akcija mup
VELIKA AKCIJA POLICIJE U CELOJ SRBIJI: Uhapšeno 16 osoba, pljušte krivične prijave oštećen budžet za 800.000 evra!
Osumnjičenima se stavlja na teret zloupotreba službenog položaja
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova, u saradnji sa nadležnim tužilaštvima i Poreskom policijom, u više odvojenih akcija suzbijanja finansijskog kriminala i korupcije, u prethodnih nekoliko dana uhapsili su 16 osoba osumnjičenih da su u periodu od 2013. godine do danas počinili više koruptivnih i drugih krivičnih dela, dok su protiv još 42 osobe podnete krivične prijave u redovnom postupku. Sumnja se da su oni izvršenjem krivičnih dela budžetu Republike Srbije i drugim privrednim subjektima i fizičkim licima naneli materijalnu štetu od oko 800 hiljada evra.
Osumnjičenima, koji su uhapšeni na teritoriji policijskih uprava Beograd, Pančevo, Kruševac, Bor, Valjevo, Kragujevac, Novi Pazar i Sremska Mitrovica, na teret se stavljaju zloupotreba službenog položaja, davanje mita, poreska utaja, nedozvoljen promet akciznih proizvoda, nedozvoljena proizvodnja, nedozvoljena trgovina, pronevera u obavljanju privredne delatnosti, falsifikovanje službene isprave i neosnovano dobijanje i korišćenje kredita i druge pogodnosti. Među uhapšenima su ovlašćeno lice preduzeća „Soko interprodukt“, odgovorno lice doo „Ratatouille“ iz Pančeva, vlasnik agencije za ketering „Jelena & White symphony“, odgovorno lice zanatsko molerske radnje „Panelan“ u Pančevu, odgovorno lice agencije „Vision media“; ovlašćeno lice preduzeća „Eurosicam plus“, odgovorno lice preduzeća „Stojković prevoz plus“. Takođe, krivične prijave u redovnom postupku podnete su protiv još 42 osobe, među kojima je policijski službenik, četiri carinska službenika, odgovorno lice Narodnog univerziteta Mali Iđoš u Lovćencu, odgovorno lice Specijalne bolnice za rehabilitaciju „Rusanda Melenci“, funkcioner saveta Mesne Zajednice „Zlot“, v.d. odgovornog lica JKP „Higijena Zaječar“, kao i vlasnici i odgovorna lica u više privrednih društava. Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova, Odeljenja za borbu protiv korupcije, po nalogu Posebnog odeljenja za suzbijanje korupcije Višeg javnog tužilaštva u Beogradu, uhapsili su odgovorno lice preduzeća „Stojković prevoz plus“ DOO M.S. (1985), zbog postojanja osnova sumnje da je počinio krivično delo davanje mita. Sumnja se da je M.S. aprila ove godine u prostorijama Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, Odseka za prevoz putnika u drumskom saobraćaju, ovlašćenom licu Ministarstva ponudio 100 evra mita, zahtevajući od njega da mu omogući i ubrza postupak dobijanja dozvole za međunarodni transport putnika u drumskom saobraćaju, za potrebe njegovog preduzeća, iako nije ispunjavao zakonom predviđene uslove za to. Ovlašćeno lice Ministarstva nije htelo da primi mito i slučaj je prijavio policiji. Osumnjičeni je uz krivičnu prijavu priveden Višem javnom tužilaštvu u Beogradu.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Valjevu, u saradnji sa Poreskom policijom, uhapsili su dve osobe osumnjičene da su utajile porez i na taj način oštetile budžet Republike Srbije za više od pet miliona dinara. Zbog postojanja osnova sumnje da su počinili krivična dela poreska utaja i falsifikovanje službene isprave uhapšeni su ovlašćeno lice preduzeća „Soko interprodukt“ doo M.S. (1957) i odgovorno lice tog preduzeća V.M. (1992), dok je za još jednom osobom raspisana potraga. Osumnjičeni se terete da su od aprila 2016. do