Sve brojniji nestanci
POLICIJA OTKRIVA: Šta radimo kad neko NESTANE i šta je najveća POMOĆ u potrazi?
Od trenutka kada se prijavi nestanak osobe policija odmah kreće u potragu, a čak 95 odsto lica, koja su proteklih godina u Srbiji prijavljena kao nestala, su pronađena, objavio je "Blic".
OK, znate da Espreso ima aplikaciju. Niste znali da je od danas još bolja!
U poslednjih nekoliko meseci sve češće u medijima i na društvenim mrežama vidimo apele porodica koje traže svoje najdraže koji su nestali - što deca, što ljudi srednjih godina, što stariji... Ponekad nestalu osobu policija pronađe nakon nekoliko dana, a ponekad se ispostavi ono najgore, ali dešava se da neke policija godinama ne pronađe.
Međutim, u MUP -u kažu da je procenat rešenih slučajeva i pronađenih nestalih lica čak 95 odsto, a u nekim godinama je taj procenat i veći.
- Najčešći motivi nestanka su problemi u porodici, bolest, problemi emotivne prirode, dok deca i maloletnici najčešće nestaju zbog problema u školi. Bilo da su to izstanci ili loše ocene... - objašnjavaju iz MUP-a.
Kako izgleda potraga za nestalim osobama?
- Čim građani dođu policiju i prijave nečiji nestanak, istog trenutka počinje potraga, jer ne postoji zakonski rok za podnošenje prijave o nestanku. Reaguje se odmah - kažu u MUP-u.
Ono što je policiji u prvom trenutku najpotrebnije su osnovni podaci - opis osobe i fotografija.
- Policija prvo obavlja razgovor sa osobom koja prijavljuje nestanak, a onda i sa drugim osobama iz užeg i šireg okruženja, porodicom, prijatlejima... Odmah se obilaze lokacije na kojima je nestala osoba poslednji put viđena i razgovara se sa građanima koji se tamo zateknu i koji mogu da pruže korisne informacije - kažu iz MUP-a.
Kako objašnjavaju, prikupljeni podaci o nestaloj osobi dostavljaju se i drugim policijskim stanicama i upravama kako bi se upoznale sa detaljima slučaja i preduzele potrebne mere i radnje na pronalasku.
(Espreso.co.rs / Blic)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!