ima propusta!
ISTRAGA I DALJE TRAJE! Ubistvo Olge Lovrić ispred centra za socijalni rad i dalje NERAZJAŠNJENO???
Grad Beograd smenio je v.d. direktora Gradskog centra za socijalni rad Mikainu Stevanović
Krvničko ubistvo Olge Lovrić nateralo je državu da ispred centara za socijalni rad pojača prisustvo policije, oformljeni su saveti za borbu protiv porodičnog nasilja, a istrage o dva ubistva traju.
Ubistvo Olge i Maje Đorđević, koja ja po identičnom scenariju stradala od ruke svog supruga samo nekoliko dana nakon ubistva na Novom Beogradu, poslužilo je kao elektrošok za svest javnosti, ali i državne organe, koji su požurili da urade makar najnužnije promene u radu.
S obzirom na to da su se oba zločina dogodila ispred institucija koje su se bavile zaštitom žena i dece od zlostavljanja, prve mere bile su inspekcijski nadzor centara u Novom Beogradu i Rakovici. Inspekcija je u prvom od njih našla niz propusta koje je u izveštaju na 25 strana uputila u Treće osnovno tužilaštvo, koje bi trebalo da oceni da li u njemu ima elemenata krivičnog dela. Izveštaj u vezi sa ubistvom u Rakovici takođe će biti prosleđen Drugom osnovnom tužilaštvu. Istraga još nije gotova.
Grad Beograd smenio je v.d. direktora Gradskog centra za socijalni rad Mikainu Stevanović.
Nekoliko dana nakon ubistva u Rakovici, pojačano je obezbeđenje centara, a usvojena je i procedura prema kojoj policija nadzire posebno problematične susrete roditelja u centrima, na šta je socijalni radnici prethodno upozoravaju. Paralelno, Vlada Srbije osnovala je Savet za suzbijanje nasilja u porodici na čije čelo je postavljena ministarka pravde Nela Kuburović. Savet bi trebalo da utiče na to da nadležne institucije bolje koordinišu osetljive slučajeve.
Što se najavljenih projekata tiče, za sada se, po sugestijama različitih nevladinih organizacija, planira uvođenje SOS linije za pomoć žrtvama nasilja, kao i radna grupa u MUP za suzbijanje nasilja nad ženama.
Konačno, predsednik Vučić nagovestio je moguće dodatne izmene Krivičnog zakona, kojima bi kazne za nasilje u porodici bile pooštrene.
U međuvremenu, izmene zakona koje se odnose na sprečavanje i sankcionisanje nasilja u porodici stupile su na snagu, a podaci u koje je “Blic” imao uvid su zabrinjavajući. Prema podacima RJT, čak 1.212 zahteva za produženje hitnih mera zaštite od nasilja podneto je u prvih mesec dana primene Zakona o sprečavanju nasilja u porodici. Te mere znače udaljavanje nasilnika iz doma nakon prijavljivanja.
(Espreso.co.rs / Blic.rs)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!