predsednik zabrinut zbog zdravlja
DVE I PO DECENIJE HAŠKOG SUDA: Srbima više od 1.000 godina zatvora!
U Beogradu danas borave predstavnici Haškog tribunala, koji do kraja godine završava svoj mandat, a čiji rezultat je za dve i po decenije rada više od 1.000 dosuđenih godina zatvora za Srbe zbog ratnih zločina
Srbija je do sada Tribunalu u Hagu predala 45 optuženih od ukupno 46, čije je izručenje bilo zahtevano, budući da je jedan optuženi izvršio samoubistvo pre predaje Tribunalu.
Predsednik Aleksandar Vučić je u razgovoru sa predsednikom suda Karmelom Ađijusom izrazio zabrinutost Srbije za tretman i zdravlje haških optuženika, a iz tog suda iznete su zamerke zbog neizručenja dvoje radikala i angažmana generala Lazarevića.
Povodom zamerki Srbiji zbog neizručenja dvoje radikala, premijerka Ana Brnabić rekla je novinarima da su njene primedbe na Hag veće nego njihove na nas, podsetivši na slučaj šefa radikala Vojislava Šešelja koji je posle 13 godina provedenih u tribunalu oslobođen.
Ime Vjerice Radete (SRS) našlo se na crvenoj poternici Interpola pored Petra Jojića (SRS). Njih dvoje nisu izručeni tribunalu po odluci Višeg suda, jer Srbija ima obavezu da izručuje okrivljene samo za najteže ratne zločine, ali ne i za nepoštovanje suda.
Radeta je za B92 rekla da je uopšte ne dotiče što je taj slučaj naveden i kao prepreka ka punoj saradnji Beograda i Haškog tribunala.
"To me uopšte ne dotiče. A pošto se tu i tamo samo čuje da bi moj, odnosno naš neodlazak u Haški tribunal mogao biti prepreka za ulazak Srbije u EU, ja bih bila najsrećniji čovek u Srbiji da Srbija zbog mene ne uđe u Evropsku uniju", rekla je Radeta.
O saradnji sa Hagom nedavno je govorio i pomoćnik ministra pravde Čedomir Backović, koji je istakao da je haškom tužilaštvu omogućen pristup važnim dokazima koji se nalaze u našoj zemlji, kao što su dokumenti, arhivi i svedoci.
"Srbija je dokazala svoju posvećenost koja se jasno oslikava u broju i rangu optuženih koji su predati Tribunalu", naveo je nedavno Backović, osvrćući se detaljno na domaće procese i regionalnu saradnju, kao i na kritike glavnog tužioca.
Srbija je posle izručenja Slobodana Miloševića, u Hagu poslala i predsednika Milana Milutinovića, predsednika RS Radovana Karadžića, kao i druge visoko rangirane zvaničnike.
(Espreso.co.rs / )
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!