avgusta 2017. godine, u nameri izbegavanja plaćanja poreza na dodatu vrednost u poslovnim knjigama preduzeća „Soko interprodukt“ lažno prikazali poslovni odnos sa dve firme i sačinili lažne fiktivne račune o nabavci robe od tih preduzeća u vrednosti od oko 31,5 miliona dinara, a da stvarne isporuke robe nije bilo. Ti fiktivni računi su, kako se sumnja, kasnije iskorišćeni u PDV prijavama, preduzeća „Soko interprodukt“ kao prethodni porez sa pravom na odbitak od 5.254.220 dinara. Na taj način preduzeće „Soko interprodukt“, steklo je pravo na povraćaj PDV-a od 5.254.220 dinara, što su osumnjičeni iskoristili kao poreski kredit kako bi naredne obaveze plaćali iz tih sredstava. Osumnjičeni su uz krivičnu prijavu privedeni Osnovnom javnom tužilaštvu u Valjevu. Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Valjevu uhapsili su J.M. (1983), osumnjičenu da je u prethodnih godinu dana za potrebe više lica sačinjavala falsifikovana svedočanstva i diplome srednjih škola, vize, dozvole, lična dokumenta i uverenja. Policija je prilikom pretresa stana i drugih prostorija osumnjičene pronašla i oduzela opremu za pravljenje diploma, 1.000 evra, kao i 82 blanko obrazaca diploma, svedočanstva, izvoda iz matične knjige venčanih, umrlih i rođenih, uverenja o položenom završnom ispitu. Kod osumnjičene u stanu pronađena su i 22 obrasca viza i isprava stranih država, falsifikovano svedočanstvo i diplomu srednje Mašinsko saobraćajne škole u Nišu, štambilj „Skupštine opštine Podgorica“ i jedan plastični otisak pečata sa natpisom „Sekretarijat za Upravu“. Zbog postojanja osnova sumnje da je počinila krivično delo falsifikovanje isprave osumnjičena je uz krivičnu prijavu privedena Osnovnom javnom tužilaštvu u Valjevu. Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Pančevu uhapsili su četiri osobe zbog postojanja osnova sumnje da su počinili krivično delo neosnovano dobijanje i korišćenje kredita i druge pogodnosti.
Uhapšeni su odgovorno lice preduzeća d.o.o. „Ratatouille“ iz Pančeva T.K. (1992), vlasnik agencije za ketering „Jelena & white symphony“ J.J. (1979), odgovorno lice zanatske molerske radnje „Panelan“ S.C. (1971) i vlasnik agencije „Vision media“ V.K. (1972). Sumnja se da je T.K. oktobra 2017. godine na osnovu fiktivne dokumentacije od Fonda za razvoj, dobio kredit i bespovratna sredstva od 5.485.000 dinara, koja je potom neosnovano transferisao na račun agencije za ketering „Jelena & white symphony“ i agencije „Vision media“. Ta sredstva su, kako se sumnja, dalje preneta na račun radnje „Panelan“ na ime fiktivnih usluga renoviranja poslovnog objekta agencije za ketering,odakle su podignuta u gotovini. Osumnjičeni su uz krivičnu prijavu privedeni Osnovnom javnom tužilaštvu u Pančevu. Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Kragujevcu, po nalogu Posebnog odeljenja za suzbijanje korupcije Višeg javnog tužilaštva u tom gradu, uhapsili su odgovorno lice preduzeća ''Eurosicam Plus'' M.A. (1966), zbog postojanja osnova sumnje da je počinio krivična dela pronevera i falsifikovanje službene isprave. Sumnja se da je M.A. od oktobra do decembra 2016. godine, kao odgovorno lice preduzeća ''Eurosicam Plus'' kupio materijal, koji je prisvojio za sebe i time oštetio preduzeće ''Eurosicam Plus'' za oko tri miliona dinara. Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Kruševcu uhapsili su tri osobe osumnjičene da su bez odobrenja Ministarstva rudarstva i energetike, neovlašćeno proizvodili i prerađivali pesak i šljunak, a potom ga dalje prodavali. Zbog postojanja osnova sumnje da su počinili krivična dela nedozvoljena proizvodnja i nedozvoljena trgovina uhapšeni su odgovorno lice radnje ''Rajić Hrana'' H.R. (1956), odgovorno lice radnje „MG Kop“ M.G. (1980) i odgovorno lice autoprevozničke radnje ''Grujić'' I.G. (1977). Osumnjičeni su uz krivičnu prijavu privedeni Osnovnom javnom tužilaštvu u Kruševcu. Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Sremskoj Mitrovici uhapsili su B.J. (1976), zbog postojanja osnova sumnje da je počinio krivično delo nedozvoljen promet akciznih proizvoda. Policija je kod osumnjičenog, prilikom redovne kontrole u kombiju pronašla i oduzela 122 kilograma duvana u listu, 4.300 evra, 43.000 dinara i 25 dolara. Osumnjičeni je uz krivičnu prijavu priveden Osnovnom javnom tužilaštvu u Staroj Pazovi. Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Boru uhapsili su D.S. (1972), osumnjičenog da je neovlašćeno bez odobrenja Narodne banke Republike Srbije obavljao menjačke poslove. Policija je kod osumnjičenog, koji je uhapšen prilikom zamene sto evra za dinare, pronašla i oduzela 3.380 evra i 11.800 dinara. Osumnjičeni je uz krivičnu prijavu priveden Osnovnom javnom tužilaštvu u Boru.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Novom Pazaru, u saradnji sa Poreskom policijom, uhapsili su F.E. (1988) i S.N. (1987), zbog postojanja osnova sumnje da su počinili krivična dela nedozvoljena trgovina i falsifikovanje isprave. Policija je u vozilu koje su koristili osumnjičeni pronašla oko 1.600 paklica cigareta bez akciznih markica, čija se vrednost procenjuje na više od tri miliona dinara. Osumnjičeni su se prilikom hapšenja oglušili na naredbu policijskog službenika i odbili da zaustave auto, a potom su prilikom bežanja udarili u drugo vozilo. Osumnjičeni su uz krivičnu prijavu privedeni Osnovnom javnom tužilaštvu u Novom Pazaru. KRIVIČNE PRIJAVE U REDOVNOM POSTUPKU Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Subotici, po nalogu Osnovnog javnog tužilaštva u tom gradu, podneli su krivičnu prijavu protiv odgovornog lica Narodnog univerziteta „Mali Iđoš“ u Lovćencu, zbog postojanja osnova sumnje da je počinio krivična dela zloupotreba službenog položaja, pronevera i više krivičnih dela neosnovano dobijanje i korišćenje kredita i druge pogodnosti. Sumnja se da je on u dužem vremenskom periodu neosnovano izdavao overene diplome pojedincima o stručnoj osposobljenosti za razna zanimanja, naplaćujući za to 100 evra po diplomi. Takođe, sumnja se da je neosnovano prisvojio laptop, koji je vlasništvo Narodnog univerziteta, kao i da je suprotno nameni koristio subvencije odobrene za potrebe institucije, čime je sebi pribavio protivpravnu imovinsku korist višu od 550.000 dinara, za koliko je oštetio budžetu Republike Srbije.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Zrenjaninu, po nalogu Odeljenja za borbu protiv korupcije Višeg javnog tužilaštva u Novom Sadu, podneli krivičnu prijavu protiv odgovornog lica Specijalne bolnice za rehabilitaciju „Rusanda Melenci“, zbog postojanja osnova sumnje da je počinila krivično delo nesavestan rad u službi. Sumnja se da je ona, od juna 2014. do marta 2017. godine suprotno važećoj Uredbom o koeficijentima za obračun i isplatu plata zaposlenih u javnim službama, zaključila više ugovora o radu sa zaposlenima sa uvećanim koeficijentima. Na ovaj način osumnjičena je oštetila Specijalnu bolnicu za rehabilitaciju „Rusanda Melenci“ za više od dva miliona dinara.
