prvostepena presuda
ONI ĆE LEŽATI 100 GODINA, A ĆURUVIJU JE UBILO NN LICE! Još uvek NIJE POZNATO ko je NARUČIO ZLOČIN
Marković je osuđen za podstrekavanje, čime je sud "potvrdio" krivično delo iz optužnice
Ko je naredio ubistvo novinara Slavka Ćuruvije i ko je ispalio smrtonosne hice iz "škorpiona" u njega, ostaje enigma i posle prvostepene presude izrečene optuženima dve decenije posle zločina u Svetogorskoj ulici u prestonici Srbije.
Specijalni sud je, šest dana pre 20-godišnjice ubistva vlasnika i direktora “Evropljanina” i “Dnevnog telegrafa”, izrekao kazne nekadašnjim pripadnicima Državne bezbednosti, i to većinom glasova 2:1. I dok su trojica optuženih prvostepeno osuđena za dela za koja ih je teretilo tužilaštvo, sud je utvrdio da bivši pripadnik DB-a Miroslav Kurak, koji je inače u bekstvu, nije pucao u novinara, kako je navedeno u optužnici, već da je on saizvršilac u zločinu, a da je smrtonosne hice ispalila N. N. osoba!
Kurak je zbog saizvršilaštva, nepravosnažno osuđen na dve decenije zatvora, dok su na po 30 godina robije osuđeni tadašnji načelnik DB-a Radomir Marković i Milan Radonjić, koji je u vreme zločina bio načelnik beogradskog centra DB, piše Blic.
Marković je osuđen za podstrekavanje, čime je sud "potvrdio" krivično delo iz optužnice. Radonjić i Kurak, kao i Ratko Romić, bivši glavni inspektor Druge uprave DB-a, kome je takođe izrečena kazna-20 godina zatvora, nepravosnažno su osuđeni za saizvršilaštvo.
Osim što nisu potvrđeni navodi tužilaštva da je Kurak pucao i usmrtio Slavka Ćuruviju, na suđenju nije utvrđeno ni ko je naredio ubistvo na koje je Marković podstrekao ostale optužene.
- Sudu nisu predočeni dokazi da su optuženi organizovana kriminalna grupa - rekla je Snežana Stojanović, koja je predsedavala sudskim većem i dodala da je optuženima otežavajuća okolnost to što su svi bili državni službenici, dok im suđeno po važećem Krivičnom zakoniku, koji je "blaži po njih".
Romiću i Radonjiću u kaznu se uračunava vreme koje su proveli u pritvoru i kućnom pritvoru. Na ovu odluku suda, i tužilaštvo i odbrana imaju pravo žalbe Apelacionom sudu.
Presuda optuženima je prva presuda za ubistvo jednog novinara, dok ostala ubistva novinara, među kojima je Dada Vujasinović i Milana Pantića, nisu još ni rasvetljena.
Tokom suđenja za ubistvo Ćuruvije saslušano je više od 100 svedoka i održano je preko 90 glavnih pretresa.
Marković je osuđen zbog krivičnog dela podstekavanje na teško ubistvo, a Radonjić, Romić i Kurak za teško ubistvo u saizvršilaštvu.
Optuženi Radomir Marković u zatvoru već služi kaznu od 40 godina zatvora zbog četvorostrukog ubistva na Ibarskoj magistrali u oktobru 1999. godine, a kako se u sprskom pravnom sistemu kazne ne sabiraju, ostao je osuđen na jedinstvenu kaznu od 40 godina zatvora.
Miroslav Kurak je u bekstvu i za njim je raspisana međunarodna poternica.
Milan Radonjić i Ratko Romić su od jula 2017. u kućnom pritvoru uz elektronski nadzor, nakon što su prethodne tri i po godine proveli u pritvoru Okružnog zatvora u Beogradu.
Njima je danas proružena mera zabrane napuštanja stana uz elektronski nadzor (nanogicu) odnosno kućni pritvor.
Kako se navodi u optunici, Ćuruvija je ubijen zbog "javnog istupanja u zemlji i inostranstvu i kritike nosilaca političke vlasti, mogućnosti da utiče na javno mnjenje i delovanje opozicionih drutvenih snaga, radi očuvanja postojeće vlasti".
Ubijen je na Uskrs, 11. aprila 1999. godine, u dvorištu ispred ulaza u zgradu, gde su se nalazile prostorije marketing službe "Dnevnog telegrafa", a sa njim je tada bila Branka Prpa.
Izricanju presude u Specijalnom sudu pored više desetina novinara, prisustvovali su i predstavnici novinarskih udruženja, generalni direktor RTS-a Dragan Bujošević, urednik informativnog progrma RTS Nenad Lj. Stefanovic.
(Espreso.co.rs)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!