LIBANSKA KLOPKA
NIŠTA NEĆETE PRIMETITI DOK VAM IZ BANKE NE STIGNE PORUKA: Pazite se, Bugarin pljačka s baš ovom spravom
Intuicija carinika da su trojica Bugara sumnjiva bila je tačna
Bugarski državljanin A. S. (38) uhvaćen je u četvrtak posle podne na graničnom prelazu Gradina kada je u Srbiju pokušao da unese "libansku klopku", saznaje "Blic".
Pokušaj krijumčarenja izuma koji prevarantima služi za zloupotrebu platnih kartica otkriven je u sredu posle podne kada je "tojota jaris" bugarskih tablica stigla do ulaza u Srbiju. U automobilu su tada bila trojica bugarskih državljana koji su naveli da putuju ka Bratislavi.
Na pitanje carinskih službenika da li imaju nešto da prijave, svi putnici su odgovorili odrično, držeći se previše mirno.
- Carinici su zbog takvog ponašanja, kao i na osnovu analize rizika, odlučili da detaljno pregledaju automobil, putnike i njihov prtljag - kažu za "Blic" u Upravi carine.
Intuicija carinika da su trojica Bugara sumnjiva bila je tačna. Ubrzo, tokom pregleda putnika u donjem vešu koji je na sebi nosio vozač A. S. (38) pronađena je naprava, poznata kao "libanska klopka", zbog čijeg posedovanja su sva trojica dobila krivičnu prijavu.
U carini za "Blic" kažu da nije reč o novoj pojavi, već da je i ranije bilo pokušaja prevaranata iz Bugarske da dolaze u Srbiju sa opremom za krađu podataka s originalnih platnih kartica, koja se kasnije koristi za izradu falsifikovanih kartica.
- S obzirom na to da je skimer kvalitetno urađen, sa SD karticom koja povlači podatke sa tuđe platne kartice, pretpostavlja se da je ovaj "trojac" uigran tim, te da su se uputili u Slovačku jer su tamo otkrili neki slabo obezbeđen bankomat - navode u Upravi carina.
Kako objašnjavaju, mehanizam "libanske klopke" se sastoji od plastičnih kućišta u koji se stavljaju kartice od takozvanih skimera i specijalno prerađene fleš memorije, čija je funkcija da čuva podatke o velikom broju kartica, sve dok se oni ne pokupe sa pravih bankomata i ne skinu s memorije da bi se pravili falsifikovani primerci.
- Ovo nije prvi slučaj prenosa ovog mehanizma sa kojim se carina susreće. Bugarski prevaranti u Srbiju dolaze sa savremenijom opremom i novim tehnikama, korisnici bankomata ne primete ništa neobično, sve dok im sa računa ne bude skinuta određena suma novca prilikom transakcije u inostranstvu, za koju znaju da je nisu oni izvršili - objašnjavaju u carini.
Oni podsećaju da su i 2017. godine pronađena čak tri ovakva mehanizma kod jednog Bugarina (68).
Ovaj prekršaj otkriven je u šupljini ispod zadnjeg sedišta automobila koji je pokušao da uđe u Srbiju. I 2016. godine je kod jednog putnika u bugarskom autobusu u rukavima jakne i na dnu torbe pronađeno sedam aparata za skidanje podataka sa platnih kartica. Kod njega je pronađena i prateća oprema: tri hard-diska, više vrsta kablova, lemilice, samolepljive trake za pričvršćavanje i laptop računar.
Pre nekoliko godina na graničnom prelazu Gradina uhapšen je i prevarant iz Sofije koji je važio za jednog od najvećih falsifikatora u Evropi, a koji je zbog nezakonitog biznisa svojevremeno proteran iz Francuske i Italije. On je spadao u grupu prvih "vikend falsifikatora", koji je u Srbiju dolazio petkom i podizao gotovinu sa bankomata na teritoriji Srbije.
Kako se zaštititi od zloupotreba
Da bi se zaštitili od zloupotreba platnih kartica, kako objašnjavaju u Upravi carina, građanima se savetuje da koriste bankomat u zatvorenom prostoru, da ga ne koriste ukoliko primete nešto sumnjivo na njemu i da odmah prijave banci ukoliko se kartica zaglavi u bankomatu.
- Prilikom plaćanja karticu nikako ne gubiti iz vidokruga, pin-kod ne treba davati drugoj osobi, a preporuka je da se bankovni račun redovno proverava - navode u carini.
Bonus video
DECA U GRAČANICI PEVAJU PESMU KOSOVA: Ne damo te zemljo Dušanova
(Espreso.co.rs/ Blic)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!