Pripadnici Ministarstava unutrašnjih poslova, Odeljenja za borbu protiv korupcije, po nalogu Posebnog odeljenja Višeg javnog tužilaštva za suzbijanje korupcije u Nišu, podneli su krivičnu prijavu protiv četiri službenika Uprave carina, zbog postojanja osnova sumnje da su počinili krivično delo zloupotreba službenog položaja. Sumnja se da su oni prilikom carinske kontrole, koristeći službeni položaj, deo robe koja je oduzeta iz jednog vozila, u vrednosti od oko 73.000 dinara zadržali za sebe. Kako se sumnja, pomenutu robu nisu uneli u Potvrdu o privremenom zadržavanju robe niti je evidentirali na bilo koji drugi način. Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Subotici, po nalogu Osnovnog javnog tužilaštva u tom gradu, podneli su krivičnu prijavu protiv policijskog službenika Policijske stanice Mali Iđoš, zbog postojanja osnova sumnje da je počinio krivično delo falsifikovanje službene isprave. Sumnja se da je on, u administrativnu zabranu uneo neistinite podatke, tako što je falsifikovao potpis komandira stanice i potpis materijalnog knjigovođe Policijske uprave Subotica i overio ih pečatom koji je na zaduženju u Policijskoj stanici Mali Iđoš. Kako se sumnja, tako falsifikovanu administrativnu zabranu, osumnjičeni je predao u banku. Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Pančevu, po nalogu Osnovnog javnog tužilaštva u tom gradu, podneli su krivičnu prijavu protiv v.d. odgovornog lica Apoteke „Pančevo“, zbog postojanja osnova sumnje da je počinio krivično delo povreda prava po osnovu rada i prava iz socijalnog osiguranja. Sumnja se da tokom 2017. godine osumnjičeni nije dostavio overene obračune naknade zarade za zaposlene radnike za vreme privremene sprečenosti za rad, kao ni obračune naknade zarade za vreme porodiljskog odsustva i odsustva sa rada radi nege deteta, čime je radnice oštetio za više od milion dinara. Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Zaječaru, po nalogu Osnovnog javnog tužilaštva u tom gradu, podneli su krivičnu prijavu protiv v.d odgovornog lica javno–komunalnog preduzeća „Higijena Zaječar“, zbog postojanja osnova sumnje da je počinio krivično delo zloupotreba službenog položaja. Sumnja se da je on aprila 2016. godine doneo rešenja o otkazu ugovora o radu zbog viška zaposlenih za dvanaestoro radnika zbog prestanka potreba za obavljanjem poslova na koje su bili raspoređeni, pri čemu im je suprotno Zakonu o radu obračunao i isplatio otpremninu samo za godine rada provedene u radnom odnosu kod poslednjeg poslodavca JKP ''Higijena Zaječar''. Na taj način radnicima je manje obračunata otpremnina, s obzirom da se ona obračunava za sve godine rada u radnom odnosu u javnom sektoru, u skladu sa Zakonom o načinu određivanja maksimalnog broja zaposlenih u javnom sektoru. Osumnjičeni je time bivšim zaposlenima JKP ''Higijena Zaječar'' koji su proglašeni tehnološkim viškom naneo štetu višu od ukupno 2,5 miliona dinara. Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova, Službe za borbu protiv organizovanog kriminala, po nalogu Osnovnog javnog tužilaštvu u Novom Pazaru, podneli su krivičnu prijavu protiv dve osobe, zbog postojanja osnova sumnje da su počinili krivično delo falsifikovanje isprave. Sumnja se da je prvoosumnjičeni, po prethodno dobijenim podacima od drugoosumnjičenog, napravio lažnu ispravu „Dozvola za prevoz opasnih materija“ Republike Slovenije, koju je drugosumnjičeni nameravao da upotrebi kao pravu. Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Čačku, u saradnji sa Poreskom policijom, a po nalogu Tužilaštva za organizovani kriminal podneli su krivičnu prijavu protiv odgovornog lica preduzeća „Alaneo kom“ i „Steaua stil“ iz Beograda, zbog postojanja osnova sumnje da je počinio krivična dela poreska utaja i pranje novca. Sumnja se da je on, koristeći usluge organizovane kriminalne grupe, čiji su članovi ranije uhapšeni, od 2016. do kraja 2017. godine izbegao da obračuna i plati poreze i doprinose za oko 25.000.000 dinara. U cilju prikrivanja nezakonitog porekla imovine, on je, kako se sumnja, novac držao u gotovini kod sebe iako je znao da potiče od izvršenog krivičnog dela poreske utaje, čime je počinio krivično delo pranje novca.