wanted
OVE SRBE TRAŽI CEO SVET: Ubistva, zločini protiv čovečnosti, pljačke... 23 osobe sa srpskim državljanstvom na Interpolovoj poternici. Imaju doduše malo čudna imena (FOTO)
Za njima su raspisane crvene poternice
Kada traženi kriminalci nestanu bez traga i ostanu nedostupni sudu i policiji, Interpolova poternica je jedan od načina da budu pronađeni i privedeni pravdi.
Interpol je Međunarodna kriminalistička policijska organizacija koja se bavi međunarodnom policijskom saradnjom. Osnovana je 1923. godine i peta je po veličini međunarodna organizacija po broju država članica.
Na svojim crvenim poternicima Interpol ima 23 osobe koje imaju sprko državljanstvo. Za Srbima se najviše traga zbog zločina protiv čovečnosti, organizovanog kriminala, ubistva, pljački... Zbog ovih dela, međunarodna zajednica traga za 22 muškaraca i jednom ženom.
Ovo su Srbi za kojima se traga:
Nemanja Ristić
Ristića (44) crnogorsko tužilaštvo tereti da je član organizovane kriminalne grupe koja je za izborni dan planirala upad u Skupštinu, hapšenje i likvidaciju premijera Mila Đukanovića.
Ivan Milovanović
Za Milovanovićem se traga zbog pljačke u Limasolu 10. decembra 2012. Tog dana muškarac u odelu zatražio je da mu otvore radnju kako bi pogledao nakit. Kad su se vrata otvorila, trojica njegovih saučesnika upala su u radnju naoružana pištoljima.
Odmah su izvadili pištolje, a menadžer koji je pokušao da se suprotstavi jednom od njih dobio je udarac u potiljak. "Pink Panteri" su zatim razbili vitrine i za samo nekoliko minuta ukrali nakit i satove u vrednosti od 950.000 evra.
Iako su mediji 2016. preneli da je uhapšen u Nemačkoj, on se i dalje nalazi na crvenoj poternici.
Čpajak Komnen
Crna Gora traga za Komnenom već 12 godina. Optužen je za ubistvo Lazara Draškovića i Mladenke Janković 2006. godine u Budvi. Čpajak je presudom Višeg suda u Podgorici osuđen na 30 godina robije zbog ovog svirepog ubistva.
Haziri Enveri
Za njim je Interpol izdao poternicu zbog nasilja, seksualne ekploatacaije, droga… Za Hazirijem tragaju pravosudni organi Norveške.
Izet Ajdinović
Ajzdinović je na Interpolovoj poternici jer je osumnjičen da je učestvovao u oružanoj pljački u Luksemburgu 2013. godine, od kada je u bekstvu. Navodi se i da je član kriminalne organizacije koja se bavi krađama, otmicama i ucenama.. Ovog Novopazaraca traži i Evropol koji ga je označio kao jednog od pet najtraženijih begunaca u Evropi.
Ajzdinović je ranjen krajem januara 2016.godine u pucnjavi u Novopazarskoj banji, međutim, on nije bio uhapšen nakon što je pušten iz bolnice.
Davor Elez
Za Davorom je 27. jula 2016. Interpol BiH raspisao crvenu poternicu za ubistvo, zaveru, pranje para. Srpski i bosanski istražitelji veruju da je Davor Elez bio egzekutor grupe koju je predvodio njegov brat Darko Elez (osuđen kao vođa kriminalne grupe i kaznu služi u zatvoru u Sremskoj Mitrovici).
Pripadnicima kriminalne grupe Darka Eleza, kojoj pripada i ranije osuđivani Davor Elez, uhapšenima u akciji "Lutka" sudilo se pred Sudom BiH zbog više nerešenih ubistava na području Istočnog Sarajeva.
Jene Huzvar
Za Huzvaraom je Interpol raspisao međunarodnu crvenu poternicu zbog krijumčarenja migranata.
Šefik Đerimi
Za Đerimijem tragaju vllasti Češke, zbog neovlašćenog držanaj oružja i proizvodnje i posedovanja narkotika i otrova.
Slobodanka Tošić
Tošićeva je ujedno i jedina žena sa srpskim državljanstvom koja se nalazi na crvenoj poternici Interpola.
Slobodnaka je bivša misica BiH, koja je osuđena za saučesništvo u ubistvu Đorđa Ždrale 13. aprila 2006. godine, ozloglašenog kriminalca u Istočnom Sarajevu. Bivša misica se dovodi u vezu sa kriminalnom grupom Darka Eleza, koji služi devetogodišnju zatvorsku kaznu u Beogradu zbog ubistva i pljačke.
Sud BiH je 2. marta 2016, godine osudio na 2,5 godine zatvora zbog toga što je bila član udruženog zločinačkog poduhvata i saučesništva u pokušaju ubistva Ždrale. Ona je kaznu izdržavala u olakšavajućim okolnostima, u kućnom pritvoru u Han Pijesku, odakle je navodno i pobegla.
Predrag Dimirtijević
Sudski organi Brazila traže Dimitrijevića zbog međunarodne trgovine drogom.
Lukić Boško
Boško Lukić je 20. decembra 2014, pravosnažno osuđen na 14 godina zatvora za zločine u Ključu 1992. godine, i za njim je raspisana međunarodna poternica.
Apelaciono veće je utvrdilo da je Lukić, u svojstvu komandanta Opštinskog bataljona Teritorijalne odbrane, vršio progon nesrpskog stanovništva.
Svetozar Kosorić
Za Kosorićem je raspisana međunarodna poternica zbog genocida.
