TO SE ZOVE PRIVREDNI KRIMINAL: Osumnjičeni u akciji Aurora oštetili budžet Srbije za 10 miliona evra!
AKCIJA AURORA, Foto: Printskrin / MUP

među uhapšenima i policajci

TO SE ZOVE PRIVREDNI KRIMINAL: Osumnjičeni u akciji Aurora oštetili budžet Srbije za 10 miliona evra!

Akcija je sprovedena na teritoriji policijskih uprava Beograd, Niš, Subotica, Smederevo, Valjevo, Zaječar, Leskovac, Kraljevo, Bor i Pirot

Objavljeno: 11:40h

U akciji „Aurora“, pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova, u saradnji sa nadležnim javnim tužilaštvima, Poreskom policijom i Upravom carine, u cilju suzbijanja finansijskog kriminala, korupcije i sive ekonomije, uhapsili su 38 osoba, dok su protiv 61 osobe podnete krivične prijave u redovnom postupku.

Akcija je sprovedena na teritoriji policijskih uprava Beograd, Niš, Subotica, Smederevo, Valjevo, Zaječar, Leskovac, Kraljevo, Bor i Pirot.

Osumnjičeni se terete da su izvršenjem krivičnih dela u periodu od 2015. godine do danas oštetili budžet Republike Srbije, privredne subjekte i fizička lica u ukupnom iznosu od oko 10 miliona evra.

Među uhapšenima su 6 policijskih službenika i jedan penzionisani policijski službenik MUP-a, 8 carinika Carinske ispostave - terminal Beograd, rukovodilac u Krivično-popravnom zavodu Niš i direktori preduzeća. Krivične prijave podnete su protiv odgovornog lica saveta Mesne zajednice Krajišnik, bivšeg odgovornog lica Gerontološkog centra Sombor, bivšeg odgovornog lica Košarkaškog kluba ''Spartak'' iz Subotice, vlasnika i direktora preduzeća...

Osumnjičeni se terete da su izvršili više krivičnih dela i to: udruživanje radi vršenja krivičnih dela, poreska utaja, prevara u obavljanju privredne delatnosti, zloupotreba položaja odgovornog lica, pronevera u obavljanju privredne delatnosti, nesavestan rad u službi, trgovina uticajem, davanje i primanje mita, falsifikovanje službene isprave...

U akciji je pronađeno i oduzeto i oko 2.000 boksova cigareta različitih marki bez akciznih markica i oko 600 kilograma duvana.

Postoje osnovi sumnje da su oni izvršili krivična dela primanje mita, primanje mita pomaganjem i davanje mita.

Osumnjičeni Ž.T. je kako se sumnja zahtevao preko posrednika i primio 145.000 dinara, da u toku 2017. Godine, unosi stimulativna sredstva za bildovanje u Kazneno-popravni zatvor u Nišu.

Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova, Uprave kriminalističke policije, u saradnji sa Upravom carine, u koordinaciji sa Višim javnim tužilaštvom u Beogradu, uhapsili su 8 carinskih službenika Carinske ispostave Terminal Beograd zbog postojanja osnovane sumnje da su izvršili krivično delo nesavestan rad u službi.

Uhapšeni su M.M. (1971), V. V. (1961), M.Š. (1975), M.N. (1975), Ž.K. (1966), D.M. (1961), V. P. (1965) i V.N. (1962).

Oni su osumnjičeni da su u periodu od februara do aprila 2016. godine svojim nesavesnim postupanjem, primili u rad nekompletnu, nepravilno popunjenu i falsifikovanu dokumentaciju, kojom su uvoznici cigareta, koristeći falsifikovanu dokumentaciju i identitete dva privredna društba prikazali razduženje ukupno 423.900 boksova cigareta marke „Marble de Luxe“, „Ashima“, „Ashima Super Slim“, „Ashima Lyxori Size“, „River King Size“, „Weston KS“ i „MN Red KS“ za navodne potrebe više ambasada u Beogradu, kao i izvesne međunarodne misije.

Na osnovu takve dokumentacije omogućili su uvoznicima cigareta pravo na oslobađanje od plaćanja carinskih dažbina, PDV-a i akcize čime su oštetili budžet Republike Srbije u iznosu od više od 6.100.000 evra.

Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Zaječaru u saradnji sa Poreskom policijom, a u koordinaciji sa Višim javnim tužilaštvom u Nišu, uhapsili su D.M. (1978), odgovorno lice PD ''MARI LINE'' zbog postojanja osnova sumnje da je izvršio krivična dela pronevera u obavljanju privredne delatnosti, poreska utaja, neuplaćivanje poreza po odbitku, prevara u obavljanju privredne delatnosti, falsifikovanje službene isprave, povreda prava po osnovu rada i prava iz socijalnog osiguranja.

On se sumnjiči da je u januaru 2015. godine, u ime svog privrednog društva, po osnovu duga, preuzeo putničko vozilo „audi A6'', koji je potom otuđio i novac zadržao za sebe, bez evidentiranja u knjigovodstvenoj dokumentaciji. Takođe, u periodu od 2015. do 2017. godine, on je kako se sumnja izbegao plaćanje poreza na zakonito stečeni prihod i doprinosa iz obaveznog socijalnog osiguranja, kao i da je od privrednog društva iz Belgije preuzeo novčana sredstava 2014. godine, na ime kupovine robe, koju do danas nije isporučio.

M.N. je na ovaj način kako se sumnja oštetio budžet Srbije i privredno društvo iz Belgije u ukupnom iznosu od 2.648.234 dinara.

KRIVIČNE PRIJAVE U REDOVNOM POSTUPKU!

Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Čačku, u saradnji sa Poreskom policijom, po nalogu Tužilaštva za organizovani kriminal, podneli su krivičnu prijavu u redovnom postupku protiv odgovornog lica u privrednom društvu „VOCH CHEM“ DOO Beograd, zbog postojanja osnova sumnje da je izvršio krivična dela poreska utaja i pranje novca.

Sumnja se da je on, od sredine 2016. do kraja 2017. godine, izbegao da obračuna i plati poreze i doprinose u iznosu od 21.537.810 dinara, koje je prisvojio za sebe. Potom je, u nameri da prikrije nezakonito poreklo imovine, držao gotov novac iako je znao da tako pribavljen novac kao imovina potiče od izvršenog krivičnog dela poreske utaje, čime je izvršio krivično delo pranje novca. Ovo krivično delo je, kako se sumnja, vršio uz pomoć članova organizovane kriminalne grupe koja je, upravo zbog pranja novca, uhapšena decembra 2017. godine u akciji ''Kvadrat''.

Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Čačku, u saradnji sa Poreskom policijom, po nalogu Tužilaštva za organizovani kriminal, podneli su krivičnu prijavu u redovnom postupku protiv dvojice grčkih državljana, odgovornih lica u privrednom društvu ''AKTOR ATE'' DOO Beograd, zbog postojanja osnova sumnje da su izvršili krivična dela poreska utaja, pranje novca i neosnovano iskazivanje iznosa za povraćaj poreza i poreski kredit.

Kako se sumnja, njih dvojica su od decembra 2016. do kraja 2017. godine, izbegli da obračunaju i plate poreze i doprinose u obračunatom iznosu od oko 35 miliona dinara za koliko su i pribavili protivpravnu imovinsku korist. Zatim su, sa ciljem da prikriju nezakonito poreklo imovine, držali gotov novac iako su znali da tako pribavljen novac, kao imovina, potiče od izvršenog krivičnog dela poreske utaje, čime su izvršili krivično delo pranje novca.

Ovo krivično delo su, kako se sumnja, vršli uz pomoć članova organizovane kriminalne grupe, koja je upravo zbog pranja novca uhapšena decembra 2017. godine, u akciji ''Kvadrat''.

Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Valjevu, u saradnji sa Poreskom policijom, po nalogu Osnovnog javnog tužilaštva u Valjevu, podneli su krivičnu prijavu u redovnom postupku protiv 10 osoba, zbog postojanja osnova sumnje da su izvršili krivična dela poreska utaja i falsifikovanje službene isprave.

Krivična prijava podneta je protiv odgovornog lica preduzeća "Sara 2009" DOO Jevremovac, odgovornog lica TR "Dane ABD“ Bukor i još osam osoba iz Krupnja, Valjeva i Loznice, među kojima su dve žene.

Postoje osnovi sumnje da su odgovorna lica preduzeća "Sara 2009" DOO i TR "Dane ABD“, u periodu od januara do decembra 2015. godine, na ime lažnog otkupa voća, na račune 30 poljoprivrednih gazdinstava uplatili 44.533.820 dinara. Potom su vlasnici gazdinstava tako uplaćen novac podizali u gotovini i vraćali otkupljivačima, uz zadržavanje dogovorene provizije.