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Požarevcu, po nalogu Osnovnog javnog tužilaštva u tom gradu, podneli krivičnu prijavu protiv bivšeg odgovornog lica privrednog društva „Standard“, zbog postojanja osnova sumnje da je počinio krivično delo oštećenje poverioca. Krivična prijava podneta je i protiv bivšeg člana gradskog veća Požarevca i funkcionera skupštine tog preduzeća, kao i protiv bivšeg člana Skupštine privrednog društva „Standard“. Sumnja se da je bivše odgovorno lice privrednog društva „Standard“, znajući da je to preduzeće postalo nesposobno za plaćanje, zakupninu od zakupaca preusmerio putem asignacije na svoju zaradu i dugove prema javnim preduzećima, koje je na taj način stavio u povoljniji položaj od drugih poverilaca. Na taj način osumnjičeni je "Radnu zadrugu Požarevac" i Poresku upravu oštetio za 781.000 dinara. Takođe, postoje osnovi sumnje da su funkcioner i član skupštine privrednog društva „Standard“ zloupotrebivši položaj odgovornog lica doneli odluku skupštine kojom su umanjili izlicitiranu cenu zakupa i time oštetili "Standard" za 1.270.687 dinara, za koliko su pribavili protivpravnu imovinsku korist zakupcima. Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Požarevcu, po nalogu Osnovnog javnog tužilaštva u Petrovcu na Mlavi, podneli su krivičnu prijavu protiv dve osobe, zbog postojanja osnova sumnje da su počinile krivično delo prevara. Sumnja se da su tokom 2017. godine, lažno prikazujući činjenično stanje, doveli u zabludu četvoro oštećenih da će im obezbediti boravak i dobijanje lažne vize za inostranstvo, kao i novčanu zaradu. Takođe, sumnja se da su u zabludu doveli i jednu preduzetničku radnju da će izvršiti plaćanje za izvedene građevinske radove. Na taj način osumnjičeni su oštećenima naneli štetu u ukupnom iznosu od 11.769.320 dinara. Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Požarevcu, po nalogu Osnovnog javnog tužilaštva u Petrovcu na Mlavi, podneli su krivičnu prijavu protiv dve osobe, zbog postojanja osnova sumnje da su počinile krivično delo navođenje na overavanje neistinitog sadržaja. Sumnja se da su tokom 2017. godine, prilikom overe kod notara, odnosno u Opštinskoj upravi u Petrovcu na Mlavi, koristi falsifikovanu diplomu srednje medicinske škole. Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Boru, po nalogu Osnovnog javnog tužilaštva u Negotinu, podneli su krivičnu prijavu protiv odgovornog lica preduzeća ''Calibar'' iz Mladenovca, zbog postojanja osnova sumnje da je počinio krivično delo falsifikovanje službene isprave. Sumnja se da je on sačinio potvrdu neistinite sadržine u kojoj je naveo da je pištolj, vlasništvo fizičkog lica, bio na servisu u preduzeću ''Calibar'' marta 2017. godine i da je tom prilikom utvrđeno da je potpuno funkcionalno i bezbedno za upotrebu, iako je pištolj predat policijskoj stanici Stari Grad u Beogradu novembra 2016. godine.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Boru, po nalogu Posebnog odeljenja za suzbijanje korupcije Višeg javnog tužilaštva u Nišu, podneli su krivičnu prijavu protiv funkcionera mesne zajednice Zlot i šumara u Šumskoj upravi u Boru, zbog postojanja osnova sumnje da su počinili krivično delo zloupotreba službenog položaja. Sumnja se da je prvoosumnjičeni polovinom novembra 2017. godine, drugoosumnjičenom šumaru omogućio da prisvoji tri stabla topole, koja su bila u vlasništvu mesne zajednice Zlot, kao tehničku građu. Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Boru, po nalogu Posebnog odeljenja za suzbijanje korupcije Višeg javnog tužilaštva u Nišu, podneli su krivičnu prijavu protiv zaposlenog u Osnovnoj školi "Pavle Ilić Veljko" u Prahovu, zbog postojanja osnova sumnje da je počinio krivično delo zloupotreba službenog položaja. Sumnja se da je on tokom 2015., 2016. i 2017. godine obavio niz nezakonitih prenosa novčanih sredstava sa žiro-računa škole i sa računa roditeljski dinar na svoje privatne tekuće račune. Na taj način osumnjičeni je pribavio protivpravnu imovinsku korist od oko 250.000 dinara. Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Zrenjaninu, po nalogu Osnovnog javnog tužilaštva u tom gradu, podneli su krivične prijave protiv dve osobe, osumnjičene da su počinile krivično delo falsifikovanje novca.
