Reforma penzionog sistema u Srbiji: Šta nas čeka?
Penzioneri, Foto: Beta / Dragan Gojić

NOVA PRAVILA

Reforma penzionog sistema u Srbiji: Šta nas čeka?

Povećanje granice starosne dobi za penzije povezano je sa produžavanjem životnog veka i za žene i za muškarce.

Objavljeno:

Od sledeće godine žene će moći otići u starosnu penziju sa 63 godine i 10 meseci života, dok za muškarce ostaje ista granica od 65 godina. Rođeni 1960. godine imaće pravo na redovnu penziju od 2025. godine sa navršenih 66 godina i 4 meseca života.

Za one rođene kasnije, granica će se povećati za 2 meseca po godini rođenja. Od generacije 1964. nadalje, jednokratna starosna granica nastavlja da raste u koracima od 2 meseca. Za rođene 1964. godine starosna granica je 67 godina.

Prema Nadeždi Satarić, predsednici udruženja "Amity", ovo je deo reforme penzionog sistema koji se sprovodi još od početka 2000-ih godina.

"Ovo nije ništa novo u suštini, to se znalo već pre 12 ili 15 godina," istakla je Satarić gostujući u "Blic dan", dodajući da je ranija granica za žene bila 60 godina radnog staža.

Povećanje granice starosne dobi za penzije povezano je sa produžavanjem životnog veka i za žene i za muškarce.

Penzija
Penzijafoto: Beta / Dragan Gojić, Profimedia

Granica se postepeno povećava

"U našoj zemlji doneta je odluka da se radni staž za žene poveća na 65 godina, ali da bi to bilo drastično i dramatično, stoga se nigde ne čini odjednom," objasnila je ona.

Zbog toga se granica postepeno povećava za dva meseca svake godine, tako da će do 2032. godine žene i muškarci biti izjednačeni sa uslovima za odlazak u starosnu penziju - 65 godina života i 40 godina radnog staža.

Satarić je dalje pojasnila opciju prevremene penzije, gde penzioneri mogu otići u penziju sa 60 godina života i 40 godina radnog staža, ali uz kaznene poene.

"Svakog meseca pre navršenih 65 godina života, penzija se smanjuje za 0,34%, što može dovesti do maksimalnog umanjenja do 20%," istakla je ona. "Ono što nije dobro, to je trajno umanjenje. Čak i kada napune taj starosni uslov za penziju od 65 godina, ostaje i dalje umanjenje do kraja života."

Ovo pitanje izaziva značajnu raspravu među udruženjima penzionera, sindikatima i stručnjacima za ljudska prava, koji smatraju da je ovakvo trajno umanjenje nepravedno.

Starosna dob za penziju
Starosna dob za penzijufoto: Profimedia

"Tim pre za one ljude koji su 40 godina radili i sad im neko oduzme tih 20% i kazni ih ceo život", rekla je Satarić.

"Ajde neka mu oduzima tih već koliko treba, ali dok ne napuni taj starosni uslov od 65 godina i da mu posle isplaćuje sve."

"Nadam se da ćemo se izjednačiti sa zapadnim zemljama"

Satarić je izrazila nadu da će u budućnosti doći do promene ove prakse, tako da će se penzionerima, nakon ispunjenja starosnog uslova, penzije isplaćivati u punom iznosu bez trajnog umanjenja.

"Mislimo da će u nekom budućem periodu doći do toga i da će se to uvažiti," naglasila je ona.

Takođe, Satarić ističe potrebu da se Srbija polako uskladi sa zapadnim zemljama po pitanju penzionog sistema.

"Nadam se da ćemo polako doći do izjednačavanja sa nekim zapadnim zemljama," zaključila je ona.

Bonus video:

05:08

Da li će povećanje penzija biti dovoljno da najstariji građani „izdrže“ poskupljenja koja kreću od Nove godine?

(Espreso/blic/TM)


Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!
counterImg

Espreso.co.rs


Mondo inc.