ATENTAT
POSLE ĐINĐIĆEVE SMRTI POKRENUTA AKCIJA "SABLJA": Nataša Mićić istog dana donela odluku o uvođenju vanrednog stanja
Sve je počelo kada je 12. marta 2003. godine, iza podneva, hicima iz snajpera “hekler i koh” ubijen srpski premijer dr Zoran Đinđić
Najveća akcija u istoriji srpske policije, pod operativnim nazivom “Sablja”, u korenu je sasekla organizovani kriminal na ovim prostorima.
Sve je počelo kada je 12. marta 2003. godine, iza podneva, hicima iz snajpera “hekler i koh” ubijen srpski premijer dr Zoran Đinđić. Stradao je pred ulazom u Vladu Srbije.
Mafija je ovim činom bacila rukavicu u lice državi i vlasti. Država je bila još odlučnija. Objavila je rat organizovanom kriminalu i zadala sebi cilj: uhvatiti atentatore, organizatore i nalogodavce zločina, ali i očistiti Srbiju od kriminala.
Predaha nije bilo, moralo se delovati odmah.
Na predlog vlade, v. d. predsednika Srbije Nataša Mićić istog dana donosi odluku o uvođenju vanrednog stanja. Sledećih dana i noći traje potraga za egzekutorima, ali i finansijerima, njihovim jatacima. Istog dana, uveče, Vlada i Ministarstvo unutrašnjih poslova izašli su sa konkretnim podacima: iza atentata stoji “zemunski klan” i njegove vođe - Milorad Luković Legija, Dušan Spasojević Šiptar i Mile Luković Kum.
Pored ove trojice, MUP Srbije je odmah izdao poternicu i za članovima njihove bande - Dejanom Milenkovićem Bagzijem, Vladimirom Milisavljevićem - Vladom Budalom, Sretkom Kalinićem, Nikolom Bajićem, Milošem i Aleksandrom Simovićem, Miladinom Suvajdžićem, Dušanom i Đorđem Krsmanovićem, Milanom Jurišićem Juretom, Zoranom Vukojevićem, Vladimirom Jovanovićem Japancom, Aleksandrom Davidovićem, Darkom Đorđevićem, Draganom Ninkovićem Prevarom, Srđanom Mijailovićem, Mlađanom Mićićem Pacovom, Aleksandrom Zdravkovićem, Milom Šćekićem, Markom Adamovićem, Dejanom Aranđelovićem, Draganom Vujičićem, Vladanom Mladenovićem, Ninoslavom i Slađanom Konstantinovićem, LJiljanom Buhom...
Jedan za drugim, ubrzo se najveći deo “zemunskog klana” “preselio” u zatvor. Lista onih za kojima se tragalo bila je sve manja.
Srpska policija je za vreme akcija “Sablja” pronašla 1.266 dugih i kratkih cevi, sedam zolja, pet ručnih i četiri raketna bacača, kao i IC uređaja za noćno osmatranje (4), dvogleda (12) i prigušivača (4). Policija je zaplenila 573 revolvera i pištolja (među njima i gasni i signalni), 230 automatskih i 449 drugih vrsta pušaka, 14 mitraljeza, kao i ostalog oružja. Takođe, pronađene je i dosta okvira za puške i pištolje. Većinu naoružanja zaplenio je SUP Beograd, a u policijskim sefovima su i mačeta, električne palice, panciri, bajoneti, laserski daljinometar, lisice za vezivanje, samostreli, radio-stanice, objektivi... Pored ilegalnog naoružanja srpskoj policiji i Vojsci Srbiji i Crne Gore, na osnovu uredbe o predaji i legalizaciji oružja, predato je 34.283 komada pištolja, pušaka i minsko-eksplozivnih, 1.734.865 metaka i 6.918 dodatne opreme za oružje.
Popadale su hiljade ljudi...
Tokom 27 dana vanrednog stanja u Srbiji je privedeno 8.688 osoba, od kojih su 422 članovi organizovanih grupa kojima je određeno zadržavanje od 30 dana. Od privedenih, njih 2.214 je zadržano u tridesetodnevnom pritvoru, a 871 je uhapšeno i protiv njih su napisane krivične prijave.
Najviše privedenih je u Beogradu (3.217), pa u Pančevu (731), Somboru (522) I Šapcu (489), dok je iza rešetaka najmanje ljudi (43) završilo u Kraljevu.
Bonus video:
(Espreso Vesti)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!