Jovan Bjelotomić
Bjetolomiću se na teret stavlja pljačka. Naime, on se tereti da je pred banku došao "audijem A4" sa Nikolom Grujićem. Naoružani automatskim puškama i pištoljem, njih dvojica su ušla u banku, dok je treći, Kosta Bijelotomić ispred čuvao stražu.
Naterali su bankare da im iz trezora i bankomata predaju sav novac. U tom trenutku pred banku je stigla patrola policije i na njih je zapucao treći razbojnik, koji je policajca Bošnjaka ranio u kičmu, zbog čega su mu se oduzele obe noge. Razbojnici su sa 338.940 KM pobegli prema Oštrelju.
Veruje se da su oni posle pljačke pobegli u Srbiju i da se skrivaju u Novom Sadu, ili u Austriji.
Saša Dunović
Saša Dunović je bivši pripadnik Vojske Republike Srpske koji je optužen za zločine u Ključu.
Prema optužnici Tužilaštva BiH, Dunović je, kao pripadnik 17. lake pešadijske brigade Vojske Republike Srpske (VRS), zajedno s drugim vojnicima, policajcima i paravojnim formacijama, učestvovao u sistematičnom napadu na civile Bošnjake i Hrvate u Ključu.
Dunović je, kako je navedeno, s drugim vojnicima 1. juna 1992. godine ušao u selo Prhovo (općina Ključ), te učestvovao u isterivanju stanovništva iz kuća, kao i ubistvu najmanje tri civila.
Bajram Aslani
Aslanija traže američki pravosudni organi, a prema nekim informacijam on se živi u Kosovskoj Mitrovici. Naime, Aslani, koji je u SAD među najtraženijim islamskim teroristima, "slobodan" je, jer Euleks tvrdi da Vašington nema dovoljno osnova za optužbe protiv njega.
"Bajram Aslani, osumnjičen je da je saradnik osmočlane grupe u SAD, koja je planirala pokretanje džihada i prikupljala novac za one koji vode sveti rat", navodi se u poternici za Aslanijem. Prema optužnici Aslani se pripremao da kupi zemljište na Kosovu potrebno za izgradnju baze za radikalne islamiste, uključjući skladište za municiju i obuku boraca s ciljem pokretanja terorističkih napada.
Mladen Ćirović
Za Ćirovićem je raspisana međunarodna poternica zbog dela protiv bezbednosti javnog saobraćaja.
Predrag Bogićević
Predraga Bogićevića Crna Gora traži zbog optužbi za planiranje terorističkih akata.
Predrag Bogićević, predsednik Ravnogorskog pokreta, uhapšen je po interpolovoj poternici i po tužbenom zahtevu Crne Gore. Njega je policija uhapsila u stanu u kome živi sa porodicom, a o d 13. janura 2017, on je bio u izolaciji. Ipak, na zvaničnom sajtu Interpola on i dalje ima crvenu poternicu.
U februaru 2017. godine, Specijalni sud u Beogradu doneo je rešenje kojim se ukida ekstradicioni pritvor Predragu Bogićeviću (47) iz Kragujevca, predsedniku Ravnogorskog pokreta.
Vinko Lazić
On se tereti da je, 14. jula 1992. godine, u okviru širokog i sistematičnog napada vojske i policije usmerenog protiv bošnjačkog civilnog stanovništva, u svojstvu načelnika Stanice javne bezbjednosti (SJB) Ugljevik planirao, rukovodio, naređivao i nadzirao operacije i aktivnosti policajaca kojima je bio nadređen, te počinio krivično delo zločini protiv čovečnosti Krivičnog zakona Bosne i Hercegovine.
Blagoje Vojvodić
Vojvodić se tereti za zločini protiv čovečnosti. Naime, optuženom se stavlja na teret da je u svojstvu pripadnika policijskih i vojnih struktura VRS, u proleće 1992. godine počinio ratni zločin nad žrtvama bošnjačke nacionalnosti u mestu Zaklopača, opština Milići.
Zločin za koji se optuženi terete, počinjen je 16.05.1992. godine, prilikom organizovanog vojnog i policijskog napada na selo Zaklopača, kada je u njihovim domovima, dvorištima i okolnim objektima, ubijeno najmanje 57 civila bošnjačke nacionalnosti među kojima je bilo žena, dece i staraca, koji su ostavljeni na mestima ubistva, da bi dan nakon toga bilo izvršeno uklanjanje leševa i ukopavanje u masovne grobnice.
Čedo Bogićević
Zvanično se tražuju zbog krivičnog dela zločina protiv čovečnosti.
Optuženi se baš kao i Vojvodić, tereti da je u svojstvu pripadnika policijskih i vojnih struktura Vojske RS u proeće 1992. godine počinio ratni zločin nad žrtvama bošnjačke nacionalnosti u mestu Zaklopača, koja se nalazi u blizini Srebrenice.
Drakulić Rajko
Za Drakulićem se traga zbog optužbi za genocid na području Srebrenice.
On se tereti da je doprineo zločinačkom poduhvatu koji su za vreme sistematičnog napada koji su od 6. do 19. jula 1995. godine preduzimali pripadnici Vojske RS i Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) RS protiv civilnog bošnjačkog stanovništva zaštićene zone UN-a Srebrenica.
Duka Miroslav
Duka je optužen za zločine protiv čovečnosti. U optužnici se navodi da je Duka odgovoran za zločine u periodu od juna do kraja decembra 1992. godine na području opština Bileća, Nevesinje i Gacko.
Trifković Boško
Za Trifovićem je raspisana međunarodna poternica na zahtev sudskih organa Bosne i Hercegovine.
(Espreso.co.rs)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!