tuga
EVO KAKO SU SRPSKI LEKARI BORILI ZA ŽIVOT PREMINULE BRITANKE: "Poslali su je u avion sa probušenim crevom"
Morgan je pretrpela perforaciju tankog creva koje ne bi smelo uopšte da bude dodirnuto prilikom laparaskopske operacije sužavanja želuca kakvu je imala u Turskoj.
"Slošilo joj se čim je ušla u avion, samo zbog analgetika koje su joj dali protiv bolova nije osetila veće tegobe do ukrcavanja, ali već u bolnici u Turskoj njoj nije bilo dobro", priča izvor "Blica" detalje koji su prethodili smrti Morgan Ribeiro, 20-godišnje Britanke koja je izgubila borbu za život nekoliko dana nakon operacije smanjenja želuca u Turskoj.
Kako saznajemo, Morgan je primljena u KBC "Bežanijska kosa" budući da je to najbliža bolnica aerodromu, gde je avion na letu Istanbul-London prinudno sleteo pre oko dve nedelje. Tu su lekari ubrzo utvrdili da joj je tanko crevo perforirano na dva mesta i da na mestu tih rana izbija gnoj.
"Imala je nepovratnu sepsu"
- U pitanju je bila nepovratna sepsa. Dok je još bila svesna i komunikativna, rekla nam je da se požalila na bolove u turskoj klinici gde je operisana, ali da je uprkos svemu dobila odgovor da može da putuje - navodi izvor "Blica".
Njeno stanje nije video samo ko nije hteo
Kako nam je objašnjeno, Morgan je pretrpela perforaciju tankog creva koje ne bi smelo uopšte da bude dodirnuto prilikom laparaskopske operacije sužavanja želuca kakvu je imala u Turskoj.
Prva pomisao je bila da ima plućnu emboliju jer je gotovo neverovatno da toliko brzo nakon operacije razvije tako tešku sepsu. Kada je utvrđeno da nije embolija pluća, odmah je otvorena i uočeno je da je tanko crevo probušeno na dva mesta, kao i da je nastupila gangrena trbušnog zida. Zbog svoje povećane kilaže, 20-godišnja Morgan spada u imunokompromitovane osobe i zbog toga je lakše zaradila sepsu, a sepsa je raj za bakterije, uslovno rečeno - objašnjava naš izvor.
Učinjeno je sve što se moglo učiniti. Međutim, Morgan je u prva 24 sata imala prvi septički šok, a onda je usledio i drugi koji je bio koban. Napori srpskih lekara da urade sve što mogu je neupitljiv. U dva navrata je stavljana na aparat za hemofiltraciju, promenjena joj je krv kompletno, ali nije bilo spasa.
Stanje je bilo kritično mnogo pre nego što je sela u avion
- Njeno stanje je bilo kritično mnogo pre nego što je sela u avion. Ostaje nejasno kako je otpuštena iz bolnice takvog opšteg stanja. Te detalje ne možemo znati, a najveći problem kod slučajeva poput njenog je što pacijenti koji se podvrgavaju takvim operacijama u inostranstvu najčešće ili uopšte ne dobiju otpusnu listu ili je dobiju mejlom kroz nekoliko dana. Tada može biti kasno - objašnjava sagovornik "Blica" upoznat sa celim slučajem.
Prema njegovim rečima, dodatna otežavajuća okolnost je ako osoba nije pri svesti ili nema nikoga kao pratnju ko može lekarima da kaže kakva je tačno intervencija rađena, a medicinska dokumentacija ne postoji.
- Imala je samo račun na kojem je pisalo: "Medical services" (medicinske usluge) i iznos od 2.500, pa vi pogađajte o čemu je reč. Rekla je da će dokumentaciju dobiti na mejl. Iskustvo nam je nažalost pokazalo da mlada Britanka nije jedina koja bez papira dođe sa takve intervencije - navodi izvor.
Treća koja je prinudno sletela avionom u Beograd
Kako je izjavila Morganina majka za britanske medije, srpski lekari su joj rekli da je Morgan treća koja je prinudno sletela u Beograd nakon estetske operacije. To nam je potvrdio i naš izvor.
- Pre oko godinu dana avion je prinudno sleteo zbog Australijanca koji je u Turskoj imao nekoliko intervencija. Radio je presađivanje kose, operaciju smanjenja želuca, ali i zube zbog kojih je jedva intubiran. Ustanovljeno je takođe da je došlo do perforacije tankog creva. Srećom, uspeo je da preživi - navodi prvi primer sagovornik "Blica".
Drugi slučaj, kako kaže, bio je sa državljankom Nemačke. Ona se podvrgla liposukciji i operaciji smanjenja želuca. Pre toga je radila korekcije i na grudima, a sve to je doprinelo njenom teškom zdravstvenom stanju.
- Kod ove pacijentkinje je rađena i liposukcija, pa je moguće da je tokom tog zahvata napravljena lezija. Kao što smo spominjali već, kod laparaskopske operacije smanjenja želuca ne bi smelo da dođe do dodira sa tankim crevom, ali se to očigledno dešava. Situacija je bila baš teška, bila je na intenzivnoj nezi mesec dana, a čitav oporavak je trajao znatno duže. Ipak, preživela je, a njena sreća je bila što nije bila gotovo uopšte gojazna - priča izvor.
Statistika poražavajuća, ali teško utvrdiva
Kako objašnjava sagovornik "Blica", baš kod slučaja pacijentkinje iz Nemačke jasno se vidi koliko je teško utvrditi odgovornost za ovakve situacije.
Neko će prinudno sleteti u Beograd, neko u Rim, neko će možda stići do svoje države pa tek tamo potražiti medicinsku pomoć. Ta okolnost, ali i činjenica da ne postoji gotovo nikakva medicinska dokumentacija otežavaju da se jasno uoče klinike u kojima se često dešavaju nedopustivi propusti. Još ukoliko osoba preživi, čitav njen slučaj se tretira kao medicinska komplikacija i manje je verovatno da će se toliko predano raditi na utvrđivanju krivice, kao što se radi sada sa slučajem Morgan Ribeiro - dodaje.
Prema rečima našeg sagovornika, najveća je tragedija što su to zdravi ljudi koji tako olako izgube život.
Bonus video:
(Espreso/Blic/Preneo D.M.)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!