CRNA SUDBINA POLITIČARA! Pronađen mrtav 3 godine nakon ubistva, ćerka poginula, a Milošević je isteran sa sahrane
Ivan Stambolić i Sloba Milošević, Foto: Printscreen Youtube

STRAŠNO

CRNA SUDBINA POLITIČARA! Pronađen mrtav 3 godine nakon ubistva, ćerka poginula, a Milošević je isteran sa sahrane

Prema rečima advokata Nikole Barovića, tog dana kada je nestao dva dana nijedan državni medij nije izvestio o nestanku bivšeg predsednika Predsedništva Srbije

Objavljeno:

Prošlo je više od dve decenije od kako je ubijen bivši predsednik Predsedništva Srbije Ivan Stambolić. Za ubistvo Stambolića osuđeni su pripadnici Jedinice za specijalne operacije Državne bezbednosti Srbije, a sumnja se da je ubijen po nalogu svog nekada bliskog prijatelja i političkog saradnika Slobodana Miloševića.

Ivan Stambolić je ubijen 25. avgusta 2000. godine, a još tada se verovalo da je motiv njegove otmice i ubistva strah Miloševića da bi mu Stambolić mogao biti ozbiljan politički protivnik. Njih dvojica bili su u vreme osamdesetih najbliži politički saradnici i lični prijatelji. Do razlaza Miloševića i Stambolića došlo je na osmoj sednici CK Saveza komunista Srbije u septembru 1987. godine.

Stambolića su u Košutnjaku u Beogradu otela petorica pripadnika JSO. Odvezli su ga na Zmajevac na Fruškoj gori. Ubijen je s dva metka u potiljak, a telo je bačeno u jamu sa živim krečom. Telo Ivana Stambolića pronađeno je tek tokom akcije Sablja i to tako što je policiju do mesta ubistva doveo Nenad Šare, nekadašnji pripadnik JSO i svedok saradnik na suđenju.

Kako je Stambolić nestao?

Prema rečima Stambolićevog advokata Nikole Barovića, tog dana kada je Stambolić nestao dva dana nijedan državni medij nije izvestio o nestanku bivšeg predsednika Predsedništva Srbije što je, prema njegovim rečima, samo po sebi ukazivalo na političku pozadinu ovog čina.

Kada je Stambolić nestao bio je petak, 25. avgust 2000. godine, otišao je na trčanje na Košutnjak i posle ga više niko nije video. Policija je uviđaj izvršila tek u subotu ujutro, jer (zbog mraka) nije mogla na dan Stambolićevog kobnog trčanja.

U tekstu koji je objavljen tog dana u jednom beogradskom listu preneta su saznanja agencije Beta o belom kombiju, tj. prisustvu takvog vozila i nepoznatih ljudi u njemu u blizini porodične kuće diplomiranog pravnika iz okoline Ivanjice, danima pre nestanka čoveka s više „jakih“ angažmana u ondašnjoj privredi i bankarskom sistemu. Kao i svedočanstvo čuvara „Golf kluba“ o prolasku istog belog kombija pored parkinga na kom se Stambolić odmarao pre nego što mu je izgubljen svaki trag.

Posmtrni ostaci oštrog kritičara Miloševićevog poretka (nazivao ga je boljševizmom i nacional-socijalizmom) pronađeni su tek 28. marta, a sahranjeni 8. aprila 2003. godine, uz sve državne počasti. Naknadnom istragom je utvrđeno da su otmicu, ubistvo pištoljem, spaljivanje tela i zakopavanje na Fruškoj gori, 25.08. 2000, izvršili pripadnici Jedinice za specijalne operacije Ministarstva unutrašnjih poslova Srbije, a ubice, predvođene Miloradom Ulemekom Legijom, osuđene su zbog toga na višegodišnje zatvorske kazne

Ljubomir Mihajlović, bivši predsednik Komercijalne banke, izjavio je jednom prilikom da mu je Ivan Stambolić noć uoči kidnapovanja i ubistva rekao da je odlučio da ne prihvati poziv da se kandiduje na izborima za predsednika Savezne Republike Jugoslavije (SRJ).

