crno zlato
VELIKI PAD CENA NAFTE NA TRŽIŠTU! Sve je manja POTRAŽNJA ZA CRNIM ZLATOM, trgovci strahuju od JEDNE STVARI!
Pad cena blizu najnižih nivoa u pet meseci posledica je ponovnog uvođenja restriktivnih mera usmerenih na suzbijanje koronavirusa.
Na svetskim su tržištima cene nafte prošle nedelje oštro pale jer se trgovci plaše da će mere evropskih zemalja protiv koronavirusa izazvati usporavanje oporavka privrede, a time i potražnje za "crnim zlatom".
Cena barela na londonskom tržištu prošle nedelje potonula je sa 10,3 posto, na 37,46 dolara, dok je na američkom tržištu barel pojeftinio 10,2 posto, na 35,79 dolara.
Pad cena blizu najnižih nivoa u pet meseci posledica je ponovnog uvođenja restriktivnih mera usmerenih na suzbijanje koronavirusa.
Kako u drugom talasu širenja koronavirusa beleže rekordni rast broja novozaraženih, mnoge evropske zemlje, među kojima Francuska, Nemačka i Engleska, ponovno uvode strože mere za suzbijanje virusa, što će usporiti oporavak ekonomije, a time i potražnje za naftom.
- Kako zaključavanja izazivaju zabrinutosti za potražnju na području cele Evrope, kratkoročni izgledi za cene nafte počinju se pogoršavati - kaže Stephen Innes iz firme Axi.
I u mnogim saveznim državama SAD-a broj novozaraženih virusom doseže rekordne nivoe, pa se trgovci plaše slabljenja potražnje za naftom i u najvećem svetskom potrošaču "crnog zlata".
- Mnoge zemlje u svetu, koje su veliki potrošači nafte, u drugom talasu beleže znatno veći broj zaraženih koronavirusom nego za vreme prvog talasa. A to će nagristi potražnju za naftom jer će promet biti sveden na minimum za vreme "zatvaranja' aktivnosti" - kaže Paola Rodriguez-Masiu, analitičarka u fimi Rystad Energy.
Uprkos slabosti potražnje, ponuda raste
S druge strane, ponuda na svetskim tržištima raste. Libija trenutno proizvodi 680.000 barela dnevno i očekuje da će u sledećih nekoliko nedelja povećati proizvodnju na milion barela dnevno.
U poslednje vreme raste i proizvodnja nafte u SAD-u. Prema podacima kompanije Baker Hughes, prošle je nedelje broj aktivnih naftnih postrojenja u SAD-u povećan sedmu nedelju i to za njih devet, na ukupno 296 postrojenja, najviši nivo od maja.
Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC) i njezini saveznici na čelu s Rusijom trenutno, pak, smanjuju proizvodnju za 7,7 milona barela dnevno, a u januaru2021. ovi bi, prema prvotnom planu, trebali biti ublaženi na 5,7 milijuna barela dnevno.
Takvo povećanje proizvodnje bilo bi prerano, s obzirom na drugi val pandemije koronavirusa i usporeni oporavak gospodarstava i potražnje, kažu analitičari.
Toga su svesni i u OPEC-u, pa su Saudijska Arabija i Rusija nedavno poručili da bi se i na početku iduće godine proizvodnja trebala smanjivati za otprilike 7,7 miliona barela dnevno.
Predstavnici OPEC+ razmotriće proizvodnu strategiju na sastanku koji bi se trebao održati 30. studenog i 1. prosinca.
Bonus video:
(Espreso.co.rs/Srbijadanas.com)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!