U cilju prikrivanja krivičnog dela, otkupljivači su sačinjavali fiktivne otkupne listove na kojima su uvećali količine otkupa voća, falsifikujući potpise poljoprivrednih proizvođača.

Kako na iznos od 44.533.820 dinara nije obračunat, prijavljen i uplaćen porez na druge prihode, dvoje odgovornih lica su za sebe pribavili imovinsku korist u iznosu od 8.482.632 dinara.

Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Sremskoj Mitrovici, u saradnji sa Poreskom policijom, po nalogu Osnovnog javnog tužilaštva u Novom Sadu, podneli su krivičnu prijavu u redovnom postupku protiv odgovornog lica DOO ''Milobraj'', zbog postojanja osnova sumnje da je izvršio krivično delo poreska utaja u produženom trajanju.

On se tereti da je, od 20. decembra 2016. do 20. decembra 2017. godine, u nameri da delimično izbegne plaćanje poreza na dodatu vrednost, u knjigovodstvenim i poreskim evidencijama svog privrednog društva prikazao fiktivnu kupovinu robe u vrednosti od 48.368.975 dinara, kao i prethodni porez na dodatu vrednost u iznosu od 20.572.705 dinara, koji je neosnovano iskazao u podnetim prijavama poreza na dodatu vrednost.

Takođe, sumnja se i da je on, u nameri da izbegne plaćanje poreza na prihode od kapitala, od 5. januara 2015. do 3. avgusta 2016. godine, nelegalno prodao robu u vrednosti od 90.921.092 dinara, a novčana sredstva stečena prodajom zadržao za sebe. Pri tome nije izvršio obračun, prijavljivanje i plaćanje, najpre poreza na druge prihode građana, a potom i poreza na prihode od kapitala, čime je izbegao plaćanje poreza u ukupnom iznosu od 36.444.890 dinara.

Pripadnici Sektora unutrašnje kontrole, u saradnji sa Višim javnim tužilaštvom u Pirotu, uhapsili su pet osoba, dok su protiv još pet podnete krivične prijave u redovnom postupku, zbog postojanja osnova sumnje da izvršili više krivičnih dela primanja mita i pomaganja u vršenju ovog krivičnog dela.

Uhapšena su 4 policijska službenika Stanice granične policije Dimitrovgrad D.N. (1983), S. S. (1972), M. R. (1986) i I.M. (1971), kao penzionisani policijski službenik SGP Dimitrovgrad Z.K. (1964), dok je protiv još jednog policijskog službenika krivična prijava podneta u redovnom postupku.

Oni se sumnjiče da su u periodu od decembra 2016. do avgusta 2017. godine na Graničnom prelazu Gradina izvršili više krivičnih dela primanja mita na taj način što su od lica koja su prelazila državnu granicu, zahtevali i primali novac kroz uplate u dve prodavnice, koje se nalaze na prelazu Gradina.

Protiv četiri osobe, koje su osumnjičene da su kao vlasnici i radnici u pomenutim prodavnicama primali novac i prosleđivali ga policajcima, krivične prijave zbog pomagaganja u primanju mita su podnete u redovnom postupku

Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Smederevu, u saradnji sa Osnovnim javnim tužilaštvom u Velikoj Plani, uhapsili su policijske službenike Policijske stanice Smederevska Palanka I. S. (1985) i M.J. (1970) zbog postojanja osnova sumnje da su izvršili krivično delo falsifikovanje službene isprave.

Uhapšeni I.S. se sumnjiči da je u toku 2015. i 2016. godine sačinio 8 izveštaja o izvršenim terenskim proverama za izvesno lice, u koje je uneo netačne podatke, a da pri tome nije sproveo detaljne provere na terenu.

Nakon toga je M.J., kako se sumnja, prvo sačinio falsifikovani obrazac zahteva za izdavanje odobrenja za nabavku oružja za isto lice, a zatim u februaru 2016. i četiri falsifikovana odbrenja za nabavku oružja na isto lice.

Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Nišu, u saradnji sa Višim javnim tužilaštvom u Nišu, uhapsili su Ž.T. (1976), rukovodioca u Kazneno-popravnom zavodu Niš, i B.K. (1996), dok su protiv još dve osobe podnete krivične prijave u redovnom postupku. socijalnog osiguranja, kao i da je od privrednog društva iz Belgije preuzeo novčana sredstava 2014. godine, na ime kupovine robe, koju do danas nije isporučio.

