živi od krijumčarenja droge i kamatarenja
ČABA DER JE SARAĐIVAO SA ALBANSKIM KRIMINALCIMA! Ubica sa Banovog brda lako je našao utočište kod starih saradnika!
Čaba Der (38), osumnjičen za ubistvo Nebojše Markovića (37) u subotu u Beogradu, ubrzo po puštanju iz zatvora stupio je u kontakt i sa ljudima bliskim Naseru Keljmendiju, kome je zbog kriminalnih aktivnosti zabranjen ulazak u SAD!
Čaba Der je u bekstvu posle zločina na Banovom brdu, a da li je napustio teritoriju uže Srbije za sada može samo da se nagađa, kao i da li je još živ.
- Moguće je da je u nekom štek-stanu u Beogradu, ali i da je već napustio teritoriju uže Srbije i našao utočište kod nekadašnjih saradnika. Nadamo se da je živ i da će uskoro biti uhapšen. Samo on može otkriti motiv likvidacije Markovića, jer sumnjamo da je ubijen umesto šuraka Aleksandra Šarca, osuđivanog zbog razbojništava i droge - kaže sagovornik upoznat sa istragom.
Begunac Čaba je iz zatvora u Sremskoj Mitrovici, gde je robijao zbog ubistva Branislava Jelačića 2004. godine, pušten pre nepune dve godine, u februaru 2017. Bio je osuđen na 15 godina, a iza rešetaka je proveo skoro 13 godina.
Po izlasku iz zatvora krenuo da putuje
Odmah po izlasku iz zatvora počeo je putešestvije po zemljama bivše SFRJ, i tada je navodno stupio u kontakt sa ljudima bliskim Naseru Keljmendiju, koji je u to vreme bio u pritvoru u Prištini, zbog optužbi za organizovani kriminal i naručivanje ubistva Ramiza Delalića Ćele 2007. u Sarajevu. Osim sa Keljmendijevom ekipom, bio je na vezi i sa saradnicima Armina - Muše Osmanagića, ubijenog u septembru 2014. u Baru.
Upravo je sa nekadašnjim Mušinim saradnikom Markom Gojčevićem uhapšen u septembru 2017. u Sarajevu, a navodno je trebalo da ubiju Alana Kožara, vođu druge kriminalne grupe iz Bara, za koga se verovalo da stoji iza Osmanagićevog ubistva, a za kojim je Crna Gora tragala zbog optužbi da je organizovao postavljanje eksplozivne naprave ispod automobila komandira Interventne jedinice barske policije Ivana Đokovića.
Interesantno je, međutim, da su mediji u Bosni i Hercegovini posle njihovog hapšenja objavili da su privedeni saradnici Nasera Keljmendija, koji je u to vreme već tri meseca bio na slobodi, tačnije sud u Prištini pustio ga je iz pritvora. Iako je navodno trebalo da likvidiraju Kožara, operativni podaci ukazuju na to da je trebalo da se oslobode i nekih Kemljendijevih neprijatelja u Sarajevu, iz koga je ovaj bos rukovodio svojom kriminalnom imperijom.
Der i Gojčević su u pritvoru u glavnog gradu BiH proveli skoro šest meseci, i to zbog planiranja egzekucije, nakon čega su proterani iz ove države.
Nakon što mu je BiH otkazala gostoprimstvo, Der se kretao po teritoriji uže Srbije, južne pokrajine, Crne Gore, a i navodno je putovao i u pojedine zemlje Evropske unije. Da li je i u državama ostavio neki krvavi trag, jer važi za plaćenog ubicu, istražuje ne samo srpska već i policije iz regiona.
Da radi po sistemu "ko plati", a ne iz uverenja, dokazuje i to što se povezuje sa ljudima koji su imali kontakte sa rivalskim kotorskim kriminalnim klanovima. Naime, sa Markom Gojčevićem je u Sarajavu navodno trebalo da ubije Alana Kožara, koji rukovodi barskom kriminalnom grupom bliskom "škaljarcima". S druge strane, imao je kontakta i sa ljudima Nasera Keljmendija, a interesantno je da je sin ovog bosa, Besnik, bio sa Jovicom Vukotićem u momentu kada je navodni vođa "škaljaraca" uhapšen u Antaliji sa lažnim pasošem.
Posle ubistva na Banovom brdu, u potrazi za Derom, operativci su obišli i Čantavir, njegovu kuću u Ulici drugih vinograda, gde je živeo sa roditeljima. Roditelji su mu preminuli, a on u Čantaviru nije viđen odavno.
Od krijumčarenja droge do kamatarenja
Uticaj kriminalne grupe na čijem je čelu Naser Keljmendi, prema policijskim podacima, proteže se na BiH, Crnu Goru, Srbiju, Makedoniju, Hrvatsku, Nemačku i SAD. Keljmendi je 1. februara prošle godine pred sudom u Prištini osuđen na šest godina zatvora zbog šverca 25 kilograma heroina u Austriju. Oslobođen je optužbi za organizovani kriminal, ubistvo Ramiza Delalića 2007. godine.
Agencija za istrage i zaštitu BiH još je 2008. u svojoj prezentaciji Interpolu navela da je Keljmendijeva zločinačka organizacija umešana u krijumčarenje droge, cigareta i nafte, trgovinu ljudima, pranje novca i kamatarenje. Sam Keljmendi se 2011. hvalio potvrdom da se protiv njega ne vodi nikakav proces u BiH, ali već u septembru sledeće godine protiv njega je pokrenuta istraga u akciji "Lutka".
Pobegao je prvo u Crnu Goru, gde je u Baru živela njegova nevenčana supruga, a zatim na Kosovo, odakle je poreklom. Tu je i uhapšen u maju 2013, ali nije izručen BiH koja je za njim raspisala poternicu, jer BiH ne priznaje Kosovo kao državu. Suđenje mu je počelo 2015, a posle dve godine pušten je iz pritvora i od tada je na slobodi.
(Espreso.co.rs/Blic.rs)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!