krimos
LAŽNA IMENA, PLJAČKE ZLATARA I SMRT NA DAN ZALJUBLJENIH! Svi ga se PLAŠILI, bio je "KUM" jugoslovenskog PODZEMLJA
Ćenta je rođen na Zvezdari, a sredinom šezdesetih godina njegova porodica se preselila u Zemun, kada on postaje nerazdvojan drug sa Ljubom Zemuncem
Rade Ćaldović Ćenta bio je jedan od pripadnika stare garde beogradskih kriminalaca, deo ekipe Ljubomira Magaša - Ljube Zemunca, posle čijeg ubistva se upravo Ćenta smatrao njegovim prirodnim naslednikom.
Biografiju mu ispisuju kriminalne radnje kako u Srbiji tako i van njenih granica, širom Evrope u kojoj je sejao strah.
Rođen je 1950. godine na Zvezdari, međutim sredinom šezdesetih godina prošlog veka, sa porodicom se preselio u Zemun u naselje "Marija Bursać", da bi vrlo brzo, na jednoj igranci upoznao Ljubu Zemunca. Iako su na prvi mah dvojica bandita bili konkurenti jedan drugom, vrlo brzo su postali nerazdvojni prijatelji.
Prvi put je hapšen sa 17 godina upravo sa Ljubom kao i Zoranom Milosavljevićem "Robijom" zbog sumnje da su silovali jednu devojku, međutim, za delo je osuđen samo Magaš.
Samo četiri godine kasnije, 1971. Ćenta sa Ljubom odlazi iz Srbije u Italiju u kojoj se fokusira na pljačke zlatara, zbog čega je ubrzo završio u zatvoru u kome je bio do 1974. godine.
Ubistvo u Holandiji
Krajem sedamdesetih godina, Ćenta je često odlazio u Holandiju gde je ušao u kockarske krugove. Jednom prilikom, od njega je na kocki izgubio 20 hiljada maraka i skupoceni sat vođa crnogogorske kriminalne grupe Veljko Krivokapić. Na kraju igre, uz pretnje pištoljem, Krivokapić je naterao Ćentu da mu vrati sve do poslednje pare, međutim osveta je stigla samo dva dana kasnije.
Veljko Krivokapić je upucan u kafiću u Beču, dok su za ubistvo optuženi Ćeta, Ljuba Zemunac i Jusuf Jusa Bulić, koji su se od tog trenutka nalazili u bekstvu. Zbog nedostatka dokaza, tužilaštvo je odbacilo slučaj.
Poslovi u Nemačkoj, mercedes i lažna imena
Ćenta je u Nemačkoj bio označen kao jedan od vodećih ljudi podzemlja, a nakon ubistva Magaša u Frankfurtu, nemačka policija označila ga je kao "dona" jugoslovenskog podzemlja.
Početkom osamdesetih godina na teret mu se, u ovoj zemlji, stavljalo čak 37 krivičnih dela, a postao im je "rak rana" nakon što je kupio najskuplji model mercedesa "Benz 500SL" koji je proglašen za automobil godine u Nemačkoj. Policiji nije smetalo to što je kupio skupoceni automobil već što je uspeo da ga priušti a zvanično je nezaposlen.
Interesantno je da je tokom boravka u Nemačkoj, Ćenta koristio više lažnih imena od koji su najpoznatija Milovan Bulovan iz Zrenjanina, Dušan Vučetić, Živan Mašinjanin, Đulijano Kastanjola i Andrea Zulo.
U Nemačkoj je hapšen 1982. godine tokom pucnjave u kojoj je učestvovao i robijao je do 1985. kada se sa suprugom seli u Ofenbah u kome ostaje do proterivanja iz Nemačke 1992. godine.
Povratak u Srbiju
Nakon što se vratio u Beograd, posle kratkog boravka u Južnoj Africi kao i Grčkoj, Ćenta je odmah upao u probleme. On je, naime, povezivan sa ubistvom Aleksandra Kneževića Kneleta koji je iste godine kada je i Ćaldović došao u Beograd, 1992. ubijen u hotelu "Hajat". Za ovo ubistvo je optužen Miodrag Cvetinović, inače Ćentin zet, kome je Knežević neposredno pre ubistva oteo automobil "Krajsler Vrangler" te se zbog toga verovalo da je i Ćaldović umešan.
Na njega je sredinom 1993. izvršen pokušaj atentata kada je ekslodirala "Lada" parkirana pored njegovog mercedesa. Tada se izvukao sa lakšim povredama i to je bio trenutak kada je odlučio da angažuje telohranitelje.
Ubistvo na dan zaljubljenih
Ćenta je voleo da posećuje beogradski "Klub književnika" u Francuskoj 7. U noći između 14. i 15. februara bio je u "klubu" sa devojkom Majom Pavić, novinarkom i venčanom kumom Svetlane Ražnatović.
Po izlasku iz kluba seli su u Ćentin automobil, kada se pored njih zaustavilo još jedno vozilo iz kog je otvorena paljba. I ćaldović i Pavićka ubijeni su na licu mesta.
Bonus video:
(Espreso/Mondo/Prenela: N.J.)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!