TRAGIČNA SUDBINA MLADOG SPLIĆANINA
VELIKA STVAR U VEZI OBDUKCIJE MATEJA PERIŠA OSTALA JE U SENCI: A jedna je od NAJVAŽNIJIH
Rezultati toksikoloških analiza su pokazali prisustvo toksičnih koncentracija amfetamina u krvi i organima, uz prisustvo etil alkohola
Više javno tužilaštvo u Beogradu utvrdilo je da nema osnova sumnje da je smrt hrvatskog državljanina Mateja Periša (27) posledica izvršenja krivičnog dela, imajući u vidu sve okolnosti od njegovog nestanka u noći 30 i 31. decembra 2021. godine, izvršene provere, do pronalaska njegovog tela, 18. maja u reci Dunav, kod Ade Huje.
Telo je zatečeno u fazi odmaklih postmortalnih promena.
Okolnosti koje su prethodile nestanku Mateja Periša, izjava lica koja su pre nestanka bila u njegovom društvu, uz izvršene provere i obdukcioni nalaz ne ukazuju da je njegova smrt povezana sa bilo kojim vidom nasilja.
Naime, obdukcijom koju je po nalogu Višeg javnog tužilštva u Beogradu obavio Institut za sudsku medicinu konstatovano je da na telu Mateja Periša nema povreda kostiju glave, vrata, trupa ni udova i to je veoma važna stvar koja je ostala u senci toksikoloških analiza.
Istovremeno, rezultati toksikoloških analiza su pokazali prisustvo toksičnih koncentracija amfetamina u krvi i organima, uz prisustvo etil alkohola. Takođe, u uzorku kose je identifikovan kokain i benzoilekgonin u tragovima.
Komisijsko veštačenje obavila su tri veštaka, lekara specijalista sudske medicine.
- U uzorku kose je identifikovan kokain i benzoilekgonin u tragovima. Komisijsko veštačenje obavila su tri veštaka lekara specijalista sudske medicine. Podsećamo da su pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova Srbije su od trenutka prijave nestanka Periša intenzivno tragali za njim i preduzimali sve mere i radnje u saradnji sa Višim javnim tužilaštvom u Beogradu kako bi pronašli Mateja Periša i rasvetlili sve činjenice i okolnosti njegovog nestanka. Na pronalasku Mateja Periša bili su angažovani pripadnici Policijske uprave za grad Beograd, Ronilačke jedinice Žandarmerije, Uprave kriminalističke policije, Policijske ispostave za bezbednost na rekama, kao i sve policijske stanice na teritoriji grada Beograda - navodi se u saopštenju.
Prema rečima stručnjaka, kombinacija alkohola i "spida" može da izazove i paranoju. Upravo ovakvo ponašanje je, ukoliko je suditi po snimcima sa nadzornih kamera, ispoljio Matej pri izlasku iz kluba. On je trčao kao da ga neko progoni, a iza njega nije bilo nikoga. Punih sat vremena je jurio ulicama koje su u blizini Beton hale, a panično je pokušao i da zaustavi taksi.
ŠTA JE BENZOILEKGONIN?
Benzoilekgonin je oblik kokaina koji se pojavljuje nakon što je droga prošla kroz telo. Reč je o istoj stvari koju se traži u testovima urina na kokain.
Američki centar za bolesti zavisnosti na svom sajtu navodi da ljudi često kombinuju drogu i alkohol kako bi pojačali efekte.
Kako navode, jedna veoma opasna kombinacije je korišćenje alkohola i amfetamina tj. 'spida'. Ona može različito uticati na različite pojedince, a mnogo toga zavisi i od količine, ali ova kombinaija je opasna jer alkohol i spid šalju potpuno suprotstavljene direktive telu.
Inače kokain predstavlja snažan psihostimulans, na uličnoj prodaju nalazi se u obliku praha (kokain) ili u obliku kristalizirajućih komadica ( krek) koji se puši. Kokain izaziva snažnu psihičku zavisnost, a krek razvija fizičku zavisnost. Vrlo je teško prestati sa uzimanjem, dominira izrazito jaka želja. Psihička zavisnost, nesanica, anxsioznost, povremeno suicidalne misli.
Kokain je jedna od najsnažnijih supstanci sa stimulativnim deistvom na centralni nervni sistem. Delujući na koru mozga izaziva povećanu uznemirenost i uzbudjenost, osobi daje osećaj odvažnosti i smanjuje osećaj zamora. Manje doze kokaina ne oštećuju bitno motornu aktivnost, dok je unošenje većih doza udruženo sa tremorom (drhtanje glave i ekstremiteta), trzajevi mišića (kao kod epileptičnog napada), visoki porast telesne temperature (maligna hipertermija) izazvan je direktnim deistvom kokaina na termoregulacioni centar u mozgu.
Treba svakako naglasati komplikaciju u vidu kokainske psihoze, koja se karakteriše pojavom paranoidnih sadržaja i razvoja halucinacija koje su često zastrašujućeg sadržaja, zbog čega su osobe često jako uplašene ili se ponašaju agresivno u odnosu na svoju okolinu. Ovakve se psihotične reakcije povlače nakon prestanka korišćenja kokaina.
Oštećenja na mozgu u vidu čestih glavobolja, vrtoglavica, poremećaj ritma spavnja, propadanje intelektualnog i kognitivnog funkcionisanja, paranoidne ideje.
Bonus video:
(Espreso)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!