ZANIMLJIVO
SRBIJA MENJA NOVAC: Narodna banka je donela odluku, više neće izgledati isto!
U poslednjih sedam godina, nove kovanice nisu puštane samo u 2015. i 2017. godini. Svih ostalih godina, počev od 2013. dobijali smo nove novčiće.
Narodna banka Srbije pustila je u opticaj kovani novac apoena od 1, 2 i 5 dinara predviđen za ovu godinu. Osim što će novčići biti novi, imaće i novu oznaku godine kovanja "2020".
U poslednjih sedam godina, nove kovanice nisu puštane samo u 2015. i 2017. godini. Svih ostalih godina, počev od 2013. dobijali smo nove novčiće.
O njihovom izdavanju, kao i o izdavanju novčanica brine isključivo Narodna banka Srbije. Ona praktično jedina ima pravo izdavanja i kovanog novca i novčanica. Poznato je i da se štampanje radi u Topčideru u Beogradu u Zavodu za izradu novčanica i kovanog novca.
Propisima je tačno definisano kako kovanice moraju da izgledaju, poput tehničkih karakteristika, mase, prečnika ili sastava materijala od kojeg je kovani novac izrađen, kao i oznake državnosti na njemu, naziv Republike Srbije, grb, oznaka Narodne banke Srbije...
U našoj zemlji se inače, kovani novac izrađuje od čeličnog jezgra koje je presvučeno slojem bakra koji podseća na kovanice koje su ranije izrađivane od legure bakra, cinka i nikla.
Na godišnjem nivou, bankama se isplaćuje oko 70 miliona komada kovanog novca svih apoena.
Zanimljivosti
Dinar je 12. decembra 1873. postao zvanični srpski novac, donošenjem Zakona o kovanju srpske srebrne monete.
Naziv potiče od latinskog izraza denarius - što je predstavljalo prvi srebrni novac iskovan u starom Rimu.
Osim u Srbiji, dinar je naziv monete i u Alžiru, Bahreinu, Jordanu, Iraku, Kuvajtu, Libiji i Tunisu. U Iranu označava stoti deo rijada.
Bonus video:
(Espreso.co.rs/Srbijadanas.rs)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!