Ljuba Mihajlović je rekao da je te večeri Stambolić ispričao da je odlučio da ne prihvati predlog Latinke Perović da bude protivkandidat Slobodanu Miloševiću na predsedničkim izborima.

„Tu odluku je trebalo sutradan da saopšti Latinki i ostalim opozicionim političarima, međutim, ujutro je kidnapovan i ubijen“, prisetio se Ljuba Mihajlović Šiptar, dugogodišnji prijatelj i komšija Ivana Stambolića.

Ivan Stambolić
Ivan Stambolićfoto: Printscreen

Mihajlović je ispričao i zašto je Stambolić doneo takvu odluku.

"Za javnost je priča da je poginula, ali ja znam da je ubijena. Ne mogu da se ponovo politički aktiviram iz straha da se nešto ne desi Katarini (supruga), Veljku i Tijani (deca)’“,otkrio je jednom prilikom Ljubomir Mihajlović delove svog razgovora sa Stambolićem noć uoči jednog od politički motivisanih ubistava u vreme vladavine Miloševića.

Prema pojedinim navodima, Stambolićeva ćerka Bojana ubijena je po naređenju Slobodana Miloševića, a zato je Katarina, Stambolićeva supruga, prema rečima tada prisutnih svedoka, sa Bojanine sahrane oterala Miloševića iz kapele.

Bojana je poginula 1988. godine u sumnjivoj saobraćajnoj nesreći u Budvi.

Malo pre toga, došlo je do raskola između nekada najboljih prijatelja, kada je Milošević zabio nož u leđa Stamboliću koji ga je stalno "vukao" sa sobom i čak doveo na mesto predsednika predsedništva CK SK Srbije. Tada Milošević ojačava državni aparat i okružuje se ljudima sa kojima će oterati Stambolića iz političkog života Srbije.

Milošević je došao na sahranu Bojane, izjavio saučešće Stamboliću, ali Ivanova žena je odbila da mu pruži ruku. Ubrzo, u novinama su počele da izlaze strašni naslovi tipa: "Stamboliću treba da se zatre seme", zbog čega je Ivan navodno pozvao svog nekada najboljeg prijatelja i pitao ga: "Dokle Slobo ovo", na šta mu je ovaj odgovorio: "Ne znam što mene pitaš, pa ti Ivane znaš da je štampa u Srbiji slobodna!" To je bio poslednji put da su razgovarali.

Proročansko pismo

Pismo Stambolića, koje je lajt-motiv četvrte epizode serije "Porodica", ispostavilo se kao proročansko. Napisano je tokom demonstracija u martu 1991. godine, a zvuči kao da je sastavljeno u martu 2001, na dan kada je Milošević uhapšen jer u tom pismu predskazano je i pogođeno sve ono što će se srpskom narodu desiti u tih deset godina i što će se, na kraju, desiti i samom Miloševiću.

U pismu Stambolić nepogrešivo upozorava Miloševića šta će se desiti sa Jugoslavijom, KiM i Srbijom, sve zbog načina na koji je on vodi:

"Ponekad mi se čini da ti Srbiju i razumeš i voliš samo s njene tamne strane... Ti ne znaš, Slobodane Miloševiću, ni ko su Srbi, ni šta je Srbija! Zato, Slobodane Miloševiću, otiđi... Jedino neopozivom ostavkom možeš uveriti svoje sugrađane i čitav svet da nisi želeo da od Kosova stvoriš balkanski aparthejd, od Jugoslavije ruševinu, a od Srbije napuštenu mučenicu", stoji, između ostalog, u pismu.

Desetak godina kasnije, u noći između 31. marta i 1. aprila 2001. godine, Milošević je živeo poslednje sate kao slobodan čovek. Čekajući rasplet haosa u koji se pretvorilo njegovo hapšenje, iza više od decenije provedene na vlasti, ostale su sve reči koje mu je nekadašnji prijatelj i mentor uputio. I sve su postale istina.

(Espreso/Mondo)


Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!
counterImg

Espreso.co.rs


Mondo inc.