Sumnja se da su oni od početka godine do danas pribavljali lažni novac, koji je pokušali da stave u opticaj u jednoj menjačnici u Zrenjaninu. Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Zrenjaninu, po nalogu Osnovnog javnog tužilaštva u tom gradu, podneli su krivičnu prijavu protiv osumnjičenog za krivično delo falsifikovanje novca. Policija je prilikom pretresa stana osumnjičenog pronašla falsifikovane novčanice. Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Somboru, po nalogu Osnovnog javnog tužilaštva u tom gradu, u tri odvojena slučaja, podneli su krivične prijave protiv tri osobe zbog postojanja osnova sumnje da su počinili krivično delo neovlašćeno organizovanje igara na sreću. Sumnja se da su oni bez odobrenje Uprave za igre na sreću Ministarstva finansija, u tri lokala organizovali igre na sreću na slot aparatima. Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Subotici, po nalogu Osnovnog javnog tužilaštva u tom gradu, podneli su krivičnu prijavu protiv dva odgovorna lica preduzeća „TERA LUX”, zbog postojanja osnova sumnje da su počinili krivična dela povreda prava na osnovu rada i prava iz socijalnog osiguranja i krivično delo prevara. Sumnja se da su oni oštećenoj uskratili pravo po osnovu rada i socijalnog osiguranja i bez njenog znanja je odjavili sa obaveznog socijalnog osiguranja, kao i da joj nisu isplatili zaradu i pripadajuće doprinose od oktobra 2017. godine do dana odjave. Sumnja se da su oštećenu, takođe, doveli u zabludu da potpiše Ugovor o prenosu udela u preduzeću ”TERA LUX”, čime je na jednog od osumnjičenih preneto 100 odsto kapitala društva uz naknadu od 2.400 evra, koja nije u celosti isplaćena oštećenoj. Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Subotici, po nalogu Osnovnog javnog tužilaštva u tom gradu, podneli su krivičnu prijavu protiv jedne osobe osumnjičene da je počinila krivično delo neovlašćeno bavljenje određenom delatnošću. Osumnjičeni se tereti da je aprila ove godine, u nameri pribavljanja imovinske koristi za sebe nabavio robu široke potrošnje vrednu oko 100.000 dinara, namenjenu za dalju trgovačku delatnost. Kako se sumnja, za tu robu nije posedovao nikakvu prateću dokumentaciju, a za trgovačku delatnost nije posedovao odgovarajuću dozvolu nadležnog organa.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Zaječaru, po nalogu Osnovnog javnog tužilaštva u tom gradu, podneli su krivičnu prijavu protiv zaposlenog u preduzeću AD „Srbija Kargo“, zbog postojanja osnova sumnje da je počinio krivično delo prevara u obavljanju privredne delatnosti. Sumnja se da je on juna 2016. godine lažno promenio prebivalište i na taj način ostvario pravo na naknadu i naplatio od firme troškove prevoza za odlazak na rad i dolazak sa rada. Osumnjičeni se tereti da je na taj način oštetio preduzeće „Srbija Kargo“ za oko 170.000 dinara. Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Užicu, po nalogu nadležnog tužilaštva, podneli su krivičnu prijavu protiv odgovornih lica preduzeća „IMI TRANS 021“ DOO Beograd, „KRONOS-TIN“ DOO Beograd i „AUTHENTIC TEAM“ DOO Beograd, zbog postojanja osnova sumnje da su počinili krivično delo poreska utaja. Sumnja se da su odgovorna lica preduzeća „IMI TRANS 021“ i „KRONOS-TIN“, od inostrane kompanije tokom 2016. Godine, za potrebe svojih preduzeća kupili voće koje su zadržali za sebe, a potom ga prodali na crno. Sumnja se da oni pri kupovini voća nisu obračunali i uplatili poreze i doprinose, čime su budžet Republike Srbije oštetili za 23.361.561 dinara. Odgovorno lice preduzeća „AUTHENTIC TEAM“ tereti se da je u nameri izbegavanja plaćanja poreza i doprinosa tokom 2016. godine, bez pravdanja u poslovnom knjigovodstvu, sa tekućih računa firme podigao 15.197.900 dinara. Sumnja se da nije izvršio obračun i plaćanje pripadajućih poreza i doprinosa na zarade u iznosu od 3.569.490 dinara, za koliko je oštetio budžet Republike Srbije. Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Prokuplju, po nalogu Posebno odeljenje za borbu protiv korupcije Višeg javnog tužilaštva u Nišu podneli su krivičnu prijavu u redovnom postupku protiv zaposlenog u Specijalizovanoj zemljoradničkoj stočarskoj zadruzi „1. decembar“ iz Žitorađa, zbog postojanja osnova sumnje da je počinio krivično delo pronevera u obavljanju privredne delatnosti. Sumnja se da je on, u nameri da sebi pribavi protivpravnu imovinsku korist, u više navrata tokom 2017. godine, prisvojio za sebe više od 180.000 dinara od prodaje svinja.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Sremskoj Mitrovici, po nalogu Osnovnog javnog tužilaštva u tom gradu, podneli su krivičnu prijavu protiv osumnjičenog da je počinio krivično delo falsifikovanje novca. Sumnja se da je on tokom aprila ove godine oštećenom mobilni telefon platio falsifikovanim novčanica u apoenima od 100 evra. Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Šapcu, po nalogu Osnovnog javnog tužilaštva u tom gradu, podneli su krivičnu prijavu protiv četrdesetčetvorogodišnjeg muškarca, zbog postojanja osnova sumnje da je počinio krivično delo krijumčarenje. Policija, na graničnom prelazu Badovinci, prilikom kontrole automobila, kojim je upravljao osumnjičeni u „bunkeru“ vozila pronašla i oduzela 329 bokseva cigareta. Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Kraljevu, po nalogu Osnovnog javnog tužilaštva u tom gradu, podneli su krivičnu prijavu protiv odgovornog lica u privrednih društava „Zlatiborski dvor“, „Čarolija domaćeg kutka“ i „ST. Olive“, zbog postojanja osnova sumnje da je počinio krivično delo poreska utaja. Sumnja se da je tokom ove i prošle godine sa poslovnih računa navedenih privrednih društava podigao 20.552.747 dinara, koje je prisvojio za sebe, pri čemu nije obračunao porez na ostale prihode i pripadajuće doprinose za penzijsko i invalidsko osiguranje. Na taj način, osumnjičeni je izbegao plaćanje poreza na zarade i doprinose za obavezno socijalno osiguranje od 4.717.599 dinara. Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Kikindi, po nalogu Osnovnog javnog tužilaštva u Senti, podneli su krivičnu prijavu protiv agenta osiguravajućeg društva „Viner štediše“ ekspoziture u Senti, zbog postojanja osnova sumnje da je počinio krivično delo prevara. Sumnja se da je on doveo u zabludu oštećenog da mu tokom 2015., 2016. i 2017. godine u gotovini isplati 6.000 evra na ime godišnjih premija osiguranja, koje osumnjičeni nije uplatio na poslovni račun osiguravajućeg društva, već je prisvojio za sebe.
(Espreso.co.rs)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!