj redakciji, tako što je nesrećnica krila od svih da trpi konstantno uznemiravanje od strane komšije, jer je strahovala kako će to uticati na njen brak, kako će prihvatiti okolina budući da je mesto u kom žive u Jagodini izuzetno malo, a njen napasnik poznat kao nekadašnji pripadnik Žandarmerije koji je sada u penziji. Strahovala je i za svoju bezbednost.
Takođe, S.S. bi je povremeno optuživao da se viđa i spava sa drugim muškarcima, a kada bi ga S. J. ignorisala postajao bi još grublji te bi je vređao govoreći da su joj ćerke poslovna pratnja i da naplaćuju seksualne usluge.
- Jednom prilikom sačekao ju je kod kontejnera, uhvatio je za gušu kao pit bul kako bi je zastrašio jer kada mu je rekla da će ispričati sve što je doživela i da će da iznese sve pretnje koje su upućene našoj porodici, pre svega našoj deci, koje su toliko gnusne da ne mogu ni da ih izgovorim. Još jednom ju je drugom prilikom naterao da uđe u njegov automobil i pokazao joj pištolj kako bi je zastrašio. Kada je videla oružje moja žena je doživela veliki stres i počela da povraća i on ju je izbacio iz auta - govori preneraženi suprug G. J, ističući da su sve pretnje upućene putem poruka.
Odlazak na psihijatriju
Izloženost tolikom stresu dovela je do toga da S. J. potraži lekarsku pomoć. Nakon što je, prema priči njenog supruga, više puta odlazila u Hitnu pomoć zbog učestalog povraćanja i uznemirenosti, septembra prošle godine obratila se i psihijatru.
- Povraćala je konstantno, imala je fizičku i psihičku reakciju na njega. Štitna žlezda joj je bila veličine pesnice, počela je da se gubi... Doktorka koja ju je primila kazala je da je jasno da je moja supruga bila izložena velikom stresu i maltretiranju. Dobila je jake lekove i sada mora da odlazi na terapije u dnevnu bolnicu. Više nije radno sposobna. Poslednjih dana joj se situacija pogoršala, ruka joj se trese i čekamo da vidimo šta će joj lekar reći kada ode na terapiju - kaže G. J. naglašavajući da o svemu imaju potrebnu dokumentaciju koja potvrđuje njegove reči.
Nakon užasa koji je nesrećna žena preživela sa komšijom, S. J. se konačno odlučila da ispriča svom suprugu sve. Zajedno su otišli u policiju i prijavili S. S. Ubrzo je pokrenut postupak i slučaj je stigao do tužilaštva koje je odlučilo da osumnjičenom S. S. odredi novčanu kaznu i pusti ga na slobodu. Za to vreme, nesrećna žena S. J. svakodnevno odlazi na psihijatriju i pije lekove....
Tužilašvo: Nije ranije osuđivan, ispunjeni svi uslovi za institut odloženog gonjenja
Redakcija "Blica" kontaktirala je Osnovno javno tužilaštvo u Jagodini gde su nam kazali da je njima od strane Policijske uprave Jagodina, Grupe za suzbijanje maloletničke delikvencije i nasilja u porodici, podnet izveštaj u kome se navodi da S. J. uznemirava komšija, te je nakon dokaznih radnji to tužilaštvo donelo odluku da "prema osumnjičenom S. S. sprovede postupak odloženog krivičnog gonjenja zbog sumnje da je izvršio krivično delo proganjanje".
- Imajući u vidu da se radi o krivičnom delu za koje je zaprećena novčana kazna ili kazna zatvora do tri godine, da osumnjičeni ranije nije bio osuđivan, da prema istom ranije nije sprovođen postupak odloženog krivičnog gonjenja, te da su ispunjeni apsolutno svi uslovi za primenu instituta odloženog krivičnog gonjenja propisan članom 283 ZKP, po osnovu kog je doneto rešenje da od 26. septembra 2019. godine o odbačaku krivične prijave iz izveštaja PU Jagodina - piše u odgovoru Tužilaštva.
Na pitanje da li je uzeto u obzir da je ono što je S. S. uradio S. J. za posledice imalo značajno pogoršano zdravstveno stanje, do objavljivanja ovog teksta nismo dobili odgovor.
Šta je to postupak odloženog krivičnog gonjenja?
Advokat Nebojša Perović za "Blic" je objasnio da u okviru našeg krivičnog zakonodavstva, kada se goni lice koje je izvršilo krivično delo, a koje nije ranije osuđivano, za krivična dela gde je zaprećena kazna do pet godina zatvora, može se primeniti institut odlaganja krivičnog gonjenja, takozvani oportunitet.
- Lice dobije nalog od tužilaštva da određeni novčani iznos plati u dobrotvorne svrhe ili izvrši naknadu oštećenom, s tim što visina iznosa se kreće od 40.000, pa može iznositi i par stotina hiljada dinara. Međutim, tužilaštvo mora da bude izuzetno obazrivo, jer se uvek mora voditi računa o posledicama zbog izvršenog krivičnog dela. U konkretnom slučaju, ukoliko je zbog krivičnog dela proganjanje nastupila takva posledica da je nesmetano odvijanje životnih funkcija kod oštećene bitno smanjeno, do te mere da je ista zatražila pomoć od nauropsihijatra, te da je potpuno došlo do poremećaja u životu oštećene, onda je mesto primeni oportuniteta bilo nelogično. Društveni interes i interes zaštite prava pojedinca je onda zanemaren - objašnjava advokat Nebojša Perović ističući da ovo važi ukoliko je tačno da se život oštećene u toj meri promenio i da je tu promenu prouzrokovao optuženi S. S.
(Espreso.co.rs/Blic)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!