Krupne promene u gigantu: Da li se Fijat seli iz Srbije?
Foto: Fonet

pitanje je sad

Krupne promene u gigantu: Da li se Fijat seli iz Srbije?

Osam godina kasnije, kao da ni "Fijat", ni naša država ne znaju šta bi sa fabrikom u Kragujevcu, koja posrće iz dana u dan, gubeći jedno za drugim tržište kome nema šta novo da ponudi, osim već ostarelog modela "500-L", iz milošte i nade nazvanog "veliki fića"
Objavljeno:

Trpi svaki posao u kome politika preteže nad ekonomijom, pa tako trpi i naša fabrika automobila, nekadašnja "Zastava", koja je 2008, u jeku takmičenja Borisa Tadića i Tomislava Nikolića za predsednika Srbije, bila predmet dogovora naše države i "Fijata", piše Politika.

OK, znate da Espreso ima aplikaciju. Niste znali da je od danas još bolja!

Zahvaljujući najavljenom dolasku italijanskog giganta u našu zemlju, Tadić je u drugom krugu izbora nadmašio opozicionog kandidata Nikolića za oko 200.000 glasova, iako je aktuelni predsednik u prvom krugu vodio upravo sa tom, ne baš malom, razlikom.

Stižu dinari! Ko ima akcije ovog preduzeća, danas će se obradovati!

Ta politička kombinatorika, kojoj je kumovala Evropska unija, dovela je, s jeseni 2008, do potpisivanja ugovora između Vlade Srbije i "Fijata" o formiranju zajedničkog privrednog društva "Fijat automobili Srbija".

foto: Dragan Kadić

Osam godina kasnije, kao da ni "Fijat", ni naša država ne znaju šta bi sa fabrikom u Kragujevcu, koja posrće iz dana u dan, gubeći jedno za drugim tržište kome nema šta novo da ponudi, osim već ostarelog modela "500-L", iz milošte i nade nazvanog "veliki fića".

Kako stvari stoje, suvlasnici ove kompanije, koja je u međuvremenu, posle ozbiljnog upliva "Fijata" na američko tržište, promenila ime u "Fijat-Krajsler automobili Srbija", jedva čekaju 31. decembra 2018, kada ističe ugovor koji su slavodobitnički potpisali, forsirajući medijske napise o "poslu veka" koji će, u privrednom smislu, potpuno preporoditi našu zemlju.

Zajednička kompanija naše države i "Fijata" i danas je najveći pojedinačni izvoznik, ali sa ozbiljnom tendencijom pada plasmana automobila na strana tržišta, koja se meri godišnjim umanjenjem prihoda za oko 200 miliona evra.

Politika piše da će državi, nakon isteka ugovora 2018. godine ostati dve opcije: da otkupi Fijatov deo, ili da kompaniju ponudi nekom kupcu iz inostranstva.

Fijat je na raskrsnici, i dok sele kompaniju iz Italije u Holandiju, i najavljuju krupne promene, list se pita: da li Fijat ostaje u Srbiji ili ne?

(Espreso.co.rs/ Politika)


Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!
counterImg

Espreso.co.rs


Mondo inc.