M.N. je na ovaj način kako se sumnja oštetio budžet Srbije i privredno društvo iz Belgije u ukupnom iznosu od 2.648.234 dinara.

KRIVIČNE PRIJAVE U REDOVNOM POSTUPKU

Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Čačku, u saradnji sa Poreskom policijom, po nalogu Tužilaštva za organizovani kriminal, podneli su krivičnu prijavu u redovnom postupku protiv odgovornog lica u privrednom društvu „VOCH CHEM“ DOO Beograd, zbog postojanja osnova sumnje da je izvršio krivična dela poreska utaja i pranje novca.

Sumnja se da je on, od sredine 2016. do kraja 2017. godine, izbegao da obračuna i plati poreze i doprinose u iznosu od 21.537.810 dinara, koje je prisvojio za sebe. Potom je, u nameri da prikrije nezakonito poreklo imovine, držao gotov novac iako je znao da tako pribavljen novac kao imovina potiče od izvršenog krivičnog dela poreske utaje, čime je izvršio krivično delo pranje novca. Ovo krivično delo je, kako se sumnja, vršio uz pomoć članova organizovane kriminalne grupe koja je, upravo zbog pranja novca, uhapšena decembra 2017. godine u akciji ''Kvadrat''.

Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Čačku, u saradnji sa Poreskom policijom, po nalogu Tužilaštva za organizovani kriminal, podneli su krivičnu prijavu u redovnom postupku protiv dvojice grčkih državljana, odgovornih lica u privrednom društvu ''AKTOR ATE'' DOO Beograd, zbog postojanja osnova sumnje da su izvršili krivična dela poreska utaja, pranje novca i neosnovano iskazivanje iznosa za povraćaj poreza i poreski kredit.

Kako se sumnja, njih dvojica su od decembra 2016. do kraja 2017. godine, izbegli da obračunaju i plate poreze i doprinose u obračunatom iznosu od oko 35 miliona dinara za koliko su i pribavili protivpravnu imovinsku korist. Zatim su, sa ciljem da prikriju nezakonito poreklo imovine, držali gotov novac iako su znali da tako pribavljen novac, kao imovina, potiče od izvršenog krivičnog dela poreske utaje, čime su izvršili krivično delo pranje novca.

Ovo krivično delo su, kako se sumnja, vršli uz pomoć članova organizovane kriminalne grupe, koja je upravo zbog pranja novca uhapšena decembra 2017. godine, u akciji ''Kvadrat''.

Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Somboru, po nalogu Posebnog odeljenja Višeg javnog tužilaštva u Novom Sadu za suzbijanje korupcije, podneli su krivičnu prijavu u redovnom postupku protiv bivšeg odgovornog lica Gerontološkog centra Sombor i radnice Centra, zbog postojanja osnova sumnje da su izvršili krivično delo zloupotreba službenog položaja.

Njih dvoje se terete da su, od 2015. do 2017. godine, korisnicima Gerontološkog centra fakturisali manji iznos usluga smeštaja suprotno Rešenju o cenama usluga ustanova socijalne zaštite, u ukupnom iznosu od 4.200.000 dinara, za koliko su i oštetili Gerontološki centar.

Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Pančevu, po nalogu Osnovnog javnog tužilaštva u Smederevu, podneli su krivičnu prijavu u redovnom postupku protiv odgovornog lica preduzeća „COLEGIJJUS“ DOO Beograd, zbog postojanja osnova sumnje da je izvršila krivično delo prevara u obavljanju privredne delatnosti.

Sumnja se da je ona, u periodu od 7. do 27. juna 2017. godine, za robu kupljenu u STR „Metal Nedeljković“ u Kovinu, ukupne vrednosti 1.154.870 dinara, kao garanciju da će izvršiti plaćanje predala menicu za koju je, na dan dospeća, utvrđeno da je nenaplativa jer privredno društvo ''COLEGIJJUS“ DOO, preko tekućeg računa otvorenog u jednoj banci u Beogradu, uopšte nije imalo promet.

Na ovaj način ona je, kako se sumnja, svom privrednom društvu pribavila imovinsku korist u iznosu od 1.154.870 dinara, za koliko je naneta šteta privrednom društvu „Metal Nedeljković“.

(Espreso.co.rs)


Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!
counterImg

Espreso.co.rs


Mondo inc.