JAJA NIKAD NISU BILA JEFTINIJA! Mogu se naći i za 5 DINARA!
Mogu se naći i za 5 DINARA!, Foto: Beta / Dragan Gojić

au!

JAJA NIKAD NISU BILA JEFTINIJA! Mogu se naći i za 5 DINARA!

1,5 milijardi jaja proizvede se godišnje u Srbiji

Objavljeno:

Poskupljenje jaja pred pravoslavni Uskrs bilo je redovna pojava, ali ove godine jaja su jeftinija nego ikad, pa se mogu kupiti čak i za pet dinara po komadu.

Veliki trgovinski lanci, u želji da privuku što više kupaca pred praznike, spustili su cene jaja i promenili sliku tržišta, čak svesno odlazeći u minus na prodaji jaja. Tako se, recimo, u jednom velikom trgovinskom lancu jaja u pakovanju od 30 komada mogu pazariti za samo 150 dinara, odnosno tek pet dinara po komadu.

Veoma niske cene u hipermarketima povukle su za sobom i one po pijacama, pa tako na beogradskim jaje može da se kupi po ceni od 10 do 16 dinara, na novosadskim tržnicama jaja su od sedam do 13 dinara po komadu. Poređenja radi, prošle godine u ovo vreme pred praznike cena je bila od 15 do 17 dinara, a u marketima čak i skuplja, oko 20 dinara po komadu. Na niškim pijacama jaja su poskupela u proseku za dva dinara u poslednjih nedelju dana i sada su od 10 do 15 dinara, dok u Subotici nedeljama nisu menjala cenu i koštaju od devet do 14 dinara.

1,5 milijardi jaja proizvede se godišnje u Srbiji

Jedan od najvećih proizvođača jaja u Srbiji od koga se snabdevaju naši veliki trgovinski lanci priča za "Blic" da je trenutno luda kuća na tržištu jaja, a to najviše pogoduje potrošačima zbog niskih cena.

- Veliki trgovinski lanci svesno idu u minus i gube na prodaji jaja. Nema računice da ih prodaju za pet dinara po komadu. Ali oni poslednjih godina shvataju da reklamom za nisku cenu jaja privlače kupce koji će tu onda pazariti i sir, mleko i ostale proizvode. Sad se svi guraju i takmiče ko će biti jeftiniji, trenutno se ne zna se ko pije, a ko plaća. To utiče i na cene na pijacama, ali oni su ipak svet za sebe, većinom mali proizvođači ili preprodavci koji ne obrću velike količine proizvoda i novca - kaže on.

S ovim tvrdnjama se slaže i Milan Topolac, proizvođač jaja iz Novog Sada, koji dodaje da je tržište trenutno preplavljeno jajima. Situacija je time apsurdnija jer je cena proizvodnje poskupela u odnosu na prošlu godinu, pa je gubitak onih koji dampinguju cene time još veći.

Za prva dva meseca ove godine u Srbiju je uvezeno 1,2 miliona jaja. To je ukupno 90,6 tona, navode u Privrednoj komori za "Blic". Prošle godine uvezli smo 11 miliona jaja u vrednosti od 1,4 milion dolara. Još interesantnije je to da su na srpske trpeze stizala jaja sa svih strana, najviše iz Bosne i Hercegovine, Mađarske, Češke, Hrvatske, Nemačke, Poljske i Slovačke, pokazuju zvanični podaci. Međutim, uvoz ima mali uticaj na cenu, jer se na farmama u Srbiji istovremeno proizvede blizu 1,5 milijardi komada jaja godišnje.

- Većina stranih trgovinskih lanaca koji su došli u Srbiju imaju svoje dobavljače koji su im možda povoljniji, pa nabavljaju jaja iz drugih zemalja, ali nije to ništa strašno. Mnogi drugi uvozi bi trebalo da nas brinu - kaže agroekonomski analitičar Milan Prostran.

Kako ističe, inače se ne troši mnogo jaja u Srbiji i potrošnja je uglavnom veća oko praznika.

- Srbija može da proizvede dovoljno jaja za naše tržište, ima i kapacitete i proizvodnju - kaže Prostran.

Ukrašeno jaje 40 dinara

Na pijacama mogu da se kupe i već ukrašena jaja za Uskrs, a cena im je 40 dinara po komadu. Boje za jaja mogu se pazariti za pet dinara, dok se za gel boju treba izdvojiti čak 200 dinara. Prodaje se i isečena lukovina po ceni od 50 dinara. Za "obuci jaje" dovoljno je 50 dinara, dok stikeri koštaju 100 dinara.

Bonus video:

(Espreso.co.rs)


Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!
counterImg

Espreso.co.rs


